Admir Čavalić

100%
Broj pitanja: 24
Broj odgovora: 24
Stranka
SBiH
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Admir Čavalić rođen je u Tuzli 4.10.1987. godine. Ekonomski je analitičar, predavač i istraživač, koji je najpoznatiji kao osnivač udruženja "Multi". U Tuzli je završio osnovnu školu "Jala" i Gimanziju "Meša Selimović". Krajem 2011. završava Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli gdje je naknadno odbranio dva magistarska rada (2015 i 2017. godine). Trenutno je doktorant i asistent predavač na navedenom fakultetu. Od neformalnog obrazovanja, izdvaja se LAAD program pod mentorstvom Francisa Fukuyame (Sarajevo, Bosna i Hercegovina), Atlas Leadership Academy pod mentorstvom Tom G. Palmer (Fairfax, SAD) i CPR istraživačka škola (Koči, Indija). Od 2021. godine, Čavalić je vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla ispred Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH). 

2018. godine u biografskom lesikonu "Ko je ko u Bosni i Hercegovini", Admir Čavalić je uvršten među najutjecajnije osobe u Bosni i Hercegovini, čija djela i akcije pozitivno doprinose toj zemlji.

Izborna jedinica
3
Pozicija
Broj osvojenih glasova
3091

Pitanje: Pratim Vas rad duze vrijeme i Faruka Hadzica. Interesuje me konkretno sta mozete uraditi da zaustavite odlazak mladih iz Bosne i Hercegovine? Ostajemo bez populacije

Pitanje postavljeno: 16.06.2023  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani,

Hvala puno na postavljenom pitanju i hvala što pratite rad sa kolegom Farukom Hadžićem. Pitanje odlaska mladih osoba iz Bosne i Hercegovine je veoma kompleksno i zbog toga je potrebno da se pri rješavanju navedenog uključe svi zainteresovani stejkholderi - od Parlamenta FBiH, državnih i kantonalnih nivoa, opština, preko akademske i poslovne zajednice pa sve do nevladinih organizacija i međunarodnog faktora. Parcijalna rješenja ne vode rezultatima i predstavljaju samo dnevno-političke populizme. Zbog toga ih treba izbjegavati.

Prije svega potrebno je priznati da će se odlazak (radno-sposobnog stanovništva, uključujući i mlade) vjerovatno nastaviti u narednim godinama, a kako se budemo približavali EU odnosno još preciznije kako se nastavi konvergencija naše ekonomije sa ekonomijama zemalja članica EU. Zbog toga je potrebno raditi u tri pravca:

(1) Usporavanje odlaska mladih;

(2) Dinamiziranje domaćeg tržišta rada;

(3) Uspostava odnosa sa predstavnicima (mlade) dijaspore.

Prvi pravac djelovanja podrazumijeva da smanjimo fiskalno opterećenje na rad, zatim da omogućimo besplatno zdravstveno osiguranje za sve, drugačije modeliramo politike zapošljavanja (ka aktivnim) i da smanjimo barijere za mlade osobe na tržištu rada. Drugi se pravac djelovanja odnosi na uređenje tržišta rada - npr. da aktiviramo studentsku populaciju kao radnu snagu, olakšamo uvoz radne snage koja treba da preuzme poslove koje ne žele naši radnici, te da minimiziramo značaj barijera na tržištu rada. Konačno, ako je već mlada osoba otišla vani, potrebno je raditi na tome da se kroz formalne centre uspostavi komunikacija i da se olakša investiranje (ili ponovni dolazak u BiH).

Šta konkretno radim kao parlamentarac po ovom pitanju?

Uputio sam u parlamentarnu proceduru Zakon o studentskom radu, zatim izmjene zakona o porezu na dohodak i zakona o doprinosima kako bi radnici imali do 400 KM veću platu. Predložio sam da svi imaju besplatno zdravstveno osiguranje u FBiH - uključujući studente koji imaju više od 26. godina. Također, preko Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku kojim rukovodim radim na Zakonu o posredništvu u zapošljavanju, strategiji zapošljavanja itd.

Ima dosta posla, ali se ne smije odustajati jer je budućnosti Bosne i Hercegovine posrijedi.

Svako dobro i hvala još jednom.


Datum odgovora: 19.06.2023