Nacrt zakona o rudarstvu Federacije BiH
67%
33%
Za: 2 Protiv: 1

Da li si za ili protiv ovog prijedloga zakona?

ili Postavi pitanje i diskutuj sa parlamentarcima/kama

27.10.2021.
Preuzmite tekst zakona
Detaljnije

Predlagač:
Vlada FBiH
Vrsta procedure: Redovna
Oblast zakona: Ekonomija
Status: Usvojen Nacrt

Važeći Zakon o rudarstvu FBiH donesen je prije deset godina, a Vlada FBiH, kao predlagač ovog zakona, ističe da se tokom praktične primjene važećeg zakona pojavila potreba za preciziranje određenih normi, izmjenu i usklađivanje, ali i otklanjanje određenih nedostataka, naročito uzimajući u obzir i to da je došlo do brojnih izmjena drugih zakona s kojim je ovaj zakon u uskoj vezi.

Ovim zakonom uređuju se pravni status rudnog blaga, odnosno mineralnih sirovina, način i uslovi upravljanja mineralnim sirovinama, zaštita, izvođenje rudarskih radova, mjere zaštite na radu, obustava izvođenja i trajni prekid rudarskih radova, tehnička dokumentacija i projektovanje, rudarska mjerenja i rudarski planovi, inspekcijski nadzor, zaštita i uređenje prostora, kaznene odredbe i druga pitanja vezana za upravljanje mineralnim sirovinama i izvođenje rudarskih radova na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.

Rudno bogatstvo je dobro od općeg interesa i pod posebnom je zaštitom.

Najvažnije teme vezane uz ovaj zakon
  • Podjela nadležnosti između Federacije BiH i kantona

    Uvrđuje se nadležnost Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije za upravljanje sljedećim mineralima: mineralnim i geotermalnim vodama iz kojih se mogu pridobivati mineralne sirovine ili koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, energetskim mineralnim sirovinama (to uključuje sve vrste fosilnih ugljena, ugljovodonike u čvrstom, tečnom i gasovitom stanju, sve vrste bituminoznih i uljnih stijena, te ostalih gasova koji se nalaze u zemlji, kao i radioaktivne mineralne sirovine), mineralnim sirovinama iz kojih se mogu proizvoditi metali i njihova jedinjenja, svim vrstama soli i solnih voda i gasova koji se sa njima javljaju. Kantonalna ministarstva nadležna su za upravljanje: nemetalnim mineralnim sirovinama (abrazivi, azbesti, barit, bentonit, bijeli boksit, cementni laporci, dijatomit, dolomit, feldspat, fluorit, gips, grafit, kreda, krečnjak, kvarc, kvarcni pijesak, kvarcit, keramičke i vatrostalne gline, keramziti, škriljci, liskuni, magneziti, opekarske gline, pirofiliti, sumpor, tuf, talk, talkni škriljci, tehničko-građevinski kamen, arhitektonsko-građevinski kamen, ukrasno i poludrago kamenje, šljunak i pijesak za građevinarstvo izvan vodenih tokova), svim vrstama sekundarne mineralne sirovine koje se javljaju kao neiskorišteni ostatak dobijanja, oplemenjivanja i prerade primarnih mineralnih sirovina; svim nenabrojanim mineralnim sirovinama prirodnog porijekla.

    0%
    Za: 0 Protiv: 0

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Pravo na eksploataciju mineralnih sirovina i prenos prava

    Pravo na eksploataciju mineralnih sirovina domaća ili strana pravna osoba stiče na osnovu dozvole za eksploataciju i na osnovu dozvola u skladu sa ovim zakonom. To pravo može biti preneseno na drugu pravnu osobu uz saglasnost nadležnog organa i ugovor privrednih društava o prenosu.

    100%
    Za: 0 Protiv: 2 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Zaštita okoliša

    Privredno društvo mora osigurati izvođenje rudarskih radova u skladu sa okolinskom dozvolom i urbanističkom saglasnošću tako da ti radovi ne prelaze dozvoljena oštećenja okolice. Za vrijeme rudarskih radova, mora etapno, a najkasnije po njihovom završetku, izvršiti konačnu sanaciju zemljišta i tehničku rekultivaciju degradiranih površina. Ako to ne uradi, privredno društvo ne može dobiti odobrenje za eksploataciju na novom eksploatacionom polju.

    100%
    Za: 1 Protiv: 0 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Novčane kazne

    Utvrđene su novčane kazne za počinjene prekršaje. Kazne su utvrđene u rasponima od 50 KM do 15.000 KM, u zavisnosti od počinioca i težine počinjenog prekršaja.

    50%
    50%
    Za: 1 Protiv: 1 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


  • Nepoštivanje mjera zaštite

    Novčanom kaznom od 50 KM do 250 KM bit će kažnjen svaki radnik u privrednom društvu, odnosno kod izvođača rudarskih radova, ukoliko ne provodi mjere zaštite na radu i mjere zaštite od požara u okviru djelokruga svog rada.

    100%
    Za: 1 Protiv: 0 Detaljnije

    Ovo je jedna od najvažnijih tema
    u ovom zakonu.

    pokaži svoje mišljenje i uključi se u raspravu!


Pitaj parlamentarce
Hajrudin Žilić (2018)
DF
Zastupnik u PD PFBIH
Amer Obradović (2018)
NIP
Zastupnik u PD PFBIH
Sanela Klarić (2018)
NS
Zastupnica u PD PFBIH
Adisa Kokić-Hinović (2018)
SDA
Zastupnica u PD PFBIH
Jelka Milićević (2018)
HDZ BiH
Federalna ministrica finansija
Marinko Čavara (2018)
HDZ BiH
Predsjednik Federacije BiH
Odgovori parlamentaraca
Statistika
Ukupno pitanja na zakonu: 0

Sa 29 odgovora najaktivniji parlamentarac u ovom parlamentu:
Admir Čavalić

Sa 10 pitanja najaktivniji zakon u istoj kategoriji:
Nacrt zakona o društvenom preduzetništvu FBiH