Đuro Delić

Ovo je profil iz mandata (2014)

15%
Broj pitanja: 33
Broj odgovora: 5
Stranka
HDZBiH, HSS, HKDU BiH, HSP Herceg-Bosne
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Dom naroda
Kratka biografija

Rođen je u Orašju 19.09.1964. godine. Završio je Filozofski fakultet u Mostaru, magistar odnosa s javnošću.

Izborna jedinica
202 - POSAVSKI KANTON
Pozicija
Delegat
Broj osvojenih glasova
1276

Pitanje: Da li je moguće donijeti zakon da manji prekršioci zakona rade društveno korisni rad s obzirom da kazneno-popravni zavodi i njihovi kapaciteti ne odgovaraju broju izrečenih kaznenih mjera u BiH?

Pitanje postavljeno: 09.03.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Da,naravno !
U našem zakonodavstvu prihvaćen je institut zamjene kazne zatvora novčanom kaznom, izmjene su u čl. 42a i 43a KZ BIH. U krivično pravnoj teoriji opravdano je da se kratkotrajna kazna zatvora zamjeni raznim krivično pravnim mjerama jer je izvršenje kazne postaknuto modelom resocijalizacije i oslabljene su pozicije individualne prevencije i individualizacije u kažnjavanju, zato je zamjena kratkotrajne kazne efikasna i jasno upozoravaju izvršitelja da je izabrao pogrešan životni put, a zamjena kazne zatvora za rečene mjere nema negativno dejstvo na osuđenog niti na društvo. Ekonomska kriza u našoj zemlji primorava izmjene zakonodavstva u tom pravcu i zajednički cilj treba da bude na nacionalnoj razini da se postigne konsenzus o neophodnosti smanjenja zatvorske populacije, a da bi se smanjila zatvorska populacija potrebno je uvesti blaži oblik kaznenih djela kada su izrečene blaže kazne, mogućnost zamjene kazne zatvora radom za opće dobro na slobodi, jer je to najcijelishodnije rješenje i postigli bi se krivično pravni ciljevi. To treba predvidjeti u svim propisima a posebno u kaznenom zakonu i u Zakonu o prekršajima, kako bi se jedinstveno riješilo ovo pitanje u praksi. Različita tumačenje i primjena ove ustanove dovodi do nejednakog položaja izvršitelja kaznenih djela što istovremeno predstavlja i princip kršenja ravnopravnosti građana pred zakonom odnosno i princip vladavine prava kao osnov pravne sigurnosti u društvu. Zato predlažem da se zakonom uvede društveno koristan rad osobama kojima za manja kaznena djela i kojima je izrečena kazna do jedne godine zatvora.
Neke zemlje EU ,već duže vremena koriste takovu primjenu zakonskih odredbi(Engleska,Francuska,Švedska,Nizozemska itd)!

Datum odgovora: 09.03.2016

Pitanje: Nas preko 8000 policijskih službenika u FBIH će novim zakonom o pio mio biti dikriminisano jer smo istim aktom stavljeni u istu ravan sa drugim uposlenim.Diskriminacija se ogleda u tome da policajac 40 godina obavlja teške poslove i to u noćnim satima za što ima i poseban zakonom utvrđen dodatak na platu no ovim zakonom pio takav status nije mu priznat.U zemljama okruženja i EU policajci su drugačije tretirani u pogledu penzionisanja tj. po posebnim koeficijentom i sa prosjekom zadnjih 5-10 godina.Molim vas za mišljenje i da putem stranke utičete na drugačiji status policajaca pri penzionisanju izmjenom u novom zakonu pio mio FBIH.Velika hvala. 

Pitanje postavljeno: 25.10.2017  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Sva direktna pitanja

Pitanje: Da li smatrate da treba izvršiti konverziju kredita iz švicarskih franaka u konvertibilne marke?

Pitanje postavljeno: 23.06.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o konverziji kredita sa valutnom klauzulom u CHF u KM

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Naravno,suosjećam se sa svim tim ljudima koji su preopterećeni takvim kreditnim aranžmanom! Moramo uvažiti njihov vapaj!Banka je ostvarila ekstra profit a klijenti banke nalaze se u veoma teškoj kako financijskoj tako zdravstvenoj situaciji!


Datum odgovora: 24.06.2016

Pitanje: Da li smatrate da svi građani FBiH trebaju biti donori organa, ukoliko se tome pismeno ne usprotive?

Pitanje postavljeno: 19.04.2016  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Da,smatram i suosjećam se sa svim  bolesnim osobama koji su već duži vremenski period na listi čekanja za prijeko potrebnim vitalnim organima!

Izmjene i dopune navedenog zakona bi smanjile vremenski period liste čekanja, s time da dođemo do optimalnog Rješenja -baze donora organa da li preko zdravstvene iskaznice ili osobne iskaznice CIPS ili na neki drugi  praktični evidencijski način! 


Datum odgovora: 22.04.2016

Sva pitanja po zakonima