Dževad Adžem

Ovo je profil iz mandata (2014)

100%
Broj pitanja: 39
Broj odgovora: 39
Stranka
DF
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Rođen je 15.01.1961. u Goraždu. Po zanimanju je profesor odbrane i sigurnosti, a diplomu je stekao na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu.

Izborna jedinica
407 - IZBORNA JEDINICA 7
Pozicija
Zastupnik
Broj osvojenih glasova
4539

Pitanje: Da li smatrate da Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda u Federaciji BiH, promjenom postojećih kriterija za raspodjelu javnih prihoda, dovodi građane Federacije BiH u ravnopravan položaj?

Pitanje postavljeno: 21.08.2015  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Prijedlog zakona o izmjenama zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Javni prihodi su prihodi koji se prikupe na prostoru cijele BiH a čine ih PDV, akcize i carine i isti  se centralizuju na JR. Zakon o raspodjeli JP definiše način i raspodjelu JP tako da se primarni i prioritetno finansira vanjski dug FBiH, izdvoje sredstva za Federalni nivo vlasti, autoceste FbIh, Distrikt Brčko te raspodjela na kantone i općine. Vaše pitanje da li će novim zakonom, odnosno eventualnim ukidanjem pondera kantonu Sarajevo, BPK,Kantonu 10 i Posavskom kantonu građani biti dovedeni u ravnopravan položaj, moje odgovor će Vas iznenaditi a on glasi da neće. Dobro poznajem finasijsku situaciju u BPK i znam da bi ukidanjem pondera koji je sada u kapacitetu 1,8 BPK finansijski trenutno postao neodrživ. Ustavne nadležnosti BPK, odnosno finansiranje zdravstva, policije, obrazovanja, Javne uprave ne bi bile održive bez posebnog pondera. Naravno, protivim se i ne slažem se da se građani FBiH Zakonom o raspodjeli JP diskriminišu bez adekvatnog obrazloženja zašto je to tako. Pristalica sam onih koji bi se zalagali da Zakon o raspodjeli JP bude takav da obezbijedi ravnopravan status građanima svih kantona a da se nedostajuća sredstva kantonima koji imaju problema sa finansijskom održivošću rješavaju uspostavom razvojnih fondova za slabo razvijena područja i kantone.


Datum odgovora: 01.03.2017