Nekadašnji ministar pravde Bosne i Hercegovine (BiH) Bariša Čolak rođen je 1. januara 1956. godine u Širokom Brijegu. Završio je Pravni fakultet Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Čolak je bio član Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) u više mandata, a njen predsjednik od 2002. do 2005. godine. Prvi posao nakon diplomiranja dobio je u Fabrici građevinske bravarije "Metalac Lištica" iz Lištice (Široki Brijeg). Čolak je bio i direktor ovog preduzeća do 1998. godine. Posao u privredi mijenja za sudačku dužnost u Osnovnom sudu Lištica, a nakon pet godina prelazi u izvršnu vlast - prvo kao pomoćnik, potom kao zamjenik ministra, da bi na koncu postao i ministar pravde u tadašnjoj Vladi Hrvatske Republike Herceg-Bosna. Nakon rata je imenovan za predsjednika Vlade Zapadnohercegovačke županije. U nastavku političke karijere u više navrata je mijenjao ministarske funkcije. Prvo je 1999. godine postao ministar pravde Federacije BiH (FBiH). Iako je godinu dana kasnije na izborima osvojio mandat u Parlamentu FBiH, ostaje na ministarskoj funkciji u Vladi FBiH. Čolak i na izborima u oktobru 2002. godine dobija poslanički mandat, ovaj put u državnom parlamentu BiH. Međutim, već u januaru naredne godine preuzima funkciju ministra sigurnosti BiH. Nakon četiri godine Čolak postaje i državni ministar pravde i na toj funkciji je bio dva mandata. Od 2014. godine je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, a u isti Dom ponovo je delegiran u februaru 2019. godine. Sa suprugom Anelom Čolak ima troje djece - kćerke Mariju i Anu te sina Marka.
Pitanje: Kada ćete smanjiti porez na osnovne životne namirnice, npr. hranu, na 7%, kao što to rade zemlje Evropske unije?
Pitanje: Zašto Bosna i Hercegovina još uvijek nema zakon o zaštiti životinja koje se uzgajaju radi proizvodnje krzna?
Pitanje: Da li su iznosi novčanih kazni koje se mogu izreći političkim subjektima, njihovim kandidatima i odgovornim osobama, zaposlenim ili angažovanim u izbornoj administraciji, kao i članovima biračkog odbora, previsoki? Trebaju li biti viši?
Pitanje: Smatrate li da će ove odredbe dovesti do transparentnijeg izbornog procesa?