Sabid Zekan je rođen 04.01.1970. godine, u Vlasinju, opština Mrkonjić-Grad. Stanovnik je
Tuzle od 1995. godine, kada je završio Rudarski fakultet i zaposlio se na istom fakultetu kao
asistent.
Pitanje: Poštovani, zašto poginule i ranjenje civilne žrtve rata nemaju nikakva prava na našem Kantonu prilikom apliciranja na posao? Zašto djeca poginulih civilnih žrtava rata nemaju pravo na bilo kakva prava prilikom zapošljavanja? U Pravilniku za zapošljavanje prosvjetnih radnika TK ne postoji niti jedan član Pravilnika, koji obuhvata ovu kategoriju ljudi, čija je smrt i ranjavanje spriječila njihovo učešće u odbrani BiH. Dakle, nemam ništa protiv dodavanja postotka boračkim kategorijama ali to nas dovodi do pitanja šta je i sa drugim kategorijama stradalih u ratu? Nije li to diskriminacija?
Odgovor:
Porodice civilnih žrtava rata su obespravljene. Lično smatram da bi pri zapošljavanju trebali imati isti status kao i ostale boračke populacije. Na žalost aktuelna vlast ne dozovljava takvu situaciju. Ove žrtve se smatraju nebitnim i manje važnim. Ono što možemo učiniti je da reagujemo u Skupštini kantona.
Pitanje: Kako i kada se planira donijeti jedinstven zakon o sportu koji se nalazi na margini društvene ljestvice? Zaista ne mogu dovoljno naglasiti važnost, ovog segmenta u društvu, te je van svake pameti da se samo do 1 % godišnjeg budžeta TK izdvaja za finansiranje. Molim vas da razmotrite ovu činjenicu, odnosno jedini način kako bi se zapravo društvo održalo zdravim i fizički i psihčki leži u bavljenju sportom, disciplini, te moralnim vrijednostima te se naravno kroz sport radi i na izgradnji tolerancije i osjećaja kako je raditi i biti dio ekipe.
Odgovor:
Sport u BiH je potpunp zanemeren od strane aktuelnih vadajućih stranaka.
Ako bi donijeli zakon o sportu onda bi se obavezali da i finansiraju, ali novca nema ni za javnu kuhinju a kamoli za sport.
Mi, u Demokratskoj fronti, možemo inicirati ovaj zakon, ali smo svjesni da ga vladajuća kolaicija neće prihvatiti. Bez obzira, lično, kao poslanik učiniću bilo što kako bi se krenulo u pripremu ovog zakona.
Sabid Zekan
Pitanje: Da li smatrate da Skupština TK treba imati mogućnost da osniva javne visokoškolske ustanove u saradnji sa fizičkim i pravnim licima?
Pitanje: Poštovana gospodo, ne želim Vam postaviti nikakvo pitanje već predložiti da u Zakon o značajnim datumima, događajima i ličnostima TK, pored do sada navedenog, uvrstite po jedan datum za svaku općinu sa područja Kantona. Izbor o prijedlogu događaja, datuma ili ličnosti, koji bi se našao u Zakonu, prepustiti općinskim organima. Nekoliko desetina hiljada KM za potporu u obilježavanju ovih datuma neće obogatiti općine ili organizatore niti će osiromašiti Kanton a time bi vlast ipak dala do znanja da joj je stalo da sačuva uspomene na teška vremena i značajne događaje posebno iz odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. Nije realno da se jedna bitka (ničim ne umanjujem njen značaj) kao što je "Gradačački oklopni voz" tretira na taj način i izdvaja od svih drugih na ovim područjima. Ne znam zašto je to tako ali nabrojat ću samo par značajnih događaja u kojima sam i lično učestvovao a koji s ove tačke gledišta imaju isti ili veći i značaj i težinu od bitke-događaja koji je uvršten u Zakon. 1. Tokom maja i juna 1992.godine, na prostoru općine Sapna se odigralo na desetine velikih bitki u kojima su pripadnici tada TO BiH izvojevali značajne pobjede, u tom periodu (10. maja) zarobljen je tenk i samohotka koji su bili prvi oklopnjaci u posjedu Armije BiH, odnosno tada TO BiH. 2. Tokom jula, augusta i septembra, borbe su se prenijele u tada opkoljeni Teočak, i u nizu bitki oslobođena je velika teritorija koja je privremeno bila okupirana, deblokiran Teočak i spašeno više od 10.000 ljudi koji bi sigurno doživjeli sudbinu civila iz Zvornika, Srebrenice, žepe ili drugih podrinjskih gradova i mjesta. 3. 22.marta, na prostorima sadašnjih općina Sapna i Teočak odigrala se velika bitka i slomljena je jedna od najvećih neprijateljskih ofanziva u BiH. Samo na mjesto Kovačeviće direktno je krenulo u napad 20-tak oklopnjaka. U cjelodnevnoj, neravnopravnoj borbi, ostvarena je velika pobjeda koja ne znam po čemu bi bila manja i žešća od one izvojevane u Gradačcu. Potpuno je uništeno ili oštećeno nekoliko tenkova (desetak), neprijatelju su naneseni veliki gubitci u žs i mts-u. Za isti dan u mjestu Keruše, općina Doboj jug, desila se gotovo identična bitka sa sličnim ishodom, čiji žačaj je u medijima u BiH daleko veći od ove bitke u Kovačevićima.