"Rođena 25. septembra 1958. godine, udata i majka dvoje djece. Studij za sticanje visoke spreme na Ekonomskom fakultetu, odsjek Poslovne ekonomije – smjer marketing, završila je 1981. godine i odmah zasnovala radni odnos u srednjoškolskom centru u Visokom gdje je dvije godine obavljala poslove i radne zadatke predavačice ekonomske grupe predmeta. Nakon uspješno položenog pripravničkog ispita položila je pedagošku grupu predmeta i stekla zvanje profesorice ekonomske grupe predmeta. Godine 1983. zasnovala je radni odnos u TI „Vitex“ Visoko gdje je radila 17 godina, u početku je obavljala poslove rukovotkinje plana i analize, a kasnije poslove direktorice nabave. Zvanje samostalne računovotkinje stekla je 1999. godine nakon uspješno položenih ispita iz računovodstva. Od aprila 2000. do 2010. godine uspješno obavljala poslove direktorice Slobodne zone „Visoko“. Jasmina je članica Savjeta za ekonomski razvoj SDP BiH. Funkciju vijećnice u Općinskom vijeću u Visokom obavljala je od 2004. do 2010. godine. U cilju poboljšanja uslova života građana, putem Općinskog vijeća, pokrenula je mnogobrojne inicijative u segmentu socijalne i zdravstvene zaštite kao i lokalne samouprave od kojih su mnoge podržane i od strane Saveza općina i gradova Federacije i upućene nadležnim institucijama na postupanje. Od 2010. godine obavlja funkciju zastupnice u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH."
Pitanje: Da li se slažete da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama i na taj način otkloniti diskriminaciju osoba sa invaliditetom? Ovo je definitivno Zakon kojeg bi trebalo donijeti. S tim da je u Nacrtu zakona napravljena jedna greška. U samom “Nacrtu zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u FBiH”, tačnije u članu 10. stav 3. zakona vrši diskriminacija osoba s invaliditetom i krši se njihovo pravo na jednakost koje im garantuje „Povelja Evropske unije o temeljnim pravima“ u članu 21. stav 1., gdje se navodi sljedeće „Zabranjuje se svaka diskriminacija na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, etničko ili socijalno podrijetlo, genetske osobine, jezik, religija ili uvjerenje, političko ili bilo kakvo drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje, invaliditet, dob ili spolna orijentacija.“Dakle u članu 10. nacrta Zakona u kojem se definišu Koeficijenti za obračun doživotne mjesečne naknade, a u stavu 3. ovog Člana jasno je napravljena razlika u koeficijentu za Olimpijske igre i Paraolimpijske igre. Koeficijenti su utvrđeni bazirajući se na staroj kategorizaciji sportista koja je također svojim odredbama diskriminisala osobe sa invaliditetom, međutim nekoliko dana nakon dostavljanja nacrta Zakona Vladi FBiH, Vlada je na sjednici održanoj 03.02.2022. godine izmijenila „Uredbu o određivanju kriterija za dodjeljivanje nagrade sportistima, sportskim radnicima i sportskim udruženjima iz FBiH za ostvarene vrhunske sportske rezultate na međunarodnim takmičenjima“, a koja u sebi sadrži novu kategorizaciju sportista u kojoj su na inicijativu Paraolimpijskog komiteta BiH izjednačene nagrade za ostvarene sportske rezultate na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama. Na ovaj način je otklonjena diskriminacija osoba sa invaliditetom u navedenoj Uredbi.Nadamo se da će u konačnici Nacrt Zakona i sam Zakon biti izjednačen sa novom Uredbom i na taj način ispravljena diskriminacija koja se sigurni smo nije namjerno napravila u nacrtu Zakona.Sve pohvale predlagačima što se konačno pokrenulo ovo pitanje, koje je već godinama unazad uređeno u susjednim nam državama.
Odgovor:
Poštovani,
Naravno da se slažem da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama i otkloniti diskriminaciju osoba sa invaliditetom i sutra na nastavku sjednice, na kojoj će se razmatrati Nacrt Zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u Federaciji BiH, ću ukazati na diskriminaciju u članu 10. stav 3 i vjerujem da će primjedba biti prihvaćena od strane predlagača Nacrta Zakona i ugrađena u Prijedlog teksta Zakona. Hvala Vama što ste ukazali na ovu grešku i dali doprinos za donošenja Zakona koji neće diskriminirati osobe sa invaliditetom.