Članom 1. ovoga zakona vrši se izmjena člana 2. u alineji 6. Ovom izmjenom riječi „investicioni fond rizičnog kapitala“ zamjenjuju se riječima „alternativni investicioni fond“. Također, alineje 10 i 11 mijenjaju se te se definišu pojmovi „Profesionalni investitor“ i „Mali investitor“. Poslije alineje 16 dodaju se nove alineje kojima se definišu pojmovi: “Alternativni investicioni fond” (u daljem tekstu: AIF), “Otvoreni AIF”, “Profesionalni investitor u AIF”, “Instrumenti slični vlasničkim instrumentima” i “Finansijska poluga”. Na ovaj način, ovaj se zakon usklađuje sa zakonodavstvom EU.
Član 2. navodi da se vrši izmjena u članu 11. u stavu (2), gdje se riječi „kvalifikovanih investitora“ zamjenjuju riječima „profesionalnih investitora“, kao i kroz cijeli tekst Zakona u odgovarajućem padežu.
Član 3. vrši izmjenu člana 13. kojim se propisuje koji se fondovi s privatnom ponudom mogu odobriti. Ovom izmjenom Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske može odobriti sljedeće fondove s privatnom ponudom: otvoreni investicioni fond s privatnom ponudom i alternativni investicioni fond.
Članom 4. vrši se izmjena člana 22b, kojom se usklađuje rok za rješavanje zahtjeva za izdavanje dozvole za sticanje kvalifikovanog učešća s rokom utvrđenim zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Član 5. vrši izmjenu stava (1) u članu 23. Ovim se izmjenama definišu djelatnosti društva za upravljanje investicionim fondovima te se vrši proširenje njihove djelatnosti i na poslove upravljanja portfeljem i poslove investicionog savjetovanja u skladu s propisima koji uređuju tržište hartija od vrijednosti. Dalje, društvo za upravljanje, u skladu s ovim izmjenama, može obavljati i djelatnosti upravljanja AIF-om. Komisija donosi akt kojim propisuje uslove i postupak izdavanja dozvole za obavljanje osnovne i dodatne djelatnosti društva za upravljanje
Članovi 6. i 7. vrše izmjene u članovima 27a. i 27g. Ovim izmjenama definišu se minimalni uslovi stručnog znanja i iskustva za člana upravnog odbora i izvršnog direktora društva za upravljanje.
Članom 8. dopunjuje se član 36. tako što se dodaje novi stav (6). Ovim stavom dozvoljava se društvima za upravljanje investicionim fondovima da obavljaju poslove upravljanja fondovima na području Federacije BiH i Brčko distrikta BiH.
Član 9. vrši dopunu člana 47. novom tačkom m). Ovom tačkom definiše se da društvo za upravljanje mora prethodno dobiti saglasnost akcionara da bi uložilo imovinu portfelja kojim upravlja u investicione fondove kojim upravlja.
Članom 10. vrši se dopuna člana 100, gdje se u tački v), poslije riječi „Evropske unije“, dodaju zapeta i riječi „uključujući udjele otvorenih investicionih fondova s javnom ponudom kojima se trguje na uređenom tržištu (engl. Exchange-Traded Fund)“. Na ovaj način, širi se lepeza dozvoljenih ulaganja otvorenih fondova s javnom ponudom i na udjele otvorenih investicionih fondova s javnom ponudom kojima se trguje na uređenom tržištu.
Članom 11. vrši se brisanje stava (3) u članu 101. Ovim izmjenama otvoreni investicioni fond s javnom ponudom može biti vlasnik hartija od vrijednosti koje emituje jedan emitent koji se smatra malim preduzećem najviše u vrijednosti od 10% neto vrijednosti imovine fonda. Dosadašnjim odredbama ovaj stav bio je izuzetak te je omogućavao da otvoreni investicioni fondovi s javnom ponudom mogu biti vlasnici hartija od vrijednosti koje emituju mala preduzeća u vrijednosti od 15% neto vrijednosti imovine fonda.
Član 12. vrši izmjene u članu 109. kojim se propisuje da je društvo za upravljanje koje vrši izmjene prospekta otvorenog investicionog fonda dužno tražiti saglasnost Komisije. Ovim izmjenama propisuje se da je društvo za upravljanje dužno vlasnike udjela obavijestiti o odobrenim izmjenama Komisije.
Članovi 13. i 14. vrše izmjene tehničke prirode unutar članova 136. i 150.
Članom 15. vrši se izmjena člana 155. U stavu (4) briše se tekst kojim je definisano da je tržišna cijena hartija od vrijednosti osnov za obračun cijene udjela u otvorenom investicionom fondu.
Članom 16. mijenja se naziv Glave XI i on sada glasi „Alternativni investicioni fondovi“. Članovi od 194. do 223. mijenjaju se.
Član 194. propisuje koje se odredbe ovoga zakona primjenjuju za pojedine oblike AIF-a. Također, određuje se da Fondu koji posluje kao investicioni fond nije dozvoljeno da se preoblikuje u AIF.
Članom 195. definisani su uslovi za osnivanje otvorenog AIF-a, procedura za dobijanje dozvole te specifični datumi za AIF.
Članom 196. definišu se udjeli u otvorenom AIF-u. Otvoreni AIF može emitovati samo jednu vrstu udjela i nije mu dozvoljeno da emituje druge vrste hartija od vrijednosti koje nose prava na bilo koji dio imovine fonda. Definisani su uslovi kada je profesionalni investitor u AIF-u mali investitor. Mali investitor mora biti spreman uložiti minimalno 50.000 KM.
Član 197. propisuje pravila vezana uz period početne ponude udjela otvorenog AIF-a.
Član 198. propisuje da se kupovina udjela u otvorenom AIF-u i isplata udjela vrše na način i u vrijeme navedeno u pravilima poslovanja otvorenog AIF-a, u skladu s odredbama ovog zakona i podzakonskim aktima Komisije.
Članom 199, između ostalog, propisuje se da vlasnik udjela otvorenog AIF-a može u svakom trenutku, ako pravilima poslovanja nije drugačije određeno, zahtijevati od vlasnika udjela otvorenog AIF-a, te od Društva za upravljenje AIF-om (u daljem tekstu: DUAIF), da otkupi njegove udjele.
Članom 200. definisano je u kojim se okolnostima mogu obustaviti emisija i otkup udjela.
Članom 201. određuje se da DUAIF vodi registar udjela u otvorenom AIF-u, kao i koje informacije registar sadrži.
Članovima 202. i 203. definiše se način utvrđivanja vrijednosti AIF-a.
Članom 204. definisano je da je DUAIF dužan da za svaki otvoreni AIF kojim upravlja izabere depozitara.
Članom 205. definisana su pravila poslovanja otvorenog AIF-a. Ova su pravila osnovni dokument svakoga otvorenog AIF-a.
Članovima od 206. do 208. uređuje se izvještavanje o poslovanju otvorenog AIF-a.
Članovi od 209. do 211. propisuju ograničenja ulaganja otvorenog AIF-a.
Članovi od 212. do 215. propisuju vrste alternativnih investicionih fondova s privatnom ponudom.
(1) Vrste AIF-a s privatnom ponudom su:
a) AIF opšte prirode,
b) posebne vrste AIF-a:
1) AIF privatnog kapitala (private equity),
2) AIF preduzetničkog kapitala (venture capital),
3) fond fondova,
4) hedž fond,
5) specijalizovani AIF,
6) AIF za ulaganje u nepokretnosti.
Član 216. definiše da je društvo za upravljanje alternativnim investicionim fondom privredno društvo koje se osniva u formi akcionarskog društva ili društva s ograničenom odgovornošću sa sjedištem u Republici Srpskoj, čija je osnovna djelatnost upravljanje alternativnim investicionim fondovima.
Članovi 217. i 218. definišu djelatnosti DUAIF-a.
Član 219. propisuje da je najniži iznos osnovnog kapitala DUAIF-a 250.000 KM, a malog DUAIF-a 100.000 KM.
Članovima 220. i 221. definiše se da mali DUAIF, neposredno ili posredno, preko društva s kojim je povezan kvalifikovanim učešćem ili na drugi način koji ga čini povezanim licem s tim društvom, upravlja AIF-ovima čija ukupna imovina ne prelazi iznos od 5.000.000 KM, uključujući imovinu stečenu korišćenjem finansijske poluge.
Članom 222. definisano je osnivanje DUAIF-a, odnosno obaveza da se dobije dozvola za poslovanje od Komisije.
Članom 223. uređuje se DUAIF koji upravljaju AIF-ovima koji koriste finansijsku polugu.
Članom 17. propisuju se novčane kazne u iznosu 1.000 KM do 5.000 KM za izvršnog direktora DUAIF-a i malog DUAIF-a.
Članom 18. propisana je prekršajna odredba za lice koje u zakonskom roku ne obavijesti Komisiju o namjeri smanjenja udjela u osnovnom kapitalu ili glasačkim pravima u društvu za upravljanje.
Članom 19. dodaju se novi članovi 244g. i 244d. Ovim se izmjenama propisuje da će Komisija odgovarajuće propise za primjenu ovog zakona donijeti u roku od 120 dana od dana njegovog stupanja na snagu.
Član 20. definiše stupanje na snagu ovoga zakona.
Fotografija: Freepik