Prvi dio – OSNOVNE ODREDBE
Član 1. ovoga zakona definiše predmet zakona i rodnu određenost korištenih pojmova.
Član 2. definiše pojam roditelja njegovatelja. Roditelj njegovatelj u smislu ovog zakona je roditelj djeteta sa 100% invaliditetom koje ne može samo udovoljiti svojim osnovnim životnim potrebama definisanim u skladu s članom 18d. Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom.
Prema članu 18d. Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom lica sa invaliditetom razvrstavaju se u dvije grupe i to:
“1. Prva grupa - lica sa invaliditetom koja, prema mišljenju Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, ne mogu sama udovoljiti svojim osnovnim životnim potrebama.
Pod osnovnim životnim potrebama, u smislu ovog člana, podrazumijeva se da se lice ne može samostalno kretati u stanu i izvan stana, uzimati hranu, oblačiti se i svlačiti, održavati ličnu higijenu, obavljati druge osnovne fiziološke potrebe, kao i slijepa lica čiji je ostatak vida na oba oka ispod 0,05 sa korekcijom.
2. Druga grupa - lica sa invaliditetom koja, prema mišljenju Instituta za medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja, ne mogu potpuno udovoljiti svojim osnovnim životnim potrebama.
Pod nemogućnošću potpunog udovoljavanja osnovnim životnim potrebama, u smislu ovog člana, podrazumijeva se da se lice ne može samostalno kretati izvan stana radi nabavke osnovnih životnih potrepština i korištenja zdravstvene zaštite.”
Članovi od 3. do 5. uređuju načelo dostupnosti i zabrane diskriminacije, načelo efikasnosti i održivosti, načelo javnosti i transparentnosti
Drugi dio - STATUS, PRAVA I POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA
POGLAVLJE I. STATUS RODITELJA NJEGOVATELJA
Član 6. uređuje status roditelja njegovatelja. Status roditelja njegovatelja priznaje se jednom od roditelja lica s invaliditetom sa 100% oštećenjem organizma i pravom na dodatak za njegu i pomoć od drugog lica prve grupe, utvrđenim u skladu sa Zakonom o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom.
Član 7. određuje da se status roditelja njegovatelja priznaje licu koje je državljanin/ka Bosne i Hercegovine i koje ima prebivalište na teritoriji Federacije. Također, stranom državljaninu/ki kojem/oj je odobren stalni boravak na teritoriji Federacije, priznaje se status roditelja njegovatelja pod uslovima utvrđenim ovim zakonom i ukoliko je isto pravo regulisano sporazumom o socijalnom osiguranju između Bosne i Hercegovine i zemlje porijekla, odnosno mjesta prebivališta stranog državljanina/ke.
Član 8. bavi se uslovima za priznavanje statusa roditelja njegovatelja. Roditelju lica s određenim stepenom invaliditeta može se priznati status roditelja njegovatelja ukoliko je nazaposlen/a i prijavljen/a na evidenciji nadležne službe za zapošljavanje. Uz ispunjavanje uslova propisanih ovim zakonom, status roditelja njegovatelja može se priznati roditelju do njegove navršene 65. godine života, odnosno do navršene 30. godine života lica s invaliditetom.
Član 9. određuje razloge za nepriznavanje statusa roditelja njegovatelja. Kao jedan od razloga navodi se i da u vrijeme dok jedan roditelj koristi porođajno odsustvo za dijete, drugom roditelju se ne može priznati status roditelja njegovatelja za isto dijete. Također, određuje se da status roditelja njegovatelja isključuje pravo lica s invaliditetom na dodatak za njegu i pomoć od drugog lica u skladu s odredbama Zakona o osnovama socijalne zaštite, zaštite civilnih žrtava rata i zaštite porodice sa djecom, na osnovu kojeg roditelj njegovatelj ostvaruje ovaj status.
Član 10. određuje razloge za prestanak statusa roditelja njegovatelja.
POGLAVLJE II. PRAVA RODITELJA NJEGOVATELJA I FINANSIRANJE PRAVA
Član 11. utvrđuje naknade i doprinose. Određuje se da roditelj njegovatelj ima pravo na mjesečnu naknadu u visini iznosa neto najniže plaće u Federaciji Bosne i Hercegovine. Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, doprinos za zdravstveno osiguranje i doprinos za osiguranje za vrijeme nezaposlenosti obračunavaju se i plaćaju na ovu mjesečnu naknadu po istim stopama kao za osiguranike/ce iz osnova radnog odnosa.
Član 12. određuje da se sredstva za finansiranje naknade i doprinosa iz ovoga zakona osiguravaju u budžetu Federacije Bosne i Hercegovine.
POGLAVLJE III. POSTUPAK ZA PRIZNAVANJE STATUSA I OSTVARIVANJE PRAVA
Član 13. definiše da se postupak za priznavanje statusa roditelja njegovatelja i utvrđivanje prava u skladu s ovim zakonom pokreće po zahtjevu stranke.
Član 14. definiše upotrebu propisa o upravnom postupku.
Član 15. određuje da su za vođenje postupka u prvom stepenu nadležni centar za socijalni rad, odnosno općinska služba za socijalnu zaštitu prema mjestu prebivališta ili boravišta podnosioca/teljice zahtjeva, dok eventualne žalbe rješava Federalno ministarstvo rada i socijalne politike.
Članom 16. uređuje se pitanje revizije rješenja donesenih u prvom stepenu. Reviziju po službenoj dužnosti vrši Federalno ministarstvo. Revizija odlaže izvršenje rješenja.
Član 17. uređuje postupanje drugostepenog organa po reviziji.
Članom 18. definiše se da će se pravo na naknadu i pripadajuće doprinose ovoga zakona roditeljima njegovateljima priznati od prvog dana narednog mjeseca u odnosu na mjesec kada je podnesen zahtjev za ostvarivanje prava.
Članom 19. određuje se da se prava prema ovom zakonu mogu koristiti dok postoje uslovi za korištenje tih prava propisani ovim zakonom.
Član 20. određuje uslove kada je roditelj njegovatelj dužan vratiti primljena sredstva po ovom zakonu.
Članom 21. određuje se da Federalno ministarstvo rada i socijalne politike vodi evidencije lica kojima je priznat status roditelja njegovatelja.
DIO TREĆI - NADZOR I PRAĆENJE PRIMJENE ZAKONA
Član 22. određuje da Federalno ministarstvo rada i socijalne politike prati provedbu ovog zakona i propisa donesenih na osnovu ovog zakona.
Član 23. reguliše inspekcijski nadzor. Inspekcijski nadzor podrazumijeva nadzor nad primjenom ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega.
Član 24. određuje da inspekcijski nadzor provodi Federalna uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih federalnih inspektora za socijalnu i dječiju zaštitu.
Član 25. definiše inspekcijske nadležnosti.
Članom 26. daje se mogućnost nadležnom federalnom inspektoru/ici da prilikom obavljanja inspekcijskih poslova može izdati i usmeno rješenje za izvršenje određenih mjera.
Član 27. definiše postupanje nadležnih inspektora/ica ukoliko posumnjaju da je povredom propisa učinjen prekršaj ili krivično djelo.
DIO ČETVRTI – PREKRŠAJNE ODREDBE
Članom 28. određuju se novčane kazne za prvostepeni organ od 10.000,00 do 15.000,00 KM, te uslovi za njihovo izricanje. Predviđene su i novčane kazne za odgovorno lice iz prvostepenog organa u iznosima od 1.500,00 do 3.000,00 KM.
DIO PETI - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Čan 29. definiše rokove za donošenje podzakonskih akata.
Član 30. definiše stupanje na snagu i početak primjene zakona.