Alma Kratina

Ovo je profil iz mandata (2018)

Ovaj parlamentarac je ponovo izabran. Klikni da vidiš stari profil
62%
Broj pitanja: 13
Broj odgovora: 8
Stranka
DF
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Kratina Alma rođena je 29. decembra 1966. godine. Diplomirala je na Veterinarskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Trenutno angažovana kao stručna saradnica u Veterinarskoj stanici „ZEVET“. Osnivačica je i predsjednica Udruženja građanja „Žene Dalija“ Zenica, osnovanog da pomogne ženama slabijeg materijalnog statusa.

Izborna jedinica
405
Pozicija
Zastupnica
Broj osvojenih glasova
2536

Pitanje: Do kada je na snazi sadasnji Plan o prostornom uredjenju u FbiH? Sta moze DF uciniti da pitanje prolaska Koridora Vc u djelu oko Mostara dodje ponovo na raspravu u Federalnom Parlamentu ? Sadasnja ruta definitivno ekoloski ugrozava to podrucje, a da negovorimo o stanovnistvu kojima se vrsi nezakonita exproprijacija i iseljavanje. Unaprijed zahvaljujem ispred mnogobrojnih ugrozenih stanovnika ovog kraja.

Pitanje postavljeno: 01.03.2022  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani

nakon opravdanih primjedbi  lokalnog stanovništva vezano za sve što je predhodilo donošenju odluke  o prolasku koridora  5C južnom zonom i utvrđenih netransparentnosti u dijelovima postupka jasno je  da su ugrožena povratnička naselja,poljoprivredno zemljište  i izvori vode.

Kad se uzme u obzir da koridor prolazi preko višestoljetnih vinograda i voćnjaka i u blizini mostarskog aerodroma  limitirajući buduče planove njegovog  širenja   preispitivanje ranije doneđenih odluka ima podršku DF a što smo jasno i izrazili kao svoj stav  u javnom prostoru.

S poštovanjem!

Alma Kratina


Datum odgovora: 06.03.2022

Pitanje: Pozz , kada će biti smijenjen direktor agencije za oduzetu imovinu , te biti naložena revizija agencije ? Izvještaj je odavno oboren , a da ste pročitali sve izvještaje do sad svi bi bili oboreni te i uočili krađu Federacije ! Lp

Pitanje postavljeno: 08.07.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani

u ranijem periodu je došlo do kadrovskih izmjena na čelu ove Agencije no ovo pitanje je svakako pitanje za Vladu jer imenovanja direktora  Federalnih  agencija i uprava su u ingerenciji Vlade.Za sad nemam informaciju o planiranoj  reviziji a  zadatak Zastupničkog doma je da se izjasni o Izvještaju na osnovu dostavljenog materijala,

S poštovanjem!

Alma Kratina


Datum odgovora: 12.07.2021

Pitanje: Kada će Bosna i Hercegovina kupiti dovoljan broj vakcina za masovnu imunizaciju protiv COVID 19 i zašto to dosada nije učinila ?

Pitanje postavljeno: 21.05.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

 Poštovane građanke i građani

I u ovom momentu potpuno je neizvjesno kad ćemo  biti masovnije imunizirani.To je poražavajuća činjenica pred kojom sva druga važna pitanja padaju u drugi plan.Potpuno je jasno da država nije zaštitila svoje građane što je njen osnovni zadatak.U situaciji kad Vijeće ministara nije pravovremeno reagovalo  ni Vlada Federacije do današnjeg dana nije uspjela završiti započete procese nabavke  vakcina u koje je krenula isto tako  kasnije no što je trebala.

U  Zastupničkom domu je  još na sjednici 29.12. 2020, na inicijativu Kluba zastupnika Demokratske fronte usvojen Zaključak da se zadužuje Vlada Federacije da zajedno sa Odborom za zdravstvo Parlamenta Federacije krene u pregovore za iznalaženje načina za nabavku dodatnih količina vakcina protiv Covid 19.Rok za realizaciju ovog Zaključka je bio 30 dana.Očekivalo se direktno pregovaranje sa proizvođačima. Nikad se nije na ovaj način realizovao Zaključak ,istina nekad  krajem februara 2021. Vlada  je  formirala Radnu grupu za nabavku vakcina  koja nije dala nikakav konkretan rezultat  koji bi nam sad dao odgovor na pitanje kad ćemo u značajnijem broju biti imunizirani.

Trenutno,po informaciji Vlade o epidemiolođkoj situaciji  COVID 19 koja je razmatrana krajem maja na sjednici Zastupničkog doma znamo da se čeka potpisivanje ugovora o nabavci vakcina iskomuniciranih sa proizvođačima  vakcina u proteklom periodu ali još nema realizacije.

U svjetlu različitih informacija koje su stizale od zvaničnica Vijeća ministara ( Gudeljević i Turković) ,informacija o doniranim vakcinama,pokušaja Vlade Federacije BIH da dođe do određen količina vakcina građani i dalje nemaju oidgovor na pitanje kad će početi imunizacija svih onih koji ne spadaju u posebno osjetljive kategorije starijih osoba i hroničnih bolesnika i to je ,na žalost,  zapravo odgovor na ovo najvažnije pitanje za sve nas,

S poštovanjem!

Alma Kratina 


Datum odgovora: 03.06.2021

Pitanje: Kada će borcmai biti uplaćeni doprinos za ratni staž u Arbih Pozdrav

Pitanje postavljeno: 06.08.2020  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovani,

mada je pitanje široko postavljeno, ako ga tretiramo kao pitanje koje se odnosi na sve borce, treba reći da je država dala, prema zakonu o povoljnijem penzionisanju, mogućnost odlaska u prijevremenu penziju. Borac može koristiti vojni staž kao poseban staž kako bi namirio penzijski staž od 40 godina. Prilikom obračuna penzije, taj radni staž ne ulazi u obračun jer na njega nisu uplaćeni doprinosi. Po tom osnovu, neuplaćivanja doprinosa, žene poginulih boraca su bile izgubile pravo na porodičnu penziju. Država nije uplatila doprinose

Kako je boračka populacija brojna, to su ogromna sredstva, a s druge strane MMF je uslovio vladu FBiH 2015.godine, da ukoliko želi nastaviti sa kreditnim aranžmanima, ne može ta sredstva koristiti za rješavanje boračke populacije. Ovo je prepreka za realizaciju korištenja vojnog staža prije navršene 62 godine života.To su činjenice ali na onima koji su pozvani da traze rješenja su izazov koji treba rješavati.

Demokratska fronta je stava da je pogrešna politika  koja se, sad već decenijama vodila u domenu rješavanja statusa i pitanja boračke populacije dovela do niza otvorenih pitanja  koja je neophodno rješavati  a što smo  djelom uspjeli kroz  nedostajući Zakon o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica  no svakako ostaje još mnogo pitanja na koja treba naći prave odgovore,tako i uplata doprinosa borcima u kontekstu postavljenog pitanja,  kroz izmjene Zakona ali i nova rješenja s ciljem omogućavanja borcima da konačno ostvare svoja prava.


Datum odgovora: 24.11.2020

Pitanje: 28.02.2019. godine, na dnevnom redu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, nalazi se Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodica sa djecom, a koji se odnosi na regulisanje statusa roditelja njegovatelja/njegovatelja djece i osoba s invaliditetom sa jasno preciziranim kriterijima ko i na koji način može ostvariti ovo pravo sa mogućnošću dodatnih izmjena i dopuna, obzirom da se radi o nacrctu. Predlagač nacrta je Udruženje porodica djece i osoba s poteškoćama/invaliditetom Dajte nam šansu, registrovano na nivou BiH. Zakon bi se implementirao 2020. godine, do kada bi se uradila analiza i podzakonski akti kojima bi se implementirao Zakon na nivou kantona. Pravo na status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja ili srodnika djeteta ili osobe s invaliditetom koje ispunjava jedan od sljedećih uvjeta: Potpuno je ovisno o pomoći i njezi druge osobe jer mu je zbog održavanja života potrebno pružanje specifične njege izvođenjem medicinsko-tehničkih zahvata za koju je prema preporuci liječnika roditelj osposobljen;U potpunosti je nepokretno i uz pomoć ortopedskih pomagala; Ima više vrsta teških oštećenja (tjelesnih, mentalnih, intelektualnih ili osjetilnih), zbog kojih je potpuno ovisno o pomoći i njezi druge osobe pri zadovoljavanju osnovnih životnih potreba. Naglašavamo da sistem/društvo osobama koji vode brigu o gore navedenoj populaciji, oduzima pravo na rad a što je osnovno ljudsko pravo zagarantovano svim zakonodavnim dokumentima a usvajanjem predloženog Nacrta bi se spriječila diskriminacija i pokretanje legitimnih postupaka ostvarivanja ovog prava kroz redovno pravna sredstva.Da li ćete svojim glasom ZA Nacrt pružiti podršku onima kojima je to najpotrebnije ili ćete nastaviti prećutno odobravati diskriminaciju po svakom osnovu i potiskivanje u krajnje siromaštvo ove marginalizovane grupe? Da li je „skuplje“ biti socijalni slučaj i „teret“ države ili omogućiti, i ono što je obaveza – pravo na rad?Ines Kavalec, direktorica udruženja Dajte nam šansu

Pitanje postavljeno: 25.02.2019  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Poštovana

nesporno je da ću uvijek podržati sve inicijative koje u suštini vode ka poboljšavanju uslova života naših građana a kad se radi o ukidanju diskriminacije prema kategorijama koje trebaju dodatnu brigu države taj stav je još jasniji.

Neophodno je da država obezbjedi pomoć koja će u ovom slučaju roditeljima i djeci dati podršku za mnogo kvalitetniji život.Postoje u tekstu Nacrta Zakona određene odredbe koje je potrebno na neki način izmjeniti da se ne bi otvarala nova područja diskriminacije ali jedno je jasno;

Neophodna reforma sistema zdravstvene i socijalne zaštite kroz koju je neohodno usvojiti i dio nove Zakonske legislative  kako bi građani otvarili svoja prava je upravo razlog zbog kojeg je potrebno što prije definisati  rješenje otvorenih pitanja kao što su sva pitanja koja se otvaraju i na koje se pokušava dati  odgovor u okviru  ovog Nacrta Zakona.

Tražit ćemo zajedno najbolje rješenje za ovu problematiku za koju sam sigurna da je rješiva čak i u ovako složenim okolnostima.

S poštovanjem!m

Alma Kratina


Datum odgovora: 25.02.2019

Stranica 1 od 1