Šemsudin Mehmedović

Ovo je profil iz mandata (2018)

100%
Broj pitanja: 28
Broj odgovora: 28
Stranka
SDA
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija
Šemsudin Mehmedović, jedan od osnivača Stranke demokratske akcije (SDA), rođen je 1961. godine u Lepenici pored Tešnja. Sa suprugom Mevlom ima kćerku Sadinu. Diplomirao je na Mašinskom fakultetu u Banjoj Luci 1983. godine, a potom se zapošljava u preduzeću Unico filter Tešanj, gdje radi do 1991. godine. Tokom rata je bio načelnik Policijske stanice Tešanj i načelnik Centra službe bezbjednosti Doboj sa sjedištem u Tešnju. Nakon rata postaje ministar unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (ZDK). Na ovoj funkciji je ostao do 1998. godine, kada je imenovan za ministra prometa i komunikacija u kantonalnoj vladi. Također, od 1996. bio je i zastupnik u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), a 2006. godine je izabran za zastupnika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Četiri godine kasnije ponovo je izabran u isti parlament. Mehmedović je u oktobru 2014. po treći put izabran za poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne Skupštine BiH. Isto je ponovio i 2018. godine.
Izborna jedinica
514
Pozicija
Broj osvojenih glasova
30517

Pitanje: Postovani,Bosna i Hercegovina je po ustavu nacija od 3 konstitutivna naroda, naravno postoje i ostali. Posto se u institucijama koje se finansiraju iz budzeta mogu na “visoke” pozicije zaposliti samo konstitutivni narodi da li onda to znaci da nece postojati mogucnost zaposlenja ostalih naroda ili osoba koje se uopste neiznjasnjavaju i da to vodi ka diskriminaciji?Tadkodjer da li mislite da ovaj upis u licna dokumenta moze dovesti do nekih ratnih tendencija i moguceg ponavljanja dogadjaja iz 90ih?Unaprijed hvala na odgovoru.Lijep pozdrav.

Pitanje postavljeno: 27.05.2022  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalim u Bosni i Hercegovini

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Uvazeni

Hvala na ovom pitanju, a konstatacije koje su iznesene nisu bas takve.

Zaposljavanje u institucijama na kljucnim pozicijama koje se etnicki popunjavaju predviđene su sa popunom svih konstitutivnih naroda, i ostalig, osim u krovnim institucijama (Predsjednistvo, Dom naroda...), te po tom pitanju postoje presude Suda za ljudska prava a koje nisu implementirane, zbog poznatih problema i blokada u institucijama BiH.

Ovo pitanje ima najveci prioritet u BiH, i svaka izmjena Ustava, i Izbornog zakona podrazumojevat ce implementaciju ovih pitanja.

Što se tiče upisa petnicke ripadnosti u LK apsolutno sam protiv toga, jer je to jos snažnija etnicka podjela naroda, što ne vodi integraciji drustva.

Pozz


Datum odgovora: 27.05.2022