Midhat Čaušević rođen je 20. 1. 1984. godine u Kladnju. Srednjoškolsko obrazovanje stekao je u Behram-begovoj medresi u Tuzli te je diplomirao i magistrirao na Univerzitetu u Sarajevu.
Radio je kao profesor u srednjoj školi koju je pohađao te kao viši asistent i docent na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli na Odsjeku za sociologiju, čiji je čelnik.
Član je Stranke demokratske akcije (SDA) te je na Općim izborima 2018. godine dobio mandat u Skupštini Tuzlanskog kantona. Tokom ovog mandata bio je i predsjednik Komisije za obrazovanje i nauku. Dobitnik je više priznanja i pohvala za doprinos u promovisanju pozitivnih vrijednosti bosanskohercegovačkog društva te je učesnik mnogobrojnih domaćih i međunarodnih konferencija i savjetovanja. Više njegovih naučnih radova objavljeno je u referentnim časopisima.
Pitanje: U proceduri je Nacrt zakona o djelatnosti psihologa u Federaciji BiH. Taj nacrt ne prepoznaje diolomirane pedagoge-psihologe, koji su, izmedju ostalog stwkli to zvanje na Filozofskom fakuktetu u Tuzli.Želite li usvojiti zakon koji ne priznaje diplome pedagoga-psihologa stečene na javnom univerzitetu u našoj zemlji, a isti su priznati i mogu raditi u zemljama Evropske unije? Želi li se li još više mladih otjerati van Bosne i Hercegovine?Zasto se usvaja zakon koji ne prepoznaje pedagoge-psihologe kao stručnjake koji mogu obavljati i već obavljaju psihološku djelatnost?
Odgovor:
Pomenuta problematika je domen Federalne izvršne i zakonodavne vlasti. Nije u domenu odlučivanja PS BiH gdje sam ja zastupnik u ovom mandatu. Upoznat sam sa problematikom, dao sam svoj doprinos kroz posredovanje kako bi se pokušao riješiti pomenuti problem. Lično smatram da je pomenuto zakonsko riješenje loše i imate moju punu podršku u borbi do pozitivnog ishoda.
lp
Pitanje: Poštovanje imam pitanje u vezi sa prinadležnostima civilnih lica u OS BiH i nemaju pravo na odvojeni život i stanarinu,primaju vikend prevoz i ništa više zbog toga što su udaljeni sa mjestom stanovanja više od 80km i nemaju pravo na dnevni prevoz. To pitanje je trebalo da se riješi podzakonskim aktima,ali od tada je prošlo 14 godina.Molio bih vas da se pozabaviti ovim pitanjem,jer to je čista diskriminacija UNAPRIJED SE ZAHVALJUJEM HVALA