Ovaj nacrt zakona definiše tri načela na kojima se zanisva zaštit od nejonizujućih zračenja: načelu zabrane, načelu predostrožnosti i načelu javnosti. U Članu 3 ovoga Nacrta definišu se bitni pojmovi zbog lakšeg razumjevanja ovog Zakona.
Prema ovom zakonu pod nejonizujućim zračenjem podrazumijevaju se elektromagnetna polja i elektromagnetni talasi frekvencije niže od 3.000.000 GHz ili ultrazvuk frekvencije veće od 20 kHz, koji u interakciji s materijom ne stvaraju jone. U nastavku, se definišu okvirne mjere koje se sprovode u cilju zaštite od nejonizujućeg zračenja.
Pravna lica i poduzetnik mogu postavljati i koristi izvore nejonizujućih zračenja ako ispunjavaju uslove predviđene ovim Nacrtom (npr. Objekti moraju da ispunjavaju određene standarde, nivo izlaganja populacije i profesionalnih lica mora da bude u propisanim granicama, profesionalnim licima se mora obezbijediti adekvatna zaštitna oprema itd.).
Ovim Nacrtom Elektromagnetna polja se definišu kao statička i vremenski promjenljiva električna i magnetna polja, kao i elektromagnetni talasi frekvencija do 300 GHz. Izvori elektromagnetnih polja se mogu upotrebljavati u skladu sa zakonom predviđenim bezbjednosnim mjerama. Nacrt određuje i područja povećane osjetljivosti kao što su: stambena naselja, škole, javna područja i sl.
Nacrt definiše Optičko zračenje kao elektromagnetne talase frekvencije od 300 GHz do 3.000.000 GHz talasne dužine od 100 nm do 1 mm, ultraljubičasto ili ultravioletno zračenje talasne dužine 100 nm do 400 nm, vidljivo zračenje talasne dužine 400 nm do 780 nm i infracrveno zračenje talasne dužine 780 nm do 1 mm.
Granične vrijednosti unutar kojih je dozvoljeno izlaganje nejonizujućim zračenjim određuju se pravilnikom kojeg donosi Ministar zdravlja i socijalne zaštite (u daljem tekstu: ministar). Rješenje za rad pravnim licima i kontrolu ispunjavanja predviđenih sigurnosnih uslova izdaje Ministar. Pravno lice i preduzetnik za utvrđivanje uslova za upotrebu izvora elektromagnetnog polja plaćaju naknadu u iznosu od 500KM.
U Članu 10 ovoga Nacrta se određuju izvori elektromagnetnih polja za koje se mora izvršiti sistematsko ispitivanje nivoa nejonizujućih zračenja. Sistematsko ispitivanje nivoa nejonizujućih zračenja obavlja se prije izgradnje ili postavljanja i prije rekonstrukcije izvora elektromagnetnog polja.
Nacrt predviđa i dodatne vidove kontrole ovih zračenja, kao što su: prvo ispitivanje, periodično ispitivanje, vanredno ispitivanje te monitoring. Prvo ispitivanje nivoa nejonizujućeg zračenja izvora mora se izvršiti prije početka korištenja i pri rekonstrukciji izvora ili objekta sa izvorom nejonizujućeg zračenja. Periodično ispitivanje nivoa nejonizujućeg zračenja izvora za izvore elektromagnetnih polja mora se izvršiti jedanput u tri kalendarske godine. Vanredno ispitivanje izvora nejonitujućih ispitivanje se vrši na zahtjev Ministarstva ili nadležnog inspektora. Monitoring izvora elektromagnetnih polja dužna su sprovoditi pravna lica koja u svom vlasništvu imaju preko 200 stacionarnih izvora elektromagnetnih polja. Rezultate monitoringa pravna lica su dužna dostavljati Ministrarstvu i nadležnom inspektoru svaka tri mjeseca. Ova ispitivanja se vrše na trošak pravnog lica.
Ukoliko se utvrdi da vrijednosti nivoa nejonizujućih zračenja ne zadovoljavaju propisane granične vrijednosti izlaganja, odgovorno lice u pravnom licu ili preduzetnik koji koristi izvor dužan je da obezbijedi prestanak rada izvora ili smanjenje upotrebe izvora nejonizujućeg zračenja. Rekonstrukcija izvora elektromagnetnog polja u slučajevima prekoračenih dozvoljenih vrijednosti mora se izvršiti u roku najduže od godinu dana od dana ispitivanja nivoa nejonizujućih zračenja.
Stručne poslove zaštite od nejonizujućih zračenja za elektromagnetna polja do 300 GHz i za optička zračenja vrši pravno lice akreditovano od nadležnog akreditacionog organa. Ukoliko nema akreditovanog pravnog lica poslove zaštite od nejonizujućih zračenja vrši Institut za javno zdravstvo u sardnji sa akreditovanim pravnim licem. Stručne poslove zaštite od nejonizujućeg zračenja mogu obavljati pravna lica koja ispunjavaju propisane uslove koji se odnose na prostor, kadar i opremu. Pravno lice koje se bavim zaštitom od nejonizujućih zračenja, ukoliko prekrši odredbe ovoga zakona, kazniti će se kaznom od 1.000KM do 3.000KM.
Upravni nadzor nad sprovođenjem ovog zakona vrši Ministarstvo. Inspekcijski nadzor nad primjenom odredaba ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega obavlja zdravstveni inspektor.
Nacrt predviđa i novčane kazne za pravna lica u iznosu 5.000KM do 15.000KM, koja su prekršila odredbe ovoga zakona, dok su za odgovorna lica u pravnom licu predviđene kazne u iznosu 1.000 do 3000KM.