Adisa Kokić-Hinović

Ovo je profil iz mandata (2018)

100%
Broj pitanja: 16
Broj odgovora: 16
Stranka
SDA
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Rođena je 1989. godine u Doboju. Nakon završetka međunarodne srednje škole u Sarajevu diplomirala je Međunarodne i javne odnose na Internacionalom univerzitetu u Sarajevu, a magistrirala pravo na Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici.

Tokom cjelokupnog formalnog obrazovanja nizala je izuzetne rezultate zbog čega je bila na listi najboljih učenika i studenata.Posjeduje dugogodišnje iskustvo u radu omladinskih i nevladinih organizacija, gdje je bila angažovana na projektima građanskog aktivizma, ljudskih prava i jačanja civilnog društva. Uspješno je završila niz edukativnih programa za jačanje omladinskih i političkih lidera u Sarajevu i Zenici, među kojima se ističu višegodišnji programi UNWOMAN BiH (Košnica) i Političke akademije SDA Zenica.

Jedan je od osnivača Infomativno – edukacijskog centra za mlade u Tešnju, gdje je obnašala funkciju predsjednice Centra, a društveni aktivizam je nastavila u OO SDA Tešanj, gdje je u periodu 2012-2016 obnašala funkciju predsjednice Asocijacije mladih SDA Tešanj.

Izborna jedinica
405
Pozicija
Zastupnica
Broj osvojenih glasova
4678

Pitanje: Kada će Bosna i Hercegovina kupiti dovoljan broj vakcina za masovnu imunizaciju protiv COVID 19 i zašto to dosada nije učinila ?

Pitanje postavljeno: 21.05.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Postovani/-a,

Hvala Vam na postavljenom pitanju,

Moje misljenje je da smo imali adekvatan odgovor FBIH na pandemiju,

Stanovnistvo je imalo priliku masovne imunizacije i strucne podrske, a osigurana su dodatna sredstva u budzetima za podrsku zdravstvenim ustanovama,

S postovanjem,

Adisa Kokic - Hinovic


Datum odgovora: 25.08.2022

Pitanje: Pozz , kada će biti smijenjen direktor agencije za oduzetu imovinu , te biti naložena revizija agencije ? Izvještaj je odavno oboren , a da ste pročitali sve izvještaje do sad svi bi bili oboreni te i uočili krađu Federacije ! Lp

Pitanje postavljeno: 08.07.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Postovani/-a,

Hvala Vam na postavljenom pitanju,

Moram Vam reci da citam sve pristigle materijale, sto je prilog dnevnog reda,

Ukoliko primjetim bilo kakve nedoumice, nejasnoce ili smatram da izvjestaj ne treba podrzati, to i ne ucinim,

Mislim da ste ovo pitanje uputili na pogresnu adresu, s obzirom da je nasa nadleznost (kao zastupnika) da razmatramo izvjestaje, mozemo isti podrzati ili odbiti, a Vlada ce dalje postupiti po zakljuccima Parlamenta,

S postovanjem,

Adisa Kokic - Hinovic


Datum odgovora: 25.08.2022

Pitanje: 28.02.2019. godine, na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, nalazi se Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica sa djecom, a koji se odnosi na regulisanje statusa roditelja njegovatelja/njegovatelja djece i osoba s invaliditetom sa jasno preciziranim kriterijima ko i na koji način može ostvariti ovo pravo sa mogućnošću dodatnih izmjena i dopuna, obzirom da se radi o nacrctu. Predlagač nacrta je Udruženje porodica djece i osoba s poteškoćama/invaliditetom Dajte nam šansu, registrovano na nivou BiH. Zakon bi se implementirao 2020. godine, do kada bi se uradila analiza i podzakonski akti kojima bi se implementirao Zakon na nivou kantona. Pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja ili srodnika djeteta ili osobe s invaliditetom koje ispunjava jedan od sljedećih uvjeta: Potpuno je ovisno o pomoći i njezi druge osobe jer mu je zbog održavanja života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata za koju je prema preporuci liječnika roditelj osposobljen;U potpunosti je nepokretno i uz pomoć ortopedskih pomagala; Ima više vrsta teških oštećenja (tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih), zbog kojih je potpuno ovisno o pomoći i njezi druge osobe pri zadovoljavanju osnovnih životnih potreba. Naglašavamo da sistem/društvo osobama koji vode brigu o gore navedenoj populaciji, oduzima pravo na rad a što je osnovno ljudsko pravo zagarantovano svim zakonodavnim dokumentima a usvajanjem predloženog Nacrta bi se spriječila diskriminacija i pokretanje legitimnih postupaka ostvarivanja ovog prava kroz redovno pravna sredstva.Da li ćete svojim glasom ZA Nacrt pružiti podršku onima kojima je to najpotrebnije ili ćete nastaviti prećutno odobravati diskriminaciju po svakom osnovu i potiskivanje u krajnje siromaštvo ove marginalizovane grupe? Da li je „skuplje“ biti socijalni slučaj i „teret“ države ili omogućiti, i ono što je obaveza – pravo na rad?Ines kavalec, direktorica udruženja Dajte nam šansu

Pitanje postavljeno: 25.02.2019  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Postovana,

Zahvaljujem se na postavljenom pitanju,

Moram da kažem da sam tek sada zaprimila pitanje postavljeno na platformi, nakon što je zakon usvojen i stupio na snagu. 

Ali, ovim putem zelim jasno reci da sam glasala ZA zakon i dajem punu podrsku implementaciji istog. U narednom periodu, neophodno je pratiti implementaciju, vrsiti kontinuiranu analizu i predlagati eventualne izmjene i dopune kako bi se ovaj zakon kontinuirano unapredjivao.

S postovanjem,

Adisa Kokic - Hinovic


Datum odgovora: 25.08.2022

Pitanje: Lijep pozdravDa li planirate podržati zakon koji se odnosi na Freelancer-e osobe koje su ostvarile prihode a nisu bile u mogucnosti da prijave prihod poreskoj upravi zbog nepostojanja obrasca za plačanje za fizička lica. Trenutno je upućen zakon o otpisu duga kojim bi se oslobodio teret na Freelancer-a koji ne svojom krivicom je stavljen u povlašten položaj, gdje mu je ugrožena finansijska stabilnost.Pozdrav

Pitanje postavljeno: 26.02.2019  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Postovani/-a,

Hvala Vam na postavljenom pitanju.

Na prethodnoj sjednici, Predstavnicki dom Parlamenta FBiH je podrzao Nacrt Zakona o otpisu dugovanja fizickim licima -rezidentima FBIH koji su ostvarili primanja iz inostranstva.

Moje licno misljenje je da navedeni Nacrt moze posluziti kao osnova, ali da Prijedlog Zakona treba biti dosta jasniji, koncizniji, te da  mora otkloniti sve nedoumice, nejasnocu, ali i potencijalnu diskriminaciju među građanima. 

S postovanjem!


Datum odgovora: 18.03.2019

Stranica 1 od 1