Zlatko Miletić rođen je 1966. godine u Sarajevu, a Vojnu akademiju završio je u Beogradu i Sarajevu. Na mjestu Generalnog sekretara Demokratske Fronte je od decembra 2015. godine. Tokom 1996. godine bio je pomoćnik ministra za politiku, portparol, šef JPS-a u Federalnoj upravi policije, sve do 2002. godine kada postaje šef za borbu protiv terorizma u BiH i savjetnik za sigurnost Predsjedavajućeg Vijeća ministara. U decembru 2010. godine imenovan je za izvršnog direktora Agencije šefova policija jugoistočne Europe. Od maja 2013. do maja 2015. godine bio je Ambasador BiH at large pri Ministarstvu vanjskih poslova zadužen za pitanja i borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma, odakle je došao na mjesto Savjetnika u kabinetu Ministra sigurnosti BiH. Nakon izbora 2018. godine dobija poziciju delegata u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine. U toku mandata 2018. - 2022. napustio je DF te postao član strane Za nove generacije (ZNG).
Pitanje: Smatrate li da će ove odredbe dovesti do transparentnijeg izbornog procesa?
Odgovor:
DA, SASVIM SIGURNO ALI DJELIMIČNO.. JER MNOGE OBLASTI IZBORNOG PROCESA NISU TRETIRANE. MIŠLJENJA SAM DA I DALJE POD HITNO MORAMO UVEST INFORMACIONE TEHNOLOGIJE U IZBORNI PROCES U SVAKOM SMISLU I SAMOG PROCESA GLASANJA, BROJANJA I OBJAVE REZULTATA PROVJERE IDENTITETA DO POTPUNE ZAŠTITE INTEGRITETA PROCESA U SPREČAVANJU IZBORNIH KRAĐA KROZ USPOSTAVU VIDEO NADZORA I SL..
Pitanje: Da li su iznosi novčanih kazni koje se mogu izreći političkim subjektima, njihovim kandidatima i odgovornim osobama, zaposlenim ili angažovanim u izbornoj administraciji, kao i članovima biračkog odbora, previsoki? Trebaju li biti viši?
Pitanje: Podržavate li ukidanje akciza na gorivo u BiH?
Odgovor:
Cijenjeni,
naravno i to iz više razloga. Prvo, te akcize nije trebalo ni uvoditi nikako, samo su dodatno opteretili sve građane u BiH ali to je očigledno bila potreba međunarodne zajednice da bi bili sigurni da ćemo im vratiti uzete kredite. Nadalje, očigledno je da se taj novac ne namjenski troši, znači ne u izgradnju puteva, jer ste svjedoci da u smislu izgradnje niti u RS niti u FBIH nisu napravi gotovo pa ništa. A najbitnije je, da su povećanjem cijena goriva, opet gurnuli ruku u džep građana BiH, te ako su već za prva 3 mjeseca 2022. ostvarili u odnosu na prva 3 mjeseca 2021 g., dobit od preko 200 mil BAM, red je da taj novac vrate građanima, a ne da ga kao i do sada zloupotrebljavaju na razne načine. Tako da sva objašnjenja vladajućih oko posljedice smanjenja generalno budžeta institucija su degutantna i sramna i samo pokazuju koliko nemaju empatije za trenutni egzistencijalni status i ovako osiromašenih građana BiH.
S poštovanjem
Zlatko Miletić
Pitanje: Smatrate li da će ukidanje akciza na naftne derivate uticati na smanjenje cijena životnih namirnica?
Odgovor:
Cijenjeni,
naravno da bi trebalo. Međutim, to podrazumijeva niz inspekcijskih aktivnosti administrativnih jedinica u smislu kontrole cijena na tržištu jer mi smo čudna zemlja sa još ne izrgrađenim sisitemom pa i finansijskim i moguće su zloupotrebe od strane pravnih lica koje mogu ignorisati novonastalu situaciju i na taj način ostvariti ekstra profit, što naravno treba spriječiti svim zakonom predviđenim sredstvima i to je moguće.
S poštovanjem
Zlatko Miletić
Pitanje: Da li će ukidanje akciza i smanjenje cijena goriva uticati na oporavak ekonomije BiH?
Odgovor:
Cijenjeni,
ja nisam stručnjak za ekonomska pitanja, ali moje osobno mišljenje da smanjenje akciza pored toga što u socijalnom smislu utiče na poboljšanje statusa građana indirekno rasterećuje privrednike u BiH pogotovu u pojedinim oblastima kao npr. transportnim uslugama, poljoprivredi i sl. Međutim mišljenja sam da sa ovom mjerom isključivo, nećemo ostvariti taj cilj, ako se ne usvoji paket ekonomskih mjera poput diferencijalne stope pdv, rasterećanja privrede posebno poreza i doprinos, direktnim poticajima i sl..
S poštovanjem Zlatko Miletić