Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?
ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama
07.06.2023.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije
Predlagač:
Saša Magazinović, Nenad Grković, Denis Zvizdić, Šemsudin Mehmedović, Jasmin Emrić, Sabina Ćudić, Jasmin Imamović, Predrag Kojović, Ermina Salkičević-Dizdarević, Rejhana Dervišević, Albin Muslić, Mia Karamehić-Abazović, Nihad Omerović, Elvisa Hodžić i Aida Baručija
Vrsta procedure: Hitna
Oblast zakona: Ekonomija
Status: Usvojen, "Službeni glasnik BiH, 46/23".
Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dodatnu vrijednost BiH našao se na dnevnom redu 7. redovne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, zakazane za 7.6.2023. godine, na inicijativu zastupnika Saše Magazinovića te uz dodatnih 14 “predlagačkih” potpisa. U pitanju je izmjena člana kojim se trenutno od plaćanja poreza na dodatnu vrijednost ne oslobađaju poreski obveznici koji doniraju hranu posrednicima registriranim za prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći.
Zastupnik Magazinović je tokom 2023. godine nekoliko puta javno diskutirao o ovoj temi, koja je također u fokusu kampanje “Niko gladan, niko sam”, koju provodi Filantropski forum od 2022. godine.
U obrazloženju ovog prijedloga navedeno je da je veliki broj kompanija koje se bave proizvodnjom i/ili trgovinom prehrambenih proizvoda destimuliran kada je u pitanju donacija veće količine hrane upravo zbog obaveze plaćanja 17% poreza na dodatnu vrijednost na istu.
Analizom “Oslobađanje donacija hrane od plaćanja PDV-a” utvrđeno je da zvanični podaci o količini uništene hrane u BiH ne postoje. Na osnovu podataka dobijenih tokom šest mjeseci i šest intervjua s vodećim kompanijama, utvrđeno je da je u 2020. godini vrijednost uništene hrane iznosila 126,6 miliona KM. Da je navedeni iznos uništene hrane doniran, država bi dobila kroz naplatu PDV-a 21,5 miliona KM. Pored navedenog, preduzeća su imala troškove uništavanja hrane koji su iznosili 5% vrijednosti donirane hrane ili 6,3 miliona KM.
U cilju stimulacije kompanija koje se bave proizvodnjom i/ili trgovinom prehrambenih proizvoda, olakšavanja procesa doniranja velike količine hrane posrednicima registriranim za prikupljanje i distribuciju hrane te pomoći najmanje 60 javnih kuhinja u BiH, predloženo je oslobađanje donirane hrane od poreza na dodatnu vrijednost. Fotografija: freepik.com
Ovo je jedna od najvažnijih tema
u ovom zakonu.
pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!