Vesna Švancer je rođena u Zenici 1971. godine. Završila je Srednju ekonomsku školu, a trenutno je apsolventica na Pravnom fakultetu, Univerziteta u Travniku. Ima jednu kćerku. Vesna je članica SBB BiH. Ona je zastupnica u Predstavničkom domu PFBiH i članica Komisije za zaštitu ljudskih prava i sloboda PD PFBiH.
Pitanje: Molim Vas da nam objasnite član 73. stav 7. u nacrtu Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju FBiH, konkretno nas zanima, koji su to najjednostavniji poslovi koje može obavljati dijete sa smetnjama u psihičkom i tjelesnom razvoju i OSI, a vezano za nasljeđivanje porodične penzije. U slučaju da tu procjenu vrši "Institut" koji ste ovlastili Zakonom, interesuje me da li će oni donijeti Pravilnik prije usvajanja Zakona o PIO i odrediti koji su to poslovi.
Pitanje: U slučaju da krenemo stopama Hrvatske i legalizujemo istospolne brakove, da li bi te osobe bile ''etiketirane'' na bilo koji način? Kojim metodama bi spriječili diskriminaciju prema LGBT populaciji, prilikom recimo zapošljavanja ili usvajanja djeteta? Poznata je svima činjenica da samohrani roditelj, bez obzira na finansijski status, ne može usvojiti dijete i isto tako bračni parovi imaju golemih poteškoća prilikom usvajanje djeteta. Po iskustvu prijatelja koji je usvojio dijete, lakše je postati astronaut nego učiniti dobro djelo i pružiti djetetu bolji život. Hvala.
Pitanje: Da li smatrate da je adekvatno propisan postupak, odnosno odgovornost i posljedice za neizvršenje odluka Ustavnih sudova?
Pitanje: Da li smatrate da bi usvajanje ovog zakona doprinijelo efikasnijem provođenju odluka najviših sudskih institucija?