Admir Čavalić rođen je u Tuzli 4.10.1987. godine. Ekonomski je analitičar, predavač i istraživač, koji je najpoznatiji kao osnivač udruženja "Multi". U Tuzli je završio osnovnu školu "Jala" i Gimanziju "Meša Selimović". Krajem 2011. završava Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli gdje je naknadno odbranio dva magistarska rada (2015 i 2017. godine). Trenutno je doktorant i asistent predavač na navedenom fakultetu. Od neformalnog obrazovanja, izdvaja se LAAD program pod mentorstvom Francisa Fukuyame (Sarajevo, Bosna i Hercegovina), Atlas Leadership Academy pod mentorstvom Tom G. Palmer (Fairfax, SAD) i CPR istraživačka škola (Koči, Indija). Od 2021. godine, Čavalić je vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla ispred Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH).
2018. godine u biografskom lesikonu "Ko je ko u Bosni i Hercegovini", Admir Čavalić je uvršten među najutjecajnije osobe u Bosni i Hercegovini, čija djela i akcije pozitivno doprinose toj zemlji.
Pitanje: Gdine Čavaliću, postavljam pitanje vama kao aktivnom parlamentarcu i molim odgovor i aktivnost koja je neophodna a pitanje je da li je kasno za prijedlog iste i provedbu iste na vrijeme.Naime, do kraja 2025 godine će u fbih u penziju otići nekoliko hiljada policijskih , a sa obzirom da popunjavanje novim kadrovima odnosno policijskim službenicima traje predugo i presporo, zbog dugih procedura (6 mjeseci školovanja, pripravničnog rada i ograničenog kapaciteta na policijskoj školi na vracama ), već na početku 2026 godine ćemo imati veliki problem sigurnosti u cijeloj fbih dok u nekim kantonima bukvalno neće biti dovoljno policajaca za minimalno osiguranje reda i mira građanima, što će se odraziti velikim brojem kaznenih djela.Stoga vas pitam a i pokrećem inicijativu da li se u parlamentu fbih uopšte razmišlja o ovoj gorućoj temi a ako nije krajnji je rok da se promptno pokrene ovo pitanje i realizira.U Republici srpskoj je bila slična situacija i ona je već rješena vrlo spretno izmjenom i dopunom Zakona o policijskim službenicima na način da se povisila granica godina starosti kao uslov za penzionisanje poilicajaca i to na 55 godina starosti kao obligatoran uslov i time ostavio vremenski rok za popunu kadrovima u smislu da se očuva sigurnost zajednice i građana uopšte, dok u fbih je po meni potrebno granicu dići do 60 godina starosti a sa obzirom na stanje popunjenosti policijskim službenicima , i ograničenosti brzine obuke policajca gdje treba od raspisivanja konkursa do zaposlenja policajca i stupanja u radni odnos sa svim ovlaštenjima (1) jedna godinu dana.Molim vas za djelovanje u što i ne sumnjam jer pratim vaš proaktivan rad, hvala.
Odgovor:
Poštovani,
Prije svega hvala za ovu informaciju i urgenciju. Odmah ću reagovati kroz pitanje i inicijativu, a ako ima potrebe i izmjenu Zakona. Apsolutno razumijem problematiku i upravu ste. Uopšteno nas očekuje problem nedostatka radne snage, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru. Razumijevajući da svakodnevno gubimo radnike, pitanje je kako će funkcionisati kritična infrastruktura (već sada svjedočimo posljedicama), ali i kritični sistemi poput policijskog koji su temelj ukupne društvene stabilnosti.
Hvala još jednom. Svako dobro.
Admir Čavalić