Da li smatrate da program BHRT-a treba imati tri kanala - na bosanskom, hrvatskom i srpskom jeziku?
Pitanje postavljeno puta: 15
Bariša Čolak (2014),
23.02.2016. 11:52:27
Moj odgovor je :"DA".Smatram da je to i potrebno, i legitimno, i ustavno. Najzad, Bosna i Hercegovina je država u kojoj žive tri konstitutivna naroda i ostali, pa su u tom kontekstu, u oblasti informiranja, tri kanala na jezicima konstitutivnih naroda jedan od pokazatelja ravnopravnosti. U prilog tome dodajem da je i Dom naroda donio Zaključak na 13.sjednici u kojemu se navodi da se Dom naroda, između ostaloga, zalaže za "...pravedno informiranje javnosti o svim događajima u Bosni i Hercegovini, ravnopravno na jezicima tri konstitutivna naroda, na tri kanala unutar Javnog RTV sustava, u duhu međunarodnih i europskih propisa i standarda, kao i Rezolucije Europskog parlamenta i odredaba Ustava Bosne i Hercegovine".
Senad Šepić (2014),
18.02.2016. 10:47:03
Pisao sam već ranije i detaljnije o tome. Smatram da BiH mora imati javni servis na kojem se govore svi jezici prema opredjeljenju ljudi koji tu rade i koji će služiti svim građanima zemlje i biti odgovoran i profesionalan. S tim u vezi, potpuno su pogrešni pristupi i prijedlozi u aktuelnoj priči koja dolazi iz Ministarstva prometa i komunikacija BiH i koja predviđa 3 nacionalna kanala, 3 jezika i iz emitovanje iz 3 grada. To je suprotno integraciji zemlje i suprotno je evropskoj prici, jer EU je ideja zajedništva, integracije i manje granica, a takav prijedlog je dezintegracija, segregacija i jačanje podjele i siguran sam da to neće prihvatiti javnost u našoj zemlji, niti većina u Parlamentu BiH.
Mirsad Mešić (2014),
22.02.2016. 14:08:03
Smatram da program RTV BiH mora imati program ravnopravno na svim jezicim naroda bez uvođenja posebnih kanala.
MM
Maja Gasal-Vražalica (2014),
19.02.2016. 22:21:51
Ja smatram da je BHRT potreban Znakovni jezik koji će sugrađanima/kama Bosne i Hercegovine, a koji nisu u mogućnosti da sve informacije u svojoj državi dobiju na adekvatan način, omogućiti ravnopravnost sa ostatkom građanstva.
Što se tiče trojezičnog radiotelevizijskog sistema u BiH ne vidim nikakvu potrebu za tim, jer se mi savršeno razumijemo na sve i jednom jeziku, jer se ovdje čak ni ne može govoriti o tri različita jezika, tako da je zastupljenost ona 3% razlike u jeziku sasvim dovoljna i opravdana kroz dosadašnju shemu radiotelevizijskog servisa. Radije bih glasala da svi učimo Znakovni jezik koji bi bio jedini jezik komunikacije u RTV servisu BiH te na taj način prekinemo sa politiziranjem i uništavanjem radiotelevizijskog sistema u BiH, te daljnjom podjelom BiH, nego što bih ikad dala svoj glas za bilo čiji konstitutivni kanal koji treba da financiramo svi zajedno. Pa, gdje je onda kanal za građane/ke koji se ne izjasnbjavaju kao konstitutivni? Gdje kanal za gluhe i nagluhe osobe? Nakon toga uslijedile bi prevodilačke kabine u studiju, jer se zaboga ne razumijemo, ili bi se možda nekim aktom uredilo da na tom kanalu mogu biti učesnici/e u emisijama samo pripadnici tog naroda?! Strašno!
Nikola Lovrinović (2014),
18.02.2016. 13:29:46
Poštovanje,
Najjednostavniji odgovor bi bio da. No želio bih to malo pojasniti.
Nikada do sada nisam nigdje vidio suvisao odgovor zašto to nebi mogao dobiti hrvtaski narod, osim floskula o nekim novim podjelama ,prijetnji za jedinstvo države i sličnim ,kao da zaboga živimo u nekom idealnom društvu i ne želimo narušiti "idilu" Volio bih također odgovor jeli zahtjev nelgalan, nezakonit i slično. Ja bih volio gledati i slušati javni rtv servis koji odražava bit države čiju javnost informira odnosno za koju radi. Sve je očitije da je sve veći dio javnosti nezadovoljan onim što rade , a što se može vidjeti i kroz "tihi" otporu neplaćanja rtv pristojbe. Znanja radi u trenutno važecem zakonu o RTV Sustavu u članku 26.stoji između ostaloga da program javnih emitera mora osigurati uređivanje i emitiranje programa na svim službenim jezicima.To odbor sustava nikada nije uradio osim ako ne misli da je dovoljno nekada nešto pročitati na službenim jezicima ili da su za to dovoljna dva tri personalna rješenja pripadnika svih konstitutivni naroda i uređivanje odnosno emitiranje je zadovoljeno.To isto govori i Zakon o javnom RTV servisu BiH u svom članku 8.
Provođenje navedenih odredbi vidim tako što će npr. javni rtv servisi prikazati i donijeti informacije o stradanjima Hrvata Bugojna,Trusine, Bikoša,Križančeva sela,Galice,Zenice,Posavine i drugdje.Želim čuti i vidjeti ima li povratka raseljenih Hrvata i kako žive u prostorima gdje se vraćaju:D.Kolibe, Dobretići ,Kupres,Bugojno,Travnik,Jajce,Derventa,KotorVaroš i slično.Želim općenito čuti i vidjeti kako žive i Hrvati središnje Bosne,Hercegbosanske županije,Tešnju,Čitluku ,Kreševu,isl.Želim da domaća i i druga javnost čuje kako su se ponašali Hrvati 1990.i 1991.i dalje ,a kada je u pitanju stvaranja neovisne BiH, organiziranje otpora agresiji npr u Jajcu i sl. Zašto nakon potpisivanja mirovnog sporazuma Hrvati nemogu raditi u tvornici Borac u Travnikz ,Bratstvo Novi Travnik odnosno kako su završila njihova prava iz radnog odnosa u ovim tvrtkama.Kako se podizao Poslovni centar 96 u Vitezu i tko,Kako je nastala ratna bolnica doktor fra Mato Nikolić u Novoj Biloj?Kako Hrvati proslavljaju svoje patrone župa U gučoj Gori (po 10000 vjernika bude),sv.Ivu u Podmilačju-Jajce, obnavljanje kapelice u Gračanici nakon 247 godina i drugu? Kakvo je bilo stanje nakon poplava npr. u Novom Šeheru nakon katastrofalni poplava? Tko je i šta radi likovna Akademija u Širokom Brijegu,Sveučilište u Mostrau Limena glazba u Novoj Biloj, Hrvtaski intelektualni zbor? Kako ide povrat zgrade KŠC u Travniku? Što i kako rade mažoretkinje iz Širokog Brijega ?Kakav je to međunarodni dječiji festival Dok teče lašva ?Kakvi su to dani Tolise? Tkoje i kakv to pjesnik Vitomir Lukić? Kako se Hrvati sjećaju i spominju svojih poginuli u ratu?Kako živi majka Lauš kojoj su ubijena tri sina i suprug i nije ih pronašla? Kako živi Majka Jezerčić kojoj su kao povratnici ubijeni suprug i sin ?Kako živi obitelj ubijenog policajca Bilića? Nadam se da je dosta .
Dakle ovo je hrvatski identitet i o njemu mora i treba govoriti javni rtv servis. To su dosada bile sekunde, možda pokja minuta. Po meni o ovome može govoriti, uređivati samo onaj tko tomu pripada, urednik predstavnik hrvtaskog naroda 0dnosno servis koji će tako biti uređen ili kako jednostavno rekoh na početku hrvtaski kanal
Krajnje je vrijeme u ovoj i ovakvoj državi da javni rtv servisi prestanu jedne indoktrinirati a druge frustrirati.
S poštovanjem nadam se da ste zadovoljni ali ovo je najkraće što je moglo
Mario Karamatić (2014),
21.02.2016. 09:49:33
Smatram, ukoliko mislimo imati Javni RTV servis moraju svi narodi biti zadovoljni programskim sadržajem što trenutačno nije slučaj.
Šemsudin Mehmedović (2014),
21.02.2016. 18:22:18
Smatram da treba postovati postojeci Zakon o javnom RTV servisu, u okviru koga ima dovoljno mogucnosti za promoviranje nacionalnih i gradjanskih vrijednosti, ali o bilo kakvom 3.kanalu nebih zelio ni da govorim i nema moju podrsku jer bi to bio uvod u podjelu RTV sistema, a sto i jeste prikriveni cilj onih koji to predlazu.