Rođena je 1965. godine u Bijeljini i od rođenja živi i radi u Tuzli. Završila je Pravni fakultet u Tuzli i certificirani je medijator u BiH. Zaposlena je u dd “Gips” Tuzla već 29 godina. Nedžada je članica povjerenstva Gradskog odbora DF Tuzla. Poslanica je u Skupštini TK-a.
Pitanje: Poštovani,Zašto u Pravilniku za zapošljavanje prosvjetnih radnika na području TK nema , ili je namjerno izostavljeno, kategorije civilnih žrtava rata, posebno poginulih i ranjenih '92? Ako prava civilnih žrtava rata postoje u Federalnom i Zakonu Tuzlanskog kantona ne vidim razlog zašto ih Pravilnik Ministarstva za nauku, kulturu i sport "izbacuje". Civilne žrtve rata, kao i njihovi članovi porodica, koji apliciraju na posao, a koji potpadaju pod ovaj Pravilnik nemaju nikakva prava. Naime, ako je nečiji otac poginuo u ratu, ili čak oba roditelja, ta osoba nema niti jedan postotak uvećanja, kao što to.npr imaju druge kategorije, radna obaveza, borci itd. Znači li to u ovom slučaju i da se žrtve dijele na vojne i civilne? MInistar za socijalni rad i politiku nikada, koliko ja znam, u Skupštini TK nije postavio ovo pitanje.
Pitanje: Da li smatrate da Skupština TK treba imati mogućnost da osniva javne visokoškolske ustanove u saradnji sa fizičkim i pravnim licima?
Odgovor:
Što se tiče Zakona o visokom obrazovanju - kao poslanica se uopšte ne slažem njegovim nacrtom, a pod tim podrazumijevam i to da ne podržavam da Skupština TK ima mogućnost da osniva javne visokoškolske ustanove u saradnji sa fizičkim i pravnim licima. Na ovaj način, kako je to Vlada predložila, dolazi do politizacije visokoškolskih ustanova, do rušenja integriteta i autoriteta univerziteta, a to nam ne treba. Nadam se da će se pokrenuti akademska zajednica i svi oni koji se ne slažu sa ovakvim nacrtom i da će uspjeti dovesti ovaj Zakon na onu razinu koja mu i pripada.
Pitanje: Poštovana gospodo, ne želim Vam postaviti nikakvo pitanje već predložiti da u Zakon o značajnim datumima, događajima i ličnostima TK, pored do sada navedenog, uvrstite po jedan datum za svaku općinu sa područja Kantona. Izbor o prijedlogu događaja, datuma ili ličnosti, koji bi se našao u Zakonu, prepustiti općinskim organima. Nekoliko desetina hiljada KM za potporu u obilježavanju ovih datuma neće obogatiti općine ili organizatore niti će osiromašiti Kanton a time bi vlast ipak dala do znanja da joj je stalo da sačuva uspomene na teška vremena i značajne događaje posebno iz odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992-1995. Nije realno da se jedna bitka (ničim ne umanjujem njen značaj) kao što je "Gradačački oklopni voz" tretira na taj način i izdvaja od svih drugih na ovim područjima. Ne znam zašto je to tako ali nabrojat ću samo par značajnih događaja u kojima sam i lično učestvovao a koji s ove tačke gledišta imaju isti ili veći i značaj i težinu od bitke-događaja koji je uvršten u Zakon. 1. Tokom maja i juna 1992.godine, na prostoru općine Sapna se odigralo na desetine velikih bitki u kojima su pripadnici tada TO BiH izvojevali značajne pobjede, u tom periodu (10. maja) zarobljen je tenk i samohotka koji su bili prvi oklopnjaci u posjedu Armije BiH, odnosno tada TO BiH. 2. Tokom jula, augusta i septembra, borbe su se prenijele u tada opkoljeni Teočak, i u nizu bitki oslobođena je velika teritorija koja je privremeno bila okupirana, deblokiran Teočak i spašeno više od 10.000 ljudi koji bi sigurno doživjeli sudbinu civila iz Zvornika, Srebrenice, žepe ili drugih podrinjskih gradova i mjesta. 3. 22.marta, na prostorima sadašnjih općina Sapna i Teočak odigrala se velika bitka i slomljena je jedna od najvećih neprijateljskih ofanziva u BiH. Samo na mjesto Kovačeviće direktno je krenulo u napad 20-tak oklopnjaka. U cjelodnevnoj, neravnopravnoj borbi, ostvarena je velika pobjeda koja ne znam po čemu bi bila manja i žešća od one izvojevane u Gradačcu. Potpuno je uništeno ili oštećeno nekoliko tenkova (desetak), neprijatelju su naneseni veliki gubitci u žs i mts-u. Za isti dan u mjestu Keruše, općina Doboj jug, desila se gotovo identična bitka sa sličnim ishodom, čiji žačaj je u medijima u BiH daleko veći od ove bitke u Kovačevićima.
Odgovor:
Poštovani,
obzirom da niste postavili pitanje već jedan jasan i konstruktivan prijedlog, sa kojim se ja lično slažem, želim Vas zamoliti da se ukoliko možete upriličimo sastanak i da konkretno formulišemo prijedlog za narednu Skupštinu po pitanju prijedloga značajnih datuma, događaja i ličnosti. Javna rasprava po ovom Zakonu traje još otprilike cca 15 dana tako da bi Vi mogli doći do mene u kancelariju da to stavimo na papir i damo relevantni institucijama na razmatranje.
Srdačan pozdrav i hvala na sugestijama,