Da li smatrate da treba omogućiti smanjenje plata za osobe koje obavljaju funkcije u institucijama BiH za vrijeme trajanja mandata?
Pitanje postavljeno puta: 228
Lazar Prodanović (2014),
07.03.2017. 10:06:06
Treba omogućiti smanjenje, iako treba napomenuti da su plate smanjivane na način da je smanjena vrijednost osnovnog koeficijenta sa 535 na 475.
Senad Šepić (2014),
30.12.2015. 23:33:03
Da. Jedan sam od zagovarača i uvođenja principa plaćanja po učinku u institucijama u BiH i na taj način bismo vjerovatno podstakli na puno više rada i odgovornosti za opće dobro.
Mirsad Mešić (2014),
26.09.2015. 10:22:49
da
Maja Gasal-Vražalica (2014),
22.04.2016. 13:00:10
Apsolutno! To bi bio prvi korak u reguliranju rada parlamentaraca/ki. drugi korak, uvođenje kartica pri dolasku na posao, odlasku s posla, evidencija (ali ona transpartenta) o službenim putovanjima ili razlozima izostanka s posla, a to bi značilo i odlazak na bolovanje, te umanjenje plate po tom osnovu. Odvojeni život nikome, automobil i mobiteli samo PREDSJEDNIŠTVU, odnosno članovima Predsjedništva, a ne kao sada - članovi Kolegija imaju pravo na račun mobitela u visini od 1000 KM. PAUŠAL ukinuti. Kada se sve ovo posloži doći ćemo do vrednovanja rada i boljih rezultata rada.
Nikola Lovrinović (2014),
15.03.2017. 13:20:14
Neznam što je bitno da se to radi u mandatu odnosno znam na šta ste mislili jer su sada odredbe takve. Ja sam za to da se na tragu velike zainteresiranosti javnosti za ovo pitanje u okviru institucija općenito analizira politika plaća za sviju i na svim razinama i stavi u kontekst vremena ukojem živimo i stanjau društvu kadaje u pitanju gospodarska moć. Najednostavnije je odgovoriti da jesam i najvjerojatni jedino popularno. Ako ćete imati funkcionera koji če sav svoj mandat potrošiti na traženje bolje plaćene pozicije ili rješavanje svoje "loše "pozicije u instituciju u kojoj obnša vlast onda neznam što smo postigli. Dakle treba biti realno plaćen sukladno napred izrečenom , a ako je to ovoga trenutka previše i nakon navedene analiza za smanjenje sam i u mandatau i izvan istog.
Poštovanje
Ljilja Zovko (2014),
07.12.2017. 08:38:01
Pozicije koje su zaštićene Ustavom su svakako s razlogom zaštićene u vrijeme trajanja mandata i nisam za promjenu.
Ova odrednica i zastita ne ograničava izmjene Zakona o plaćama koji će se primjenjivati za sljedeće izabrane.
Mario Karamatić (2014),
24.09.2015. 19:41:16
Smatram i podržavam jer na ovaj način ne postoji mogućnost umanjenja primanja izabranih ili imenovanih dužnosnika. Također sam stajališta kako se Ustav ne može mijenjati parcijalno nego se mora pristupiti donošenju novoga Ustava jer je ovaj pun apsurdnih rješenja kao npr nemogućnost umanjenja primanja za vrijeme mandata. Uvijek je netko u mandatu tako da je to jednostavno nemoguće.
Halid Genjac (2014),
10.10.2015. 03:52:17
Apsolutno da i podržat ću potrebne izmjene Ustava u tom cilju. Postojeće zabrana smanjenja plata tokom mandata je imala smisla u vrijeme nastanka Ustava, u neposrednom poslijeratnom periodu kada su se uspostavljale institucije Bosne i Hercegovine. Danas se i plate osoba u institucijama BiH trebaju i moraju usklađivati sa ukupnim ekonomskim stanjem i svim drugim prilikama u našem društvu-
Šemsudin Mehmedović (2014),
25.09.2015. 20:36:20
Smatram da treba i podrzao bi takvu vrstu izmjene Ustava BiH..koji ogranicava takvu izmjenu...
Ukoliko bi se u potpunosti smanjila placa zaposlenih u parlamentu, ili u potpunosti ukinula kao sto je to bio slucaj u starom rimu ne mislite li da bi na polozajubili podobniji ljudi, ljudi kojima je vise stalo do razrjesavanja problema? Vasa pozicija bi trebala biti cast!
Pitanje postavljeno puta: 3Smatrate li da bi trebalo donijeti odluku u vremenskom periodu koji je dozvoljen za usvajanje/neusvajanje određene odluke, prijedloga zakona, amandmana i sl? Pa vi ovaj prijedlog donosite vec 4 godine, razumijem da nije vecini sluzbenika u interesu jer ide po njihovom dzepu no nije li krajnje vrijeme?
Pitanje postavljeno puta: 1
Senad Šepić (2014),
30.12.2015. 23:30:59
Nažalost, nije moguće takvo nešto rokovima limitirati. Ali, smatram da bi trebalo prihvititi prijedlog koji sam uputio prije nekolko godina o plaćanju po učinku izabranih i imenovanih zvaničnika u instutuciajama u BiH. Kad bi znali da se prema njihovom učinku mjeri i visina njihovih primanja, uvjeren sam da bi puno više i konkretnije radili i usvajali Zakone i druge propise u institucijama u kojima sjede.
Da li ćete se zalagati za smanjenje vaših primanja u toku ovog mandata s obzirom na ekonomsku situaciju koja vlada u našoj državi. Još me zanima za koje namjene trenutno nedostaje novca u budžetu, čuo sam da se Federacija zadužuje da bi isplatila penzije. To meni nikako naivno ne zvuči, da li je naša država možda pred bankrotom?
Pitanje postavljeno puta: 3U Ustavu Bosne i Hercegovine u stavku 2. u članu IX. piše: "Naknada za lica koja obavljaju funkciju u institucijama Bosne i Hercegovine ne može biti umanjena za vrijeme trajanja mandata nosioca funkcije." (Izvor: Službena internet stranica Ustavnog suda Bosne i Hercegovine)Predloženim Amandmanom II. na Ustav Bosne i Hercegovine se predlaže brisanje stava 2. u Članu IX. Znači predlaže se brisanje one odredbe u Ustavu BiH koja kaže da naknada za lica ne može biti umanjena. Ako se tako nešto briše iz Ustava BiH onda to znači da naknada može biti povećana.Stoga moje pitanje vama glasi: Zar nebi bilo bolje da se predloženim Amandmanom II. na Ustav Bosne i Hercegovine umjesto brisanja stavka 2. u Članu IX. u stavku 2. Člana IX. riječ "umanjena" izmjeni riječju "povećana"?Drugim rječima zar nebi bilo bolje da stavak 2. u Članu IX. Ustava BiH glasi: "Naknada za lica koja obavljaju funkciju u institucijama Bosne i Hercegovine ne može biti povećana za vrijeme trajanja mandata nosioca funkcije."?Unaprijed hvala.S poštovanjem,Eldin.
Pitanje postavljeno puta: 3