POGLAVLJE I – OSNOVNE ODREDBE
Član 1. ovoga zakona definiše predmet koji se reguliše ovim odredbama.
Član 2. definiše značenje pojedinih izraza korištenih u ovom zakonu.
Neki od pojmova koji su definisani u ovom članu su:
-
Zaslužni sportisti: Sportisti koji su ostvarili zančajne sportske rezultate i osvojili: od 1. do 3. mjesta na Olimpijskim igrama, svjetskom prvenstvu, evropskom prvenstvu, Paraolimpijskim igrama.
-
Namjenski fond Ministarstva za dodjelu doživotne mjesečne naknade: poseban fond Federalnog ministarstva kulture i sporta (u daljem tekstu: Ministarstvo) koji posjeduje namjenska sredstva za isplatu doživotne mjesečne naknade zaslužnim sportistima.
-
Komisija za dodjelu doživotne naknade (u daljem tekstu: Komisija): stručna komisija koja se imenuje na mandat od četiri godine pri Ministarstvu, koja razmatra zahtjeve, evidentira, vrši nadzor, reviziju i izvještava o ostvarenim pravima po ovom zakonu.
-
Vrhunski sportisti iz Jugoslavije koji ostvaruju pravo doživotne mjesečne naknade: sportisti koji su značajne sportske rezultate ostvarili kao reprezentativci SFR Jugoslavije, a državljani su BiH i imaju prebivalište na teritoriju FBiH, te da ne primaju bilo kakve naknade u drugim zemljama po osnovu sportskih zasluga.
Članom 3. definiše se svrha ovoga zakona, da se pruži mogućnost zaslužnim sportistima da ostvare pravo na doživotnu mjesečnu naknadu.
Član 4. propisuje ravnopravnost spolova u smislu korištene gramatičke terminologije u ovom zakonu.
POGLAVLJE II – USLOVI I NAČIN OSTVARIVANJA PRAVA
Član 5. propisuje da su ukupna finansijska sredstva za provedbu ovoga zakona planirana u budžetu FBiH za svaku godinu. Ova sredstva, u iznosu od 800.000 KM, pripadaju Ministarstvu u namjenskom Fondu za dodjelu doživotne mjesečne novčane naknade (u daljem tekstu: Fond).
Članom 6. propisuju se uslovi koji se moraju ispuniti radi ostvarivanja prava na doživotnu naknadu. Neki od uslova za sportistu previđenih ovim članom su:
-
Da ima navršenih 40 godina starosti;
-
Da je osvojio medalju pod zastavom BiH ili u reprezentaciji BiH ili Jugoslaviji prije rata, a u skladu s uslovima iz člana 7. ovoga zakona;
-
Da je kategorisan kao zaslužni sportista i sl.
Članom 7. definišu se procedura i neophodna dokumentacija za ostvarivanje prava na doživotnu mjesečnu naknadu. Zaslužni sportista, koji ispunjava uslove u skladu s ovim zakonom, podnosi zahtjev Ministarstvu. Ovim članom definisana je i neophodna dokumentacija koja se mora priložiti uz zahtjev.
Član 8. propisuje da odluku o dodjeli doživotne mjesečne naknade donosi Komisija putem rješenja. Protiv ovoga rješenja moguće je podnošenje žalbe Ministarstvu. Protiv odluke Ministarstva moguće je pokrenuti upravni spor.
Član 9. defniše da se Komisija sastoji od sedam članova, koji su birani na mandat od četiri godine. Definisan je i njen sastav te nadležnosti.
Član 10. bavi se definisanjem koeficijenata za obračun doživotne mjesečne naknade. Iznos doživotne mjesečne naknade izračunava se tako što utvrđeni koeficijent množimo s iznosom prosječne mjesečne plate u FBIH.
Koeficijenti:
-
Olimpijske igre:
-
Prvo mjesto: 2,2
-
Drugo mjesto: 1,9
-
Treće mjesto: 1,7
-
Svjetsko prvenstvo:
-
Prvo mjesto: 1,9
-
Drugo mjesto: 1,7
-
Treće mjesto: 1,5
-
Evropsko prvenstvo:
-
Prvo mjesto: 1,7
-
Drugo mjesto: 1,5
-
Treće mjesto: 1,2
-
Paraolimpijske igre:
-
Prvo mjesto: 1,5
-
Drugo mjesto: 1,2
-
Treće mjesto: 1
Član 11. propisuje obaveze zaslužnih sportista koji ostvaruju pravo na doživotnu mjesečnu naknadu. Ovi sportisti obavezni su odazvati se na poziv nadležnog sportskog saveza i pružiti pomoć i podršku perspektivnim sportistima, prenositi znanje sportskim školama, učestvovati na manifestacijama koje promovišu sport i sl.
Član 12. definiše uslove pod kojima sportista gubi pravo na doživotnu mjesečnu naknadu.
POGLAVLJE III – EVIDENCIJA, NADZOR, REVIZIJA I IZVJEŠTAVANJE
Član 13. obavezuje Ministarstvo da vodi evidenciju o broju i realizaciji prava na teritoriji FBiH, s finansijskom projekcijom.
Član 14. propisuje da Komisija svake godine vrši reviziju da li zaslužni sportisti i dalje ispunjavaju uslove predviđene ovim zakonom.
Članom 15. određuje se da Ministarstvo vodi upravni i drugi nadzor nad zakonitošću rada u primjeni ovoga zakona.
POGLAVLJE IV – PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Član 16. propisuje rok od 60 dana unutar kojega je Vlada dužna formirati Komisiju.
Član 17. definiše stupanje na snagu ovoga zakona.
Fotografija:N1