Mešalić Mahir je rođen 05. maja 1976. godine u Tuzli, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju "Meša Selimović", smjer saradnik prevodioca za njemački i engleski jezik završio takođe u Tuzli. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka.
Pitanje: Na proljeće ove godine grupa od gotovo 30 parlamentaraca sa područja Tuzlanskog kantona uputila je u proceduru projedlog izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda u smislu brisanja "pondera" i izjednačavanja prava građana Tuzlanskog kantona. Zbog čega ovaj prijedlog nije došao na dnevni red Parlamenta i šta ćete poduzeti da se o prijedlogu glasa i da se otkloni diskriminacija?
Odgovor: Kao što većina građana je i upoznata, ja sam bio jedan od potpisnika tog dokumenta. Posjedujem originalni primjerak tog dokumenta koji je uredno dostavljen po skraćenoj proceduri. Mi ćemo i dalje insistirati na realizaciji izmjena prijedloga Zakona o pripadnosti javnih prihoda jer mislim da je Tuzlanski kanton oštećen.
Datum odgovora: 03.10.2015
Pitanje: Smatrate li da bi se u ime properiteta Bosne i Hercegovine, kao i njenih građana trebalo smanjiti ukupna primanja svih poslanika na svim nivoima?
Pitanje: Smatrate li da je Vlada FBiH prilikom izrade Budžeta Federacije BiH za 2016. godinu bila opredjeljena ka nastavku provođenja restriktivne politike kada su u pitanju plaće i naknade uposlenih?
Odgovor:
Ne, Vlada Federacije BiH nije učinila apsolutno ništa kada su u pitanju plaće i naknade uposlenih. Vlada FBIH mora prvo krenuti od svojih plaća pa preko plaća Zastupnika u Parlamentu FBiH i to u oba doma. Imamo slučaj u Javnim ustanovama ili agencijama čiji je osnivač FBiH, Upravni odbori istih određuju svoje naknade bez kontrole kao i plaće i primanja te privilegije direktora koje sežu i do 10.000 KM. Klub Demokratske fronte je podnio Prijedlog izmjena i dopuna plaća zastupnika kojim bi se značajno smanjile plaće i primanja zastupnika Parlamenta oba doma u FBiH. Intencija nam je bila da na svom primjeru prikažemo da se može doći do značajnih ušteda.
Pitanje: Zasto se Zakon o drzavnoj sluzbi, isto kao nedavno i Zakon o radu, mijenja po hitnoj proceduri, kad nije zadovoljen ni jedan razlog predvidjen za hitnu proceduru? I da li cete traziti da se prijedlog Zakona vrati u redovnu proceduru?
Odgovor: To je pitanje za novu parlamentarnu većinu. Glasati ću PROTIV kao što sam glasao protiv Zakona o radu. Zašto? Zato što vladajuće stranke, odnosno nova većina u Parlamentu Federacije BiH izbjegava bilo kakve Javne rasprave sa građanima, nevladinim organizacijama kao i sindikatima koji se ti navedeni zakoni najviše tiču. Mislim da je to bahat i neodgovoran pristup prema građanima koji su ih birali.
Datum odgovora: 22.10.2015