Amir Purić

78%
Broj pitanja: 9
Broj odgovora: 7
Stranka
NS
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Amir Purić rođen je 1989. godine i živi u Velikoj KladušiPo zanimanju je novinar i magistar ljudskih prava i demokratije.

Za predsjednika OO Naše stranke Velika Kladuša izabran je u novembru 2019. godine. Vijećnik je u OV Općine Velika Kladuša.

Izborna jedinica
1
Pozicija
Broj osvojenih glasova
1248

Pitanje: Poštovani zastupnici,Molim vas da prilikom razmatranja Nacrta zakona o djelatnosti psihologa razmotrite i date odgovor na sljedeća pitanja:1. Kome smetaju pedagozi-psiholozi? Ko će imati štetu od toga da u zakonu budu prepoznate diplome pedagoga-psihologa kao sručnjaka koji godinama uspješno obavljaju psihološku djelatnost u struci? Zar nećemo prepoznavanjem njhovih kompetencija u okviru zakona dobiti više kompetentnih stručnjaka koji su potrebni, a time imati i regulisanu psihološku djelatnost?2. Želite li kao predstavnici vlasti poručiti mladim i obrazovanim kompetentnim stručnjacima, pedagozima-psiholozima da nisu dobrodošli i dovoljno dobri da obavljaju psihološku djelatnost u svojoj zemlji u kojoj su stekli obrazovanje, a u zemljama Evropske unije im se priznaju kompetencije i diplome i mogu obavljati psihološku djelatnost?2. Želite li usvojiti zakonski okvir u formi koji će reći da nisu dovoljno dobri da obavljaju psihološku djelatnost u Bosni i Hercegovini, ali su dovoljno dobri da budu psiholozi nijemicma i austrijancima?3. Želite li osporiti diplome pedagoga-psihologa stečene na javnom univerzitetu, i usvajanjem zakonskog okivra koji ne priznaje te diplome, im poručiti da im je bolje da idu iz BiH, ili "kupe" diplome na privatnim univerzitetima "polažući" razliku predmeta, koja treba potvrditi njihove već stečene kompetencije?

Pitanje postavljeno: 29.02.2024  Podijeli. Vidi pitanje

Pitanje na zakonu: Nacrt zakona o djelatnosti psihologa u Federaciji Bosne i Hercegovine

Vidi sva pitanja na zakonu

Odgovor:

Poštovani,

Ukoliko nacrt ovog zakona bude usvojen, započeće proces javne rasprave, kada ćete vi i svi ostali zainteresirani sudionici biti u prilici da svoje primjedbe uputite službeno predlagaču zakona. Zapisnici sa javnih rasprava će također biti dostavljeni svim zastupnicima, te ćemo, nakon što Vlada dostavi prijedlog zakona, vidjeti šta je od primjedbi/sugestija prihvaćeno od strane predlagača. Nakon toga će se na prijedog zakona moći uputiti i konkretni amandmani (od strane svakog zastupnika ili samog predlagača) koji ispravljaju eventualne nedostatke. Tek nakon usvajanja prijedloga u oba doma, zakon će stupiti na snagu. Vjerujem da je period između usvajanja nacrta i prijedloga (radi se o mjesecima) sasvim dovoljan kako bi se, uz učešće svih zainteresiranih strana, došlo do najboljeg zakonskog rješenja. Ukoliko, pak, nacrt zakona ne bude usvojen, ova oblast će i dalje biti neuređena, što, vjerujem, nikom nije u interesu.

Srdačno,


Datum odgovora: 03.03.2024