Alma Čolo

Ovo je profil iz mandata (2018)

100%
Broj pitanja: 18
Broj odgovora: 18
Stranka
SDA
Parlament
Parlamentarna skupština BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija
Rođena 15. januara 1961. godine u Sarajevu. Završila Osnovnu školu i Prvu gimnaziju u Sarajevu sa odličnim uspjehom i nosilac značke „Ognjen Prica“. Pravni fakultet u Sarajevu upisala školske 1979/1980 godine i diplomirala u redovnom roku 07.07.1983. godine. Na istom fakultetu odbranila Magistarski rad na katedri za Krivično pravo 03. juna 2009. godine i stekla zvanje magistra pravnih nauka. Pravosudni ispit položila 1993. godine, a stručni ispit za rad u organima uprave 1987. godine.
Izborna jedinica
513
Pozicija
Broj osvojenih glasova
6147

Pitanje: Zašto ne postoji Strategija za stručno osposobljavanje mladih na državnom nivou?

Pitanje postavljeno: 28.10.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Smatram da generalno, na državnom nivou mora postojati Strategija za mlade, što trenutno nije slučaj.  U Parlamentu BiH je bilo više inicijativa da Ministarstvo civilnih poslova pripremi ovaj dokument i da se isti usvoji na Vijeću ministara. Pitanje mladih je strateško pitanje za svaku državu, tako da i BiH mora ovo pitanje staviti u vrh svojih prioriteta. Nadležna ministarstva trebaju imati aktivnu ulogu u tome, predložiti i usvojiti adekvatan dokument koji će sadržavati sva pitanja koja su relevanthna za mlade ljude u BiH.  Kao članica parlamenta mogu samo inicirati proceduru, ali takva inicijativa je već proslijeđena Vijeću ministara BiH.

S poštovanjem, 

Alma Čolo


Datum odgovora: 01.11.2021

Pitanje: Zašto Bosna i Hercegovina još uvijek nema zakon o zaštiti životinja koje se uzgajaju radi proizvodnje krzna?

Pitanje postavljeno: 28.10.2021  Podijeli. Vidi pitanje

Odgovor:

Bosna i Hercegovina je 2009. godine usvojila Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja ("Sl. glasnik BiH, br. 25/09 i 9/18). Ovim zakonom su zabranjene radnje uzgoja životinja radi prodaje krzna.

S poštovanjem, 

Alma Čolo


Datum odgovora: 01.11.2021

Sva direktna pitanja

Pitanje: Da li su iznosi novčanih kazni koje se mogu izreći političkim subjektima, njihovim kandidatima i odgovornim osobama, zaposlenim ili angažovanim u izbornoj administraciji, kao i članovima biračkog odbora, previsoki? Trebaju li biti viši?

Pitanje postavljeno: 28.07.2022  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Prema mom mišljenju iznosi novčanih kazni su primjereni težini kršenja Zakona i ekonomskoj situaciji u zemlji. Imaju zadatak da svojom visinom djeluju preventivno i odvraćaju eventualne počinioce od činjenja nezakonitih radnji. Nadam se da će ovako propisane kazne doprinjeti izbornoj disciplini i omogućiti provođenje zakonitih i poštenih izbora. 


Datum odgovora: 31.07.2022

Pitanje: Smatrate li da će ove odredbe dovesti do transparentnijeg izbornog procesa?

Pitanje postavljeno: 28.07.2022  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Izmjene Izbornog zakona koje je svojom odlukom donio Visoki predstavnik treba da osiguraju fer i transparentan izborni postupak. One izmjene koje su  fokusirane na rad biračkih odbora, strožije kazne za političke subjekte i izbornu administraciju treba da osiguraju poštenu političku utakmicu, pravilno brojanje glasova, pravilno sačinjavanje izvještaja i sl.

Transparentnost izbornog procesa za sada se osigurava prisustvom akreditovanih posmatrača, domaćih i medjunarodnih. Transparentnost izbornog procesa je moguće unaprijediti uvođenjem informacionih tehnologija (elektronskom identifikacijom birača, elektronskim brojanjem glasova) što nažalost zbog kratkoće vremena nije bilo moguće primjeniti na izborima u otobru. 


Datum odgovora: 31.07.2022

Sva pitanja po zakonima