Rođena u Gradačcu 13.3.1977. godine. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, profesorica je francuskog jezika i književnosti.
Pitanje: Da li smatrate da branitelji i njihove porodice trebaju imati prioritet prilikom obavljanja pripravničkog i volonterskog staža u odnosu na ostale građane/ke?
Odgovor:
Postovani,
Duboko uvazavajuci i cijeneci boracku populaciju ciji je doprinos u ocuvanju integriteta i suvereniteta nase zamlje nemjerljiv, i o cemu bi svaka diskusija u tom smislu bila suvisna, licno smatram da predmetni Zakon u sebi sadrzi diskriminatorne odredbe o cemu bi svakako Ustavni sud trebao da se ocituje i donese konacan sud.
Moj licni stav je da prilikom zaposljavanja niti jedna kategorija ne bi smjela biti u povlastenom polozaju u odnosu na druge na način kako je to trenutno definirano ovim Zakonom.
Naime, Izmjenom i dopunom Zakona predviđeno je da se prioriet pri zaposljavanju daje odredjenim kategorijama samo na osnovu pripadnosti istim, ne uvazavajuci temeljne principe koji bi po meni morali biti odlucujuci pri zaposljavanju, a to su: strucnost, kompetentnost, itd., na nacin da je (osim u Zakonu, i u odredjenim podzakonskim aktima, kao npr. Pravilnik o zaposljavanju u osnovnim i srednjim skolama) izbrisan tekst da se prednost daje samo "pri jednakim uslovima".
Dakle, moje misljenje je da bi donekle bilo prihvatljivo dati prioritet određenim kategorijama, ali samo "pri jednakim uslovima", sto bi u praksi znacilo da se prilikom zaposljavanja, recimo u obrazovnim ustanovama, daje prednost određenim kategorijama tretiranim zakonom samo ako ostvaruju isti broj bodova kao i kandidati koji nisu obuhvaceni ovim Zakonom. Ukratko uvazavnje strucnosti, kompetentnosti, itd, pa tek onda pripadnost odredjenim kategorijama.