Melika Mahmutbegović

Ovo je profil iz mandata (2018)

0%
Broj pitanja: 11
Broj odgovora: 0
Stranka
SDA
Parlament
Parlament Federacije BiH
Dom parlamenta
Predstavnički dom
Kratka biografija

Melika Mahmutbegović rođena je 20.04.1959. godine u Bugojnu, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, diplomirala je 1983. godine i stekla zvanje doktora medicine. Po završetku studija počinje sa radom u JU Dom zdravlja Bugojno kao ljekar opće prakse. Specijalizirala je opću hirurgiju 1992. godine na Klinici Sestre Milosrdnice u Zagrebu i stekla zvanje- specijalista opće hirurigije. Nakon specijalizacije vraća se u rodni grad gdje nastavlja sa radom kao hirurg u Medicinskom centru Bugojno.Iste godine pridružila se Armiji RBiH i radila kao hirurg u Ratnoj bolnici. 1995.godine izabrana je za direktora Medicinskog centra Bugojno. U oblasti rukovođenja educirala se za poslove menadžera u okviru Državne bolnice u Sarajevu, te 1999. godine završava Menadžment u zdravstvu. U organizaciji Federalnog ministarstva zdravstva, završava i obuku „Stručno usavršavanje menadžera domova zdravlja i bolnica“. Na Ekonomskom fakultetu Univerzitetskog centra Sarajevo 2010. i 2012. godine završava I i II stepen Zdravstvenog menadžmenta – ekonomija u zdravstvu. 
Na Medicinskom fakultetu Univerziteta Sarajevo 2010. godine odbranila magistarski rad pod naslovom „Značaj FNA u zlatnom standardu dijagnostike i terapije karcinoma dojke“ i stekla naučno znanstveni stepen magistar medicinskih nauka.

Na općim izborima 1998. godine izabrana za zastupnicu u Skupštini Srednjobosanskog kantona. Na Općim izborima 2002. godine izabrana za zastupnicu Zastupničkog doma Parlamenta FBiH. Na općima izobrima 2010. godine ponovo izabrana za zastupnicu Zastupničkog doma Federalnog Parlamenta, Na mjesto predsjednice OO SDA Bugojno izabrana 2014. godine.

mr. sc. dr Melika Mahmutbegović dobitnica je Plakete za humanost, Udruženja hirurga BiH i Plakete Općine Bugojno.

Izborna jedinica
408
Pozicija
Parlamentarka
Broj osvojenih glasova
14057
Link na Facebook profil
Facebook stranica
Vanjski linkovi

Pitanje: Da li se slažete da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama i na taj način otkloniti diskriminaciju osoba sa invaliditetom? Ovo je definitivno Zakon kojeg bi trebalo donijeti. S tim da je u Nacrtu zakona napravljena jedna greška. U samom “Nacrtu zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u FBiH”, tačnije u članu 10. stav 3. zakona vrši diskriminacija osoba s invaliditetom i krši se njihovo pravo na jednakost koje im garantuje „Povelja Evropske unije o temeljnim pravima“ u članu 21. stav 1., gdje se navodi sljedeće „Zabranjuje se svaka diskriminacija na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, etničko ili socijalno podrijetlo, genetske osobine, jezik, religija ili uvjerenje, političko ili bilo kakvo drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje, invaliditet, dob ili spolna orijentacija.“Dakle u članu 10. nacrta Zakona u kojem se definišu Koeficijenti za obračun doživotne mjesečne naknade, a u stavu 3. ovog Člana jasno je napravljena razlika u koeficijentu za Olimpijske igre i Paraolimpijske igre. Koeficijenti su utvrđeni bazirajući se na staroj kategorizaciji sportista koja je također svojim odredbama diskriminisala osobe sa invaliditetom, međutim nekoliko dana nakon dostavljanja nacrta Zakona Vladi FBiH, Vlada je na sjednici održanoj 03.02.2022. godine izmijenila „Uredbu o određivanju kriterija za dodjeljivanje nagrade sportistima, sportskim radnicima i sportskim udruženjima iz FBiH za ostvarene vrhunske sportske rezultate na međunarodnim takmičenjima“, a koja u sebi sadrži novu kategorizaciju sportista u kojoj su na inicijativu Paraolimpijskog komiteta BiH izjednačene nagrade za ostvarene sportske rezultate na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama. Na ovaj način je otklonjena diskriminacija osoba sa invaliditetom u navedenoj Uredbi.Nadamo se da će u konačnici Nacrt Zakona i sam Zakon biti izjednačen sa novom Uredbom i na taj način ispravljena diskriminacija koja se sigurni smo nije namjerno napravila u nacrtu Zakona.Sve pohvale predlagačima što se konačno pokrenulo ovo pitanje, koje je već godinama unazad uređeno u susjednim nam državama.

Pitanje postavljeno: 26.05.2022  Podijeli. Vidi pitanje Parlamentarac/ka nije odgovorio/la na ovo pitanje.

Pitanje na zakonu: Nacrt zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u FBiH

Vidi sva pitanja na zakonu