Nijaz Helez rođen je 1. 4. 1964. godine u Kupresu. Osnovnu školu i Gimnaziju “Mahmut Bušatlija” završio je u Bugojnu, a Mašinski fakultet na Univerzitetu u Sarajevu, te tako stekao zvanje diplomiranog mašinskog inžinjera.
Od 1982. godine bio je član Saveza komunista, a poslije član Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine (SDP BiH).
U Općinskoj organizaciji SDP-a BiH Bugojno obavljao je sljedeće funkcije: predsjednik Osnovne organizacije Centar, član Općinskog odbora i Predsjedništva, a od 2009. do 2016. godine obnašao je funkciju predsjednika Općinske organizacije u Bugojnu. U kantonalnoj organizaciji SDP-a BiH SBK/KSB bio je član Kantonalnog odbora i Predsjedništva od 2006. do 2015. godine. Od 2015. godine predsjednik je Kantonalnog odbora SDP-a BiH SBK/KSB.
Također je član Glavnog odbora SDP-a BiH. Mandat vijećnika u Općinskom vijeću Bugojno osvojio je 2004. godine, a mandat u Skupštini Srednjobosanskog kantona (SBK) osvojio je 2006, 2010. i 2014. godine . Bio je i ministar u Vladi SBK od 2010. do 2014. godine.
Kao zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH djelovao je u mandatu 2018 – 2022. Radio je u preduzećima Binas d.o.o Bugojno i Wurth d.o.o Sarajevo te kao savjetnik u Kabinetu premijera Vlade SBK/KSB. Na Lokalnim izborima 2020. godine bio je kandidat za načelnika Općine Bugojno.
Pitanje: “Auf Basis der Unterlagen können wir die Gleichwertigkeit des Abschlusses mit einem Bachelor of Science in Psychologie an einer deutschen Hochschule mit Schwerpunkten in Pädagogischer Psychologie und Klinischer Psychologie bestätigen”. Zar nije žalosno da nas nijemci priznaju i kako vidite u izvodu iz nostrifikacije poseban naglasak na razvijene kompetencije stavljaju na na KLINIČKU PSIHOLOGIJU koju zgaovornici zakona o psihološkoj djelatnosti bez pedagoga-psihologa najviše ističi kao prepreku da budu u istom prepoznati. Samo u BiH se naša pedagogija-psihologija ne uvažava. Nostrificirane diplome pedagoga-psihologa u zemljama Evropske unije su dostupne i širit će se društvenim mrežama, a vi onda objašnjavajte mladima koji odlaze zašto ih vlastita država osporava ukoliko usvojite zakonski okvir kojim neće biti prepoznati.