Rođena u Gradačcu 13.3.1977. godine. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, profesorica je francuskog jezika i književnosti.
Pitanje: Poštovani/e, zbog čega u Nacrtu zakona nema više događaja, datuma i osoba vezanih za Narodno-oslobodilačku borbu, ili još ranije, npr. Husinsku bunu? Iako u zakonu postoji odredba koja omogućava jedinicama lokalne samouprave da same odrede dodatne datume koji su im bitne, smatram da postoje i događaji i osobe koje su zaslužile da se nađu u ovom Zakonu. Lijep pozdrav.
Odgovor:
Postovani,
Apsolutno se slazem s Vama da na podrucju TK postoji znacajniji broj datuma, događaja i istaknutih licnosti koji su i po mom misljenju mogli i trebali biti tretirani ovim Zakonom, osim ukoliko predlagač Zakona nije izostavio u samom tekstu Nacrta namjeru, odnosno cilj zakona koji bi sudeci po sadasnjem tekstu bio ocuvanje tekovina odbrambeno-oslobodilačkog rata (1992- 1995).
U svakom slučaju, Zakon je u formi Nacrta i kao takav ce se naci na dnevnom redu 21. sjednice Skupštine TK, 30.03.2016.
Također, želim da Vas informiram da je planirano da javna rasprava po pitanju ovog Zakona traje 30 dana.
U dokumentu pod nazivom Program javne rasprave stoji sljedece:
"Miinistarstvo za boračka pitanja TK će, u roku od 5 (pet) dana od utvrđivanja Nacrta Zakona, dostaviti tekst Na Zakona slijedećim subjektima:
- Ministarstvima Tuzlanskog kantona,
- Općinskim vijećima i općinski načelnici sa područja Tuzlanskog kantona,
- Kantonalnim boračkim Savezima i udruženjima,
- Zainteresovanim pravnim i fizičkim licima putem web stranice Vlade Tuzlanskog kantona - www.vladatk.kim.ba"
Prethodno pobrojani subjekti mogu svoje prijedloge, primjedbe i sugestije dostaviti Ministarstvu, najkasnije u roku od 45 dana od dana utvrđivanja Nacrta Zakona, te na taj način i sami sudjelovati u smislu davanja prijedloga, sugestija, sto znaci da cete i sami moci uputiti svoje eventualne prijedloge.
S postovanjem,
Lejla Didik Sarajlic