Nermin Nikšić rođen je u Konjicu 27. prosinca 1960. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u rodnom gradu. Diplomirao je na Mostarskom sveučilištu na Pravnom fakultetu 1986. Učlanjuje se u Socijaldemokratsku partiju Bosne i Hercegovine 1993. Od 1988. godine zaposlen je u Općini Konjic na poslovima referenta za urbanizam, građevinarstvo i stambeno-komunalne poslove, potom i na mjestu tržišno-ugostiteljskog inspektora. Od 1990. do 1992. godine bio je šef Odjela za inspekcijske poslove.
Pitanje: U Nacrtu Budžeta FBiH za 2016. godinu, za stavku “Provedba Zakona o zaštiti od nasilja u porodici” predviđeno je 162.000 KM, kao i u prethodnom budžetu. Sa ove budžetske pozicije finansiraju se sigurne kuće za smještaj žrtava nasilja u porodici. Prema procjeni zeničke “Medice”, jedne od najstarijih organizacija u BiH koja pruža pomoć žrtvama nasilja, jedna sigurna kuća koja obezbjeđuje smještaj za 25 žrtava nasilja u porodici, godišnje treba u prosjeku 240.000 KM da bi funkcionisala.Zakon o zaštiti od nasilja u porodici propisuje da je Federacija BiH dužna učestvovati u finansiranju sigurnih kuća u visini od 70% sredstava potrebnih za njihovo funkcionisanje. Ovaj zakon je usvojen 2013. godine, ali ova obaveza, propisana Članom 35. zakona, do sada nijednom nije ispoštovana. Porazno je da je nakon usvajanja zakona došlo čak i do smanjivanja sredstava za sigurne kuće u odnosu na stanje prije njegovog usvajanja.Ako bi se iznosu koji je predložen u nacrtu bužeta dodalo još 30%, koliko trebalo da izdvoje kantoni, pun iznos godišnjeg finansiranja za sve sigurne kuće u FBiH (njih devet) iznosio bi 231.429 KM, što nije dovoljno ni za opstanak jedne sigurne kuće. Imajući u vidu ove podatke, želim da vas pitam sljedeće:1. Da li ćete svojim glasom podržati Budžet FBiH kojim se ne obezbjeđuje ni deseti dio sredstava za finansiranje sigurnih kuća, iako se time krši Zakon o zaštiti od nasilja u porodici? 2. Da li ćete iskoristiti svoje pravo da amandmanski djelujete na usvajanje budžeta i osigurate da se ove godine prvi put ispoštuje zakonska obaveza Federacije BiH u pogledu finansiranja sigurnih kuća za žrtve nasilja u porodici?
Odgovor:
Poštovani,
Ovaj tekst Budžeta FBiH nije u potpunosti zadovoljio potrebe funkcionisanja „sigurnih kuća“, a sredstva koja se odnose na Provedbu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici su nedovoljna za kvalitetnu provedbu ovog zakona.
Klub SDP BiH podnosio je amandman koji se odnosi na uvečanje sredstva za funkcionisanje sigurnih kuća, koji nažalost nije prihvatila ni Vlada ni Parlament FBiH.
Tekst amandmana možete pogledati u nastavku.
S poštovanjem,
Nermin Nikšić
AMANDMAN
Na Prijedlog Budžeta FBiH, Provedba Zakona o zaštiti nasilja u porodici, ekonomski kod 6143.u okviru budžeta Federalnog ministarstva rada i socijalne politike koji iznosi 162.000 KM, povečati za 188.000 KM, kako bi dobili iznos od 350.000KM koliko mislimo da je potrebno za provedbu ovog zakonskog rješenja
Sredstva za povečanje nalazimo u ekonomskom kodu 6000. Tekuća rezerva Vlade FBiH koja iznosi 5.000.000 KM.
Obrazloženje
Ovaj Zakon se odnosi na egzistenciju „sigurnih kuća“ u Federaciji BiH ,koje se nalaze u nezavidnom položaju,a broj osoba koje svoju sigurnost nalaze u istim je svakim danom sve veći. U 2015. godini planirana sredstva od 162.000 KM, koliko su planirana i Budžetom FBiH za 2016. godinu , nisu bila dostatna za kvalitetan rad ovih ustanova i mislimo da je jako bitno za naše društvo da više pažnje poklonimo ovom problemu, a to treba početi povečanjem sredstava za rad ovih ustanova.