POGLAVLJE I – OPĆE ODREDBE
U prvom poglavlju ovoga zakona određuje se predmet koji se reguliše ovim zakonom, kao i svrha zakona i značaj kinematografije i audiovizuelnog stvaralaštva. Svrha ovoga zakona je poticanje razvoja i promicanje audiovizuelnog stvaralaštva. Dalje, određuje se da se ovaj zakon ne primjenjuje na audiovizuelna djela koja se proizvode za svoje potrebe ili nekomercijalnu upotrebu. Definiše se značenje izraza korištenih u ovom zakonu. Pojedina pitanja mogu se u skladu s odredbama ovoga zakona uraditi samoregulacijom i koregulacijom putem kodeksa ponašanja ili na drugi prikladan način.
POGLAVLJE II – FEDERALNI AUDIOVIZUELNI CENTAR
Radi poticanja razvoja i unapređivanja kinematografije i audiovizuelnog stvaralaštva u Federaciji BiH, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine osniva Javnu ustanovu Federalni audiovizualni centar (u daljem tekstu: Centar). Nadležnosti centra su: distribuira finansijska sredstva za podršku kinematografiji i audiovizuelnom stvaralaštvu, donosi i provodi pravne propise iz svoje nadležnosti, utvrđuje strategiju i programe podrške domaćoj kinematografiji i audiovizuelnom stvaralaštvu, organizira manifestacije, promovira izvoz servisnih usluga iz domena audiovizuelne proizvodnje i sl. U ovom se poglavlju određuje da Centar ima statut kojega donosi upravni odbor. Definiše se da se Centar finansira iz budžeta Federacije, kao i kroz naplatu redistributivnih naknada od pravnih osoba. Organi Centra su: upravni odbor i direktor. Određeni su njihove nadležnosti, način izbora i prestanak angažmana članova ovih organa. Nadzor nad radom Centra vrši Federalno ministarstvo za kulturu i sport.
POGLAVLJE III – FINANSIRANJE PODRŠKE AUDIOVIZUELNOM STVARALAŠTVU
U ovom se poglavlju detaljno defniše način prikupljanja finansijskih sredstava za podršku audiovizuelnom stvaralaštvu. Centar je obavezan da dio sredstava prikupljenih u skladu s ovim zakonom dodijeli kantonalnim ministarstvima nadležnim za poslove kulture, u cilju podrške audiovizuelnom stvaralaštvu. Ova se sredstva dodjeljuju pod uvjetom da su u kantonalnom budžetu osigurana namjenska sredstva za podršku audiovizuelnom stvaralaštvu. Dalje, određuje se da Vlada FBiH donosi Program razvoja audiovizuelnog stvaralaštva (tzv. Nacionalni program). Ovaj se program donosi na period od četiri godine. Uređen je sadržaj ovoga programa, kao i njegova izrada i izvještavanje o njegovoj realizaciji. Striktno je određeno da se sredstva za finansiranje audiovizuelnog stvaralaštva dodjeluju na osnovu javnog konkursa. Ovaj se konkurs organizuje dva puta godišnje te se uređuju njegovo trajanje i ostala pitanja.
POGLAVLJE IV – JEDINSTVENA EVIDENCIJA O AUDIOVIZUELNOM STVARALAŠTVU U BiH
Ovim se poglavljem određuje da Centar vodi Jedinstvenu evidenciju o audiovizuelnom stvaralaštvu (u daljem tekstu: Evidencija). Evidencija se vodi radi formiranja baze podataka kao osnove za utvrđivanje strategije razvoja domaćeg audiovizuelnog stvaralaštva. Određuje se šta Evidencija sadrži. Pravna osoba i poduzetnik koji obavljaju audiovizuelne djelatnosti dužni su redovno dostavljati odgovarajuće podatke za potrebe vođenja Evidencije.
POGLAVLJE V - ZAŠTITA MALOLJETNIKA I ZABRANA DISKRIMINACIJE, POTICANJA NASILJA I VRIJEĐANJA LJUDSKOG DOSTOJANSTVA I DRUGE ZABRANE
U ovom poglavlju, predlagač zakona nastoji odrediti mehanizme za zaštitu maloljetnika. U slučaju da sadržaj kinematografskog djela može naškoditi moralnom, fizičkom ili mentalnom razvoju maloljetnika, obavezno je prilikom stavljanja u promet takvog djela označiti da se ne preporučuje mlađima od sedam, četrnaest, odnosno osamnaest godina. Također, zabranjuju se sadržaji kojima se zagovara ili potiče diskriminacija, mržnja ili nasilje prema osobama ili grupi. Odluku o eventualnoj zabrani stavljanja djela u promet donosi kantonalni sud u prvostepenoj odluci, a na prijedlog kantonalnog tužioca. Dozvoljena je žalba na ovakvu odluku.
POGLAVLJE VI - PROIZVODNJA, PROMET I JAVNO PRIKAZIVANJE AUDIOVIZUELNIH DJELA
Određuje se da proizvodnju i promet audiovizuelnog djela mogu obavljati fizička ili pravna lica. Ova lica, koja sjedište imaju na teritoriju FBiH, upisuju se u registar producenata, koji vodi Centar. Producenti su obavezni, zbog statističkog praćenja djelatnosti, dostaviti Centru obavijest o snimanju audiovizuelnog djela na području Federacije. Javno prikazivanje audiovizuelnih djela dozvoljeno je fizičkim ili pravnim osobama koje su upisane u sudski registar ukoliko raspolažu odgovarajućom opremom i prostorom. Osobe koje proizvode, prometuju i javno prikazuju audiovizuelno djelo dužne su da vidljivo istaknu njegovu kategorizaciju u skladu s ovim zakonom. Zagarantiana je sloboda proizvodnje, stavljanja u promet i javnog prikazivanja audiovizuelnog djela koje ne može biti predmetom cenzure niti ideološkog, političkog, vjerskog i sličnog pritiska. Dalje, određuje se da domaći producent može snimati filmske scene na cijelom području FBiH. Strani producenti moraju prethodno dobiti dozvolu od producenta. Zahtjev za ovu dozvolu podnosi se pisanim putem. Ukoliko strani producent dobije saglasnost, može uvesti potrebnu opremu za snimanje bez plaćanja carine. Određuju se i uslovi pod kojima se mogu snimati filmske scene na lokacijama za koje je potrebna posebna dozvola. Producent audiovizuelnog djela, kojeg je Centar finansirao ili sufinansirao, obavezan je u roku od sedam dana od dana završetka prve kopije audiovizuelnog djela obavijestiti Centar o njenom završetku te Centru dostaviti prvu kopiju. Određuju se uslovi pod kojima je moguće prikazivati strano audiovizuelno djelo u FBiH te mogućnost organizovanja kinoprikazivača u kinoprikazivačku mrežu. Definiše se i obaveza vođenja registara te koji se članovi ovoga zakona primjenjuju na videoigrice.
POGLAVLJE VII - KAZNENE ODREDBE
Definišu se uslovi pod kojima se izriču novčane kazne u slučaju kršenja ovoga zakona. Novčane kazne kreću se u iznosima od 10.000 KM do 100.000 KM za pravne osobe, odnosno od 100 KM do 3.000 KM za odgovorne osobe.
POGLAVLJE VIII - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Određuju se rokovi za donošenje odgovarajućih podzakonskih akata, omogućava se kontinuitet rada pravnih osoba i poduzetnika. Određuje se rok od 12 mjeseci za usklađivanje obavljanja audiovizuelnih djelatnosti s ovim zakonom. Danom upisa Centra u sudski registar, prestaju s radom Fondacija za kinematografiju Federacije Bosne i Hercegovine i Filmski centar Sarajevo. Centar će u roku od šest mjeseci od dana upisa u sudski registar preuzeti prava, obaveze, imovinu i radnike od ovih institucija.