Poglavlje I – OPĆE ODREDBE
Članom 1. ovoga zakona vrši se definisanje predmeta koje zakon uređuje.
Član 2. definiše primjenu ovoga zakona.
Članom 3. određuje se da sportski klubovi djeluju kao pravna lica u formi udruženja građana ili dioničkih društava.
Poglavlje II – SPORTSKI KLUBOVI – UDRUŽENJA GRAĐANA
Članom 4. definiše se pojam sportskog kluba kao udruženja građana za takmičenje. Ovo udruženje predstavlja udruženje građana koje obavlja sportsku djelatnost učešća u sportskim takmičenjima, a koje je registrovano na osnovu odredbi zakona koji uređuju osnivanje, unutrašnju organizaciju, registraciju, prestanak udruženja i fondacija u Bosni i Hercegovini.
Član 5. garantuje jednako tretiranje svih sportskih klubova.
Član 6. određuje da sportski klub-udruženje građana mora imati sjedište na području FBiH.
Članom 7. navodi se da se na sportske klubove – udruženje građana primjenjuje Zakon o udruženjima i fondacijama BiH, kao i Zakon o udruženjima i fondacijama FBiH.
Članom 8. određuje se da postojeći sportski klubovi, koji su registrovani kao udruženja građana, nastavljaju funkcionisati kao udruženje. Uvodi im se rok od šest mjeseci od dana usvajanja ovoga zakona da usklade svoju organizaciju s ovim zakonom.
Poglavlje III – SPORTSKI KLUBOVI – DIONIČKA DRUŠTVA
Članom 9. sportski klub - dioničko društvo određuje se kao sportski klub koji se osniva, djeluje i prestaje prema Zakonu o privrednim društvima Federacije BiH i drugim propisima koji se primjenjuju na dionička društva, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
Član 10. određuje primjenu Zakona o privrednim društvima FBiH na subjekte određene ovim zakonom.
Članom 11. definiše se „s.d.d.“ kao skraćenica za „sportsko dioničko društvo“.
Član 12. određuje djelatnost sportskih klubova “93.12 učešća u sportskim takmičenjima” kao osnovnu djelatnost, s tim da sportski klub može obavljati i druge sportske djelatnosti i druge djelatnosti u skladu s odredbama ovog zakona.
Član 13. uvodi postojanje Komisije za sportska dionička društva. Komisija za sportska dionička društva (u daljnjem tekstu: Komisija) osniva se kao stručno tijelo radi praćenja obavljanja djelatnosti-sportskih dioničkih društava. Vlada Federacije BiH imenuje Komisiju. Komisija se sastoji od sedam članova. Dva člana predlaže Federalno ministarstvo finansija, dva člana predlaže Federalno ministarstvo kulture i sporta, dva promjenjiva člana iz sportskog saveza na nivou BiH čiji je član sportski klub na koji se odnose odluke Komisije, te jedan stalni član na prijedlog Olimpijskog komiteta BiH. Mandat članova Komisije traje četiri godine. Određuje se područje djelovanja Komisije, te način donošenja odluka.
Članom 14. definiše se nastanak sportskog dioničkog društva. Moguće je da nastane kao novo sportsko društvo ili preoblikovanjem postojećeg sportskog društva-udruženja građana.
Član 15. određuje da temeljni kapital iznosi najmanje 50.000 KM. Nominalna vrijednost dionice “s.d.d.-a” ne može biti manja od 10 KM.
Članom 16. određuje se da članovi društva mogu biti domaća ili strana, fizička ili pravna lica. Jedno lice ne može imati dio u više društava istog sporta u iznosu većem od 1% ukupnog temeljnog kapitala.
Član 17. definiše da jedno lice može imati dionice na koje otpada 33% temeljnog kapitala društva, samo ukoliko to odobri Komisija.
Članom 18. uvodi se obaveza obavještavanja Komisije, ukoliko jedno lice stiče dionice društva, a već posjeduje minimalno 5% dionica u istom društvu.
Članom 19. definisana su povezana društva u smislu ovoga zakona.
Član 20. određuje posljedice protupravnog sticanja dionica, dok se članom 21. određuju posljedice neobavještavanja Komisije o sticanju značajnog broja dionica.
Član 22. definiše da se na upotrebu neto dobiti društva primjenjuju odredbe Zakona o privrednim društvima, ako odredbama ovoga zakona nije određeno drugačije.
Članom 23. definisano je članstvo u tijelima sportskog dioničkog društva. Jedno lice može biti član uprave ili nadzornog odbora samo u jednom društvu u istom sportu. Također, definišu se i lica koja ne mogu biti članovi tijela u sportskim društvima.
Član 24. određuje koje izvještaje sportsko dioničko društvo mora slati Komisiji.
Obaveza provođenja revizije u roku od dva mjeseca od dana dostave rješenja o upisu u Registar profesionalnih sportskih klubova definisana je članom 25.
Poglavlje IV – POSTUPAK PREOBLIKOVANJA
Članom 26. definisan je postupak preoblikovanja sportskog društva iz udruženja građana u sportsko dioničko društvo.
Član 27. određuje da ministar finansija, u roku od mjesec od dana dostavljanja revizorskog izvještaja, uz prethodnu saglasnost Komisije, rješenjem utvrđuje da su ispunjeni uslovi za preoblikovanje.
Član 28. uređuje postupak i uslove za upis i uplatu dionica.
Član 29. definiše da je sportsko dioničko društvo pravni sljednik sportskog udruženja koje je bilo registrovano kao udruženje građana.
Član 30. navodi da Federacija BiH i kantoni u Federaciji BiH mogu prenijeti svoje tražbine prema sportskim klubovima-udruženjima za takmičenje, koja se preoblikuju u društva, na jedinicu lokalne samouprave, u kojoj je sjedište sportskog kluba, prema posebnom ugovoru o prenosu u kojem će se utvrditi prava i obveze ugovornih strana.
Poglavlje V – USTUPANJE NAZIVA I BRENDA SPORTSKOG KLUBA
Članom 31. definiše se da naziv sportskog kluba-udruženja predstavlja naziv koji je upisan u odgovarajući registar na nivou države Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine ili kantona. Istim članom definisano je da brend sportskog kluba - udruženja predstavlja aktuelni i historijski logo, vizualni identitet kluba, termin, skraćenicu, znak, simbol, dizajn, osvojena sportska postignuća i kombinaciju istih usmjerenu na identifikaciju sportskog kluba i njihovo razlikovanje od drugih sportskih klubova.
Članovima 32. i 33. uređuje se mogućnost i postupak ustupanja naziva ili brenda sportskog kluba.
Član 34. određuje da sportski klub-dioničko društvo, koje je nastalo nakon ustupanja naziva i brenda od sportskog kluba-udruženja, nastavlja sportska takmičenja u skladu s pravilima koja će odrediti svaki sportski savez zasebno.
Članom 35. uvodi se mogućnost da sportski klub-udruženje može za ustupanje naziva ili brenda primati odgovarajuću novčanu naknadu od korisnika naziva ili brenda.
Poglavlje VI – FINANSIRANJE SPORTSKIH KLUBOVA OD DRŽAVE
Članom 36. sport se definiše kao djelatnost od javnog interesa.
Član 37. dozvoljava svim nivoima vlasti u FBiH da finansiraju sportske klubove kroz grantove i subvencije. Finansiranje je dozvoljeno za oba oblika sportskih klubova.
Poglavlje VII – ZAVRŠNE I PREKRŠAJNE ODREDBE
Član 38. određuje novčane kazne i uslove za njihovo izricanje u slučaju nepoštivanja ovoga zakona. Novčane kazne kreću se od 1.000 KM do 250.000 KM za društvo koje prekrši ovaj zakon. Novčanom kaznom u iznosu od 100 KM do 20.000 KM kaznit će se odgovorno lice u društvu.
Član 39. definiše stupanje na snagu ovoga zakona.