Glava I – Osnovne odredbe (čl. 1 – 3)
U ovoj glavi vrši se definisanje predmeta koji se uređuje ovim zakonom, cilj zakona, te podsticanje proizvodnje električne i toplotne energije iz obnovljivih izvora. Definisani su i pojmovi korišteni u ovom zakonu.
Glava II – Planiranje i podsticanje proizvodnje i potrošnje energije iz obnovljivih izvora (čl. 4 – 6)
Program o korištenju obnovljivih izvora energije sadrži ciljeve Republike Srpske o učešću energije iz obnovljivih izvora po godinama, količine predviđene za podsticaj po tehnologijama, pregled vrsta i način ostvarivanja podsticaja, kao i druga pitanja. Na ovaj se način nastoje ispoštovati obaveze koje su preuzete međunarodnim sporazumima i strateškim dokumentima, a utvrđeni energetskim i klimatskim planom Republike Srpske. Definiše se šta program mora da sadrži, kao i način računanja učešća energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije.
Glava III – Razvrstavanje i certifikacija postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora (čl. 7 – 10)
-
Razvrstavanje postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora
U ovom poglavlju razvrstavaju se postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije prema vrsti primarnog izvora energije. Dalje, postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora za koja se može ostvariti pravo na podsticaj proizvodnje električne energije, s obzirom na instalisanu snagu, dijele na mala i velika postrojenja. Mala postrojenja su: hidroelektrane, vjetroelektrane i solarne elektrane na zemlji instalisane snage zaključno sa 150 kW, solarne elektrane na objektima, elektrane na biomasu i biogas, deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda instalisane snage zaključno sa 500 kW. Velika postrojenja su: vjetroelektrane i solarne elektrane na zemlji instalisane snage veće od 150 kW zaključno sa 50.000kW, solarne elektrane na objektima i elektrane na biogas i biomasu, instalisane snage veće od 500 kW.
-
Certificiranje postrojenja za proizvodnju električne energije koja koriste obnovljive izvore
Certifikat za proizvodno postrojenje izdaje se proizvođaču električne energije za proizvodno postrojenje koje proizvodi električnu energiju iz obnovljivih izvora energije na ekonomski isplativ način uz zaštitu životne sredine i u kojem je obezbijeđeno mjerenje svih energetskih veličina. Pribavljanje certifikata za proizvodno postrojenje je uslov za ostvarivanje prava na podsticaj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora ili za izdavanje garancije o porijeklu električne energije. Certifikat za proizvodno postrojenje izdaje Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske, na zahtjev proizvođača. Certifikat za proizvodno postrojenje izdaje sa na period važenja od: 15 godina za proizvodno postrojenje koje koristi energetski potencijal vodotokova, energiju vjetra i energiju sunca, odnosno pet godina za proizvodno postrojenje koje koristi bio-masu i biogas.
Glava IV – Sprovođenje sistema podsticaja i balansiranje (čl. 11 – 19)
-
Sprovođenje sistema podsticaja
Operater sistema podsticaja, kao neprofitna organizacija, obavlja administrativno-finansijske i druge operativne poslove. Operater sistema podsticaja ima svojstvo pravnog lica sa javnim ovlašćenjima utvrđenim ovim zakonom i upisuje se u Registar privrednih subjekata. Vlada Republike donosi odluku kojom se uređuju osnivanje, organizacija, kao i druga pitanja od značaja za rad Operatera podsticaja. Dalje, u ovom poglavlju se uređuje nadležnost i djelovanje Operatera, kao i ostalih subjekata u energetskom sistemu. Snabdjevač krajnjih kupaca dužan je obračunatu naknadu za obnovljive izvore energije uplatiti na račun Operatera podsticaja.
-
Balansiranje
Proizvođač električne energije za koju je ostvareno pravo na podsticaj u vidu obaveznog otkupa član je balansne grupe obnovljivih izvora energije. Proizvođač električne energije koji je ostvario pravo na podsticaj proizvodnje električne energije u jednom ili više malih postrojenja čija je ukupna instalisana snaga manja ili jednaka 150 kW ne prijavljuje dnevni raspored rada Operateru podsticaja i ne snosi troškove balansiranja. Proizvođač električne energije koji je ostvario pravo na podsticaj proizvodnje električne energije u jednom ili više malih postrojenja čija je ukupna instalisana snaga veća od 150 kW prijavljuje dnevni raspored rada Operateru podsticaja i snosi troškove balansiranja. Pored ova dva subjekta, u ovom poglavlju uređuje se koje još obavezan snositi teret balansiranje i na koji način.
Glava V – Garancija o porijeklu električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora (čl. 20 – 22)
Garancija o porijeklu električne energije iz obnovljivih izvora energije izdaje se na zahtjev proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora energije za koju ne ostvaruje pravo na podsticaj ili na zahtjev Operatera podsticaja za električnu energiju za koju je ostvareno pravo na podsticaj. Garancija o porijeklu izdaje se za jediničnu količinu proizvedene električne energije od 1 MWh. Regulatorna komisija izdaje garanciju o porijeklu, vrši prenos i poništavanje garancije o porijeklu. Garancija o porijeklu može se upotrijebiti u roku od godinu od dana izdavanja, a nakon upotrebe ili isteka roka važenja, garancija o porijeklu se poništava. Definiše se reciprocitet po pitanju garancija iz inostranstva.
Glava VI – Mjere podsticaja za proizvodnju i korištenje energije iz obnovljivih izvora energije (čl. 23 – 64)
-
Mjere podsticanja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije
Proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora energije može ostvariti pravo na sljedeće vrste podsticaja: pravo na pogodnosti prilikom priključenja na mrežu, pravo na obavezan otkup proizvedene električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni ili pravo na premiju za prodaju na tržištu ili potrošnju za vlastite potrebe za mala postrojenja, pravo na tržišnu premiju za električnu energiju koju prodaje na tržištu, utvrđenu u postupku aukcije za velika postrojenja. Definišu se uslovi koje proizvođač mora ispunjavati u slučaju dobivanja energije iz vodotoka, odnosno od sunčeve energije.
1.1.Pogodnosti prilikom priključenja na mrežu
Operater distributivnog sistema dužan je da svakom novom proizvođaču za malo postrojenje, koji zahtijeva priključenje na distributivnu mrežu, izradi i dostavi, o svom trošku, detaljnu analizu mogućnosti i uslova za priključenje, sa procjenom troškova priključenja i vremenskim okvirom za realizaciju predloženog načina priključenja.
1.2. Pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni i pravo na premiju
Proizvođač električne energije iz malih postrojenja ima pravo na jednu od sljedećih vrsta podsticaja: pravo na obavezan otkup proizvedene električne energije u cijelosti ili djelimično po garantovanoj otkupnoj cijeni ili pravo na premiju za proizvedenu električnu energiju koju prodaje na tržištu ili koju koristi za vlastite potrebe. Pravo na obavezan otkup električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni može se ostvariti u trajanju do 15 godina. Garantovanu otkupnu cijenu i premiju za mala postrojenja utvrđuje Regulatorna komisija u skladu sa metodologijom propisanom Pravilnikom o podsticaju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije. Premija za mala postrojenja je promjenjiva i izračunava se kao razlika između garantovane otkupne cijene za dato postrojenje i referente tržišne cijene. Uređuje se i mogućnost da nosilac projekta koji gradi malo postrojenje može ostvariti preliminarno pravo na podsticaj obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni ili pravo na premiju. Dalje, definiše se da Regulatorna komisija, uz saglasnost Vlade, donosi Pravilnik o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Uređuje se pravo velikih postrojenja na tržišnu premiju te pojam i vrste aukcije. Vlada, na prijedlog ministarstva nadležnog za energetiku, svake dvije godine donosi odluku o sprovođenju postupka aukcije. Također, detaljno se definiše ko provodi aukciju, postupak aukcije te ko donosi pravilnik o aukcijama.
1.3. Predugovori i ugovori o podsticaju
Definiše se ko i za koje potrebe se izrađuju standardni obrasci predugovora i ugovora o podsticaju, te se definišu uslovi pod kojima prestaje pravo na podsticaje.
1.4. Sredstva za podsticanje
Sredstva za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora obezbjeđuju se iz: naknade za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, prihoda od prodaje garancija o porijeklu za električnu energiju iz sistema podsticaja i prihoda po osnovu aktiviranja sredstava obezbjeđenja za preliminarno pravo na podsticaj.
-
Mjere za podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije za grijanje i hlađenje i u transportu
Određuje se da Vlada može uvesti podsticajne mjere u obliku: subvencija i drugih olakšica za domaću proizvodnju i nabavku opreme koja se koristi za potrebe grijanja i hlađenja upotrebom obnovljivih izvora energije (solarni kolektori za pripremu tople vode, toplotne pumpe za korišćenje aerotermalne, geotermalne i hidrotermalne energije i drugo), uvođenje obaveze velikim potrošačima toplotne energije (industrijske i gradske toplane) da dio toplotne energije proizvode iz obnovljivih izvora energije, druge podsticajne mjere. Definišu se i uređuju određene mjere za razvoj tržišta goriva iz obnovljivih izvora energije. Također, određuje se da operater punionica za električne automobile može biti svako pravno lice koje je registrovano za obavljanje date djelatnosti i koje je vlasnik javno dostupnog mjesta za punjenje ili u ime vlasnika, na osnovu ugovora, upravlja javno dostupnim mjestom za punjenje električnom energijom iz obnovljivih izvora. Operater punionica ima pravo prioritetno kupovati električnu energiju od Operatera podsticaja po referentnoj tržišnoj cijeni, te za tu energiju dobiti garancije o porijeklu električne energije.
-
Kupci-proizvođači i zajednice obnovljive energije
Definiše se da krajnji kupac ima pravo da izgradi i priključi elektranu koja koristi obnovljive izvore energije na unutrašnje električne instalacije svog objekta za potrebe sopstvene potrošnje. Ovakav krajnji kupac ukoliko dobije certifikat postaje kupac-proizvođač. On ima pravo da proizvodi električnu energiju za sopstvenu potrošnju, skladišti električnu energiju i da višak proizvedene električne energije isporuči u mrežu. Definiše se način mjerenja preuzete i isporučene električne energije i način obračuna. Zajednica obnovljive energije je pravno lice osnovano u skladu sa propisima, s ciljem korišćenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije radi zadovoljenja energetskih potreba članova zajednice na način koji podrazumijeva ekološke, ekonomske i socijalne koristi za članove zajednice i za društvo. Članstvo u zajednici je dobrovoljno. Član zajednice može biti fizičko ili pravno lice, kao i jedinica lokalne samouprave. Definiše se pravo zajednice te kako se vrši priključenje zajednice.
-
Ostale mjere i informisanje
Proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora energije kojem je, u skladu sa propisima, isteklo pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni ima pravo prodavati proizvedenu električnu energiju Operateru podsticaja po cijeni koja je 10% niža od referentne tržišne cijene, koju je utvrdila Regulatorna komisija.
Glava VII – Izgradnja energetskih postrojenja i vođenje registra projekta (čl. 65 – 68)
-
Izgradnja energetskih postrojenja
Određuje se da se izgradnja energetskih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije vrši u skladu sa strateškim dokumentima i planovima razvoja energetskog sektora u Republici Srpskoj. Za izgradnju energetskih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije potrebno je prethodno pribaviti koncesiju.
-
Registar projekata
Ministarstvo uspostavlja i vodi Registar projekata koji koriste obnovljive izvore energije. Upis projekata u Registar projekata vrši Ministarstvo po službenoj dužnosti ili na osnovu podnesenog zahtjeva vlasnika projekta.
Glava VIII – Nadzor i kaznene odredbe (čl. 69 – 71)
Upravni nadzor nad sprovođenjem odredaba ovog zakona i na osnovu njega donesenih propisa vrše Ministarstvo i Regulatorna komisija, u skladu sa ovlašćenjima propisanim ovim zakonom. Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem odredaba ovog zakona vrši Republička uprava za inspekcijske poslove.
Glava IX – Prelazne i završne odredbe (čl. 72 – 79)
U ovom poglavlju definiše se koje pravilnike i uredbe moraju donijeti različiti nivoi vlasti. Do uspostavljanja Operatera podsticaja, poslove Operatera obavljaće Mješoviti holding Elektroprivreda Republike Srpske – Matično preduzeće a. d. Trebinje
Izvor fotografije: N1