Salko Sokolović rođen je 03.12.1961. godine u Konjicu. Srednju školu završio je u Konjicu, diplomirao 1985. godine na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu, smjer Organska tehnologija (VSS, tehnolog organskih tehnologija). Član je SDA od 1990. godine.
Pitanje: Poštovani, da li se o ovom zakonu uopšte raspravljalo na jučerašnjoj sjednici Predstavničkog doma BiH, pošto je zakon bio na dnevnom redu. Lijep pozdrav.
Odgovor:
Poštovani,
O predmetnom Zakonu se nije raspravljalo na zasjedanju PS, 20.02.2018. godine. Obrazloženje za skidanje sa dnevnog reda dala je Predsjedavajuća Krišto riječima da predmetni Zakon nije razmatran na Ustavno-pravnoj komisiji. Bez tog mišljenja o Zakonu se zbog procedure nije moglo raspravljati.
Međutim, nije mi jasno zašto je Ustavno-pravna komisija ulazila u meritum Zakona, jer je njihova obaveza ustavni karakter što ovaj Zakon već ima, a Komisija za finansije i budžet u kojoj sam ja jedan od zamjenika Predsjedavajuće, treba da da mišljenje o principima zakona ( merituma ). Mi smo taj Zakon razmatrali na Komisiji prije zasjedanja Ustavno - pravne komisije i dali pozitivno mišljenje o ovom Zakonu i ja sam očekivao da će on biti uvršten u dnevni red posljednje sjednice.
Očekujem da će UP komisija održati sjednicu prije slijedećeg redovnog zasjedanja PS-a koje je planirano za 7.03.2018. godine, i s tim u vezi dati pozitivno mišljenje jer ne postoji ništa sporno.
Pitanje: Podržavate li predloženi način izbora članova Komisije za odlučivanje o sukobu interesa i smatrate li da će na taj način predstavljati nezavisno tijelo za odlučivanje o sukobu interesa?
Pitanje: Da li podržavate uvođenje zabrane bliskim srodnicima izabranih i imenovanih zvaničnika da budu članovi upravnog odbora, skupštine, uprave ili menadžmenta javnih ustanova, te privatnih preduzeća kojim je vlada dala olakšice u iznosu većem od 10.000 KM godišnje?
Pitanje: Uz podršku ovakvom prijedlogu, uzet ću za pravo da ukažem na još neke suštinske izmene istog Zakona. Naime, odredbom odredbu člana 71. stav (1) tačka a) alineja 4) propisano je da radni odnos prestaje po sili zakona ako zbog izdražavanja kazne zatvora zaposlenik odsustvuje s rada duže od tri mjeseca i to danom stupanja na izdržavanja kazne. Dakle, bez obzira što je zaposlenik pravosnažno osuđen na kaznu zatvora zbog učinjenog krivičnog djela, u slučajevima da zbog nekih objaktivnih nemogućnosti ne stupi odmah na izdržavanje te kazne (npr. propust suda ili nedostatak smještajnih kapaciteta u zatvoru), poslodavac (država) mu ne može otkazati ugovor o radu.Imajući u vidu da je rad u institucijama BiH privilegija kakvu mnogi zloupotrebljavaju, cijenim da je potrebno bez odlaganja predložiti izmjenu u smislu da prestanak radnog odnosa po sili zakona nastupa odmah sa pravosnažnošću presude kojom je zaposleno oglašen krivim. Da li je uopće izvjesno očekivati ovakav, logičan i prijeko potreban prijedlog, u skorije vrijeme?
Pitanje: Da li se slažete sa načinom izbora delegata u Dom naroda FBiH?