Vijeće ministara BiH kao osnovni cilj donošenja ovog zakona navodi usklađivanje oblasti carinskih prekršaja s odredbama novog Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini, koji još uvijek nije u primjeni, te s odredbama nove odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini. Također, Zakon o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine, koji je sada u primjeni, donesen je prije stupanja na snagu novog prekršajnog zakonodavstva u Bosni i Hercegovini, odnosno prije stupanja na snagu procesnih zakona o prekršajima Bosne i Hercegovine, entiteta i Brčko distrikta BiH. Ovim zakonima, u odnosu na procesne zakone koji su bili u primjeni u vrijeme kada je donesen sada važeći Zakon o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine, uspostavljena su znatno drugačija pravila koja se odnose ne samo na pokretanje i vođenje prekršajnog postupka već i na organe nadležne za procesuiranje učinioca svih prekršaja, pa tako i učinioca carinskih prekršaja. Tako ovaj prijedlog zakona ne sadrži odredbe o nadležnosti komisija za prekršaje pri regionalnim centrima Uprave za indirektno oporezivanje za vođenje prekršajnog postupka u prvom stepenu i donošenje rješenja, jer je stvarna i mjesna nadležnost za pokretanje i vođenje prekršajnog postupka propisana procesnim zakonima, tj. zakonima o prekršajima na nivou entiteta i Brčko distrikta BiH, kao i Zakonom o prekršajima na nivou BiH. Za prekršaje iz oblasti carina i poreza mjesna nadležnost sudova propisana je entitetskim zakonima o sudovima i Zakonom o sudovima Brčko distrikta BiH. Također, Prijedlogom zakona nije propisana naplata kazne na licu mjesta, koja je u trenutno važećem Zakonu o carinskim prekršajima BiH propisana za prekršaj iz člana 16., iz razloga što procesnim zakonima o prekršajima nije više predviđena mogućnost naplate kazne na licu mjesta, već je u slučaju, kada je za prekršaj propisana fiksna novčana kazna, predviđeno izdavanje prekršajnog naloga.
Poglavlje I – Opće odredbe
U poglavlju I sadržane su opće odredbe, gdje je članom 1. propisan predmet Zakona o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine, članom 2. definisani su pojmovi koji se koriste u Zakonu, a članom 3. definisano je da se izrazi dati u Zakonu u jednom gramatičkom rodu bez diskriminacije odnose i na muškarce i na žene.
Poglavlje II – Prekršaji i kazne zbog kršenja odredbi Zakona o carinskoj politici u BiH
U poglavlju II, članovima 4-29., propisane su radnje koje čine bitna obilježja prekršaja u smislu odgovarajućih odredaba Zakona o carinskoj politici u Bosni i Hercegovini, te su određena lica koja ih mogu počiniti i propisane kazne za učinjene prekršaje.
Članom 4. (Zabranjena roba i roba opasna po život) propisano je kažnjavanje ako se, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, preko carinske linije unese ili iznese, odnosno pokuša unijeti ili iznijeti roba čiji je uvoz ili izvoz zabranjen, ograničen ili zahtijeva posjedovanje dozvole prema važećim propisima, kao i supstance opasne po zdravlje i život ili koja predstavlja ozbiljnu opasnost po javnu sigurnost, te podnošenje nadležnom carinskom organu isprave, informacije, uvjerenja ili bilo kojeg drugog dokumenta koji je netačan, lažan ili krivotvoren u namjeri da se izbjegne bilo kakva zabrana ili ograničenje. Novčane kazne propisane su u rasponu od 3.000 do 200.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 5. (Opojna droga, oružje, municija ili eksploziv) propisano je kažnjavanje ako se ne prijavi carinskom organu opojna droga ili sirovina u smislu propisa o opojnim drogama, koja se unosi ili iznosi, a za koju se posjeduje uredna dozvola za uvoz ili izvoz, te ako se ne prijavi carinskom organu oružje, municija ili eksploziv koji se unose ili iznose preko carinske linije, za koje je pribavljena dozvola nadležnog organa za posjedovanje i prenošenje. Novčane kazne propisane su u rasponu od 3.000 do 200.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 6. (Unos ili iznos robe izvan graničnog prijelaza) propisano je kažnjavanje za unošenje ili iznošenje robe, odnosno pokušaj unošenja ili iznošenja robe izvan graničnog prijelaza. Novčane kazne propisane su u rasponu od 500 do 100.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 7. (Skrivena roba) propisano je kažnjavanje za unošenje ili iznošenje, odnosno pokušaj unošenja ili iznošenja preko graničnog prijelaza skrivene robe. Novčane kazne propisane su u rasponu od 500 do 70.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 8. (Neprijavljivanje robe) propisano je kažnjavanje za neprijavljivanje robe carinskim organima u različitim situacijama. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 50.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 9. (Zabranjena roba) propisano je kažnjavanje za situaciju kada se lažnim prikazivanjem činjenica ostvari ili pokuša ostvariti uvoz ili izvoz robe, čiji je uvoz ili izvoz zabranjen ili je ograničen posebnim propisima. Novčane kazne propisane su u rasponu od 300 do 40.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 10. (Nepodnošenje carinske deklaracije i deklaracije za privremeni smještaj) propisano je kažnjavanje za nepodnošenje carinske deklaracije, deklaracije za privremeni smještaj, dopunske carinske deklaracije ili nepodnošenje u odobrenom roku. Novčane kazne propisane su u rasponu od 100 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 10. (Nepodnošenje carinske deklaracije i deklaracije za privremeni smještaj) propisano je kažnjavanje za nepodnošenje carinske deklaracije, deklaracije za privremeni smještaj, dopunske carinske deklaracije ili nepodnošenje u odobrenom roku. Novčane kazne propisane su u rasponu od 100 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 11. (Netačni podaci o robi u priloženim dokumentima pri uvozu i izvozu) propisano je kažnjavanje za prilaganje carinskom organu dokumenata u vezi s provođenjem carinskih postupaka u kojima su navedeni netačni podaci o robi, koji mogu dovesti do neplaćanja uvoznih dadžbina ili njihovog plaćanja u manjem iznosu, te kažnjavanje za prilaganje isprava s netačnim podacima pri izvozu ako se time može ostvariti neko pravo koje po zakonu ne pripada. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 60.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 12. (Davanje netačnih podataka i činjenica o robi pri uvozu i izvozu) propisano je kažnjavanje za neistinito, netačno ili nepotpuno navođenje podataka u carinskoj deklaraciji, koje može dovesti do plaćanja uvoznih dadžbina u manjem iznosu, zatim kažnjavanje za lažno ili netačno prikazivanje činjenica kojima se ostvari ili pokuša ostvariti oslobađanje od plaćanja uvoznih dadžbina, te kažnjavanje za situaciju kada izlazni carinski ured, prilikom provjere da li predočena roba odgovara onoj koja je izvozno ocarinjena kod izvoznog carinskog ureda, utvrdi nepravilnosti. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 50.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 13. (Nepredaja robe) propisano je kažnjavanje za nepredaju robe i pripadajućih isprava carinskom uredu kojeg su odredili carinski organi, onemogućavanje prijavljivanja i predaje robe ili predaju robe u izmijenjenom stanju. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 20.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 14. (Nepravilno korištenje uvezene robe) propisano je kažnjavanje za nepravilno korištenje robe koja je uvezena uz smanjenje ili oslobađanje od plaćanja uvoznih dadžbina ili na osnovu carinske povlastice. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 40.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 15. (Izbjegavanje mjera carinskog nadzora) propisano je kažnjavanje za izbjegavanje mjera carinskog nadzora koje se može izvršiti na načine detaljno navedene u članu. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 20.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 16. (Prekršaji u putničkom prometu) propisano je kažnjavanje fizičkog lica za prekršaje izvršene u putničkom prometu. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 5.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 17. (Nepravilno postupanje s robom u slobodnoj zoni) propisano je kažnjavanje za nepravilno postupanje s robom u slobodnoj zoni. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 50.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 18. (Neispunjavanje obaveza) propisano je kažnjavanje za neispunjavanje različitih obaveza propisanih Zakonom o carinskoj politici BiH. Novčane kazne propisane su u rasponu od 100 do 7.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 19. (Podnošenje netačnih dokumenata) propisano je kažnjavanje za podnošenje carinskom organu netačnih, lažnih ili krivotvorenih isprava, informacija, uvjerenja i drugih dokumenata koji nisu imali za posljedicu izbjegavanje plaćanja dadžbina, odnosno njihovo plaćanje u manjem iznosu. Novčane kazne propisane su u rasponu od 100 do 2.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 20. (Onemogućavanje pregleda robe, dokumenata ili uzimanja uzoraka) propisano je kažnjavanje za onemogućavanje pregleda robe, dokumenata ili uzimanja uzoraka. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 21. (Nepridržavanje propisanih uvjeta i rokova) propisuje se kažnjavanje ako se stranoj robi predočenoj carinskom organu ne odredi neko od carinski dozvoljenih postupanja ili upotrebe robe ili se propusti obaviti takve formalnosti u propisanom roku, odnosno kada se ne pridržava propisanih uvjeta ili rokova u postupku unutarnje obrade, vanjske obrade, obrade pod carinskom kontrolom i privremenog uvoza. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 22. (Povreda carinskih obilježja i prekoračenje roka predaje) propisuje se kažnjavanje za povredu carinskih obilježja ili propuštanje da se zaštite carinska obilježja na robi ili prijevoznom sredstvu od uništenja ili oštećenja, te kažnjavanje za prekoračenje roka za predaju robe odredišnom carinskom uredu. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 1.500 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 23. (Nepravilno postupanje u slučaju nepredviđene okolnosti, više sile ili opasnosti) propisuje se kažnjavanje za neobavještavanje carinskog organa o okolnostima nastalim usljed nepredviđene okolnosti, više sile ili opasnosti. Novčane kazne propisane su u rasponu od 300 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 24. (Neprijavljivanje robe namijenjene za lične potrebe) propisuje se kažnjavanje fizičkog lica ako carinskom organu ne prijavi robu, čiji uvoz nije zabranjen, koju prenosi preko carinske linije, a koja je namijenjena za ličnu upotrebu ili za zadovoljavanje potreba članova njegovog domaćinstva. Novčane kazne propisane su u rasponu od 200 do 3.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 25. (Primanje, držanje i prometovanje robe kojom je učinjen carinski prekršaj) propisuje se kažnjavanje lica koje robu kupi, proda, primi na poklon, prikrije, primi na čuvanje, upotrijebi ili primi na držanje po bilo kojem osnovu, za koju zna ili je moglo znati da je njome izvršen prekršaj.
Članom 26. (Nepravilno ostvarivanje povrata ili otpusta dadžbina) propisano je kažnjavanje ako se neistinitim prikazivanjem činjenica ostvari povrat ili otpust dadžbina. Novčane kazne propisane su u rasponu od 500 do 10.000 KM, u zavisnosti od vrste prekršaja i počinioca.
Članom 27. (Neiznošenje iz carinskog područja BiH robe čiji je uvoz zabranjen) propisano je kažnjavanje ako se roba čiji je uvoz zabranjen ili ograničen ne iznese iz carinskog područja BiH u roku koji je odredio carinski organ. Lice koje učini ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom od 1.000 do 3.000 KM.
Članom 28. (Domaća roba koja podliježe mjerama poljoprivredne politike) propisano je kažnjavanje ako se ne zahtijeva jedno od carinski dozvoljenih postupanja ili upotrebe za robu koja podliježe mjerama poljoprivredne politike i koja je zbog unosa u slobodnu zonu ispunila uvjete za primjenu mjera koje se primjenjuju prilikom izvoza takve robe. Lice koje učini ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom od 200 do 3.000 KM.
Članom 29. (Netačni podaci o porijeklu robe) propisano je kažnjavanje za sastavljanje ili omogućavanje sastavljanja dokumenata s netačno navedenim podacima o porijeklu robe, sastavljanje ili omogućavanje sastavljanja dokumenata s netačno navedenim podacima, na osnovu kojih se za proizvode, na koje se dokument odnosi, nezakonito dobije porijeklo robe, te kažnjavanje ako se pripremi ili naloži priprema lažne evidencije o porijeklu robe ili dokumenta koji sadrži netačne podatke kako bi dovelo do nepropisnog odobrenja za postupak s ekonomskim dejstvom i utvrđivanja preferencijalnog porijekla robe koja je obuhvaćena tim dokumentom. Lice koje učini ovaj prekršaj kaznit će se novčanom kaznom od 500 do 20.000 KM.
Poglavlje III – Prekršaji i kazne za kršenje odredbi Odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici u BiH
Članovima 30-32. sankcioniše se kršenje pravila i uvjeta kod pojednostavljenih postupaka, te zloupotreba vozila koja se nalaze u postupku privremenog uvoza, u smislu odgovarajućih odredaba Odluke o provođenju Zakona o carinskoj politici u BiH. Određena su lica koja ih mogu počiniti, te propisane kazne za ove prekršaje.
Poglavlje IV – Zaštitne mjere
Poglavlje IV sadrži odredbe kojima se propisuju zaštitne mjere zabrane obavljanja registrirane djelatnosti vanjskotrgovinskog prometa, oduzimanja robe, te prijevoznog sredstva.
Poglavlje V – Naplata uvoznih i izvoznih dadžbina po službenoj dužnosti i otkup robe
U poglavlju V, članovima 37. i 38., propisana je naplata uvoznih i izvoznih dažbina po službenoj dužnosti, kao i otkup robe.
Poglavlje VI – Zastarjelost
Članovima 39. i 40. propisan je rok zastarjelosti za pokretanje prekršajnog postupka, prekid roka zastarjelosti, te apsolutni rok zastarjelosti, što nije propisano važećim Zakonom o carinskim prekršajima, već su u tom dijelu primjenjivani rokovi propisani procesnim zakonima o prekršajima u BiH. Prekršajni postupak po carinskim prekršajima ne može se pokrenuti ako je proteklo više od tri godine od dana izvršenja prekršaja.
Poglavlje VII – Nadležnost za pokretanje i vođenje prekršajnog postupka
Članom 41. propisano je da je ovlašteni organ nadležan za pokretanje prekršajnog postupka protiv počinilaca carinskih prekršaja, a to je Uprava za indirektno oporezivanje.
Članom 42. propisano je da su za vođenje prekršajnog postupka stvarno nadležni sudovi u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj, te Brčko distriktu BiH, prema mjestu gdje je prekršaj počinjen.
Članom 43. utvrđeno je da pri vođenju prekršajnog postupka sudovi primjenjuju procesno-pravne odredbe zakona o prekršajima, koji je u primjeni u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH, te materijalno-pravne odredbe ovog zakona.
Poglavlje VIII – Prijelazne i završne odredbe
Prekršajni postupci koji su započeti prije početka primjene ovog zakona okončat će se u skladu s
odgovarajućim zakonom o prekršajima, koji je u primjeni u Federaciji Bosne i Hercegovine, Republici Srpskoj i Brčko distriktu BiH, te odredbama Zakona o carinskim prekršajima BiH koji se primjenjivao u vrijeme izvršenja prekršaja, osim ako je za počinioca prekršaja povoljnije da se primijene odredbe ovog zakona.
Članovima 45. i 46. propisan je prestanak važenja ranijeg zakona i stupanje na snagu i početak primjene ovog zakona.