Haris Silajdžić rođen je 1994. godine i porijeklom je iz Goražda. Završio je Elektrotehnički fakultetu u Sarajevu, gdje se zaposlio u firmi koja se bavi software developmentom, odnosno android developmentom, te je ostao živjeti na Ilidži.
Član je Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH) od promjene njenog vodstva.
Pitanje: Da li će biti omogućen efikasniji inspekcijski nadzor kada je riječ o pružanju usluga putem elektronske trgovine i prodaje na daljinu?
Odgovor:
član 51 stav 1) Zakona navodi da je trgovac koji obavlja elektronsku trgovinu, obavezan u obliku i na način koji je neposredno i stalno dostupan potrošačima i NADLEŽNIM INSPEKCIJSKIM ORGANIMA, pružiti informacije o svom sjedištu, adresi, ID i PDV broju, ostalim podacima koji su bitni za kontakt. Shodno ovome, inspekcijski organ uvijek može provjeriti na web platformi ili stranici, je li to lice registorovani ili prodaje na crno.
Međutim ovdje ima jedan mali propust u zakonu, te koliko vidim u kaznenim odredbama zakona članovi 127. do 130., NIJE PROPISANA KAZNENA ODREDEBA ZA TRGOVCA UKOLIKO NE POSTUPI PO OVOM ČLANU 51. ZAKONA.
No, ja mislim da će ovaj Zakon stvarno uz postojanje ove obaveze da sve svoje podatke kao trgovac javno istakneš, dovesti do toga da će inspekcija lakše ući u trag onima koji prodaju vrše na crno.
Isto tako u članu 106. Zakona se navodi da će nadležno ministarstvo prikupljati od trgovca podatke o njegovoj trgovačkoj mreži, cijenama, promjenama cijena, zalihama, marži i druge podatke. Ovo će se posebno regulisati Pravilnikom kojeg će ministarstvo donijeti. Ovi podaci isto predstavljaju jako dobru bazu ukoliko će inspekcijski organ imati pristup istom, jer će se svi ti podaci dostavljati ministarstvu u elektronskom obliku, tako da inspekcija može imati dobru pripremu i dobre podatke prije izlaska na teren.
Srdačno,
Haris Silajdžić