Miomirka Melank – Mila je rođena 1960. godine u Gradačcu. Živi u Sarajevu od 1969. godine gdje je završila osnovnu, srednju školu i fakultet. Diplomirala je na Odsijeku za grafički dizajn Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu 1985. godine. Studirala matematiku na PMF-u. Bila zaposlena u Oslobođenju, Agencija za tržišne komunikacije OSSA. Kasnije radila na kreativnim i organizacionim poslovima kao slobodna umjetnica, grafička dizajnerka i urednica, novinarka, urednica kulturne rubrike, direktorka, članica nevladinih organizacija i saradnica u kreativnim poslovima na lokalnim, regionalnim i evropskim projektima u oblasti slobode govora i medija, rodne ravnopravnosti i ljudskih prava u Sarajevu, Pragu, Kikindi i Beogradu. Sarađivala sa više od stotinu firmi, ustanova i klijenata, od privrednih, sportskih i profitnih do kulturnih organizacija i institucija. Do izbora na mjesto zastupnice u Parlamentu, radila je kao generalna sekretarka ULUPUBIH, Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH, čija je i članica od 1985. godine. Tokom tog perioda kao koordinatorka i urednica realizovala je više projekata iz oblasti grafičkog dizajna, kulturne baštine i likovne umjetnosti. Imala je brojne grupne i samostalne izložbe. Bila je članica žirija u nekoliko međunarodnih projekata, a osvojila je i jedan broj nagrada u grafičkom dizajnu.
Članica je Naše stranke od 2011. godine. Autorka vizuelnih komunikacija u izbornim kampanjama Naše stranke 2014, 2016. i 2018. godine. Zastupnica Naše stranke u Predstavničkom domu FPBiH, članica Komisije za jednakopravnost spolova i Odbora za obrazovanje, nauku, kulturu i sport.
Izvor: Miomirka Melank
Pitanje: Smatrate li da se političke stranke trebaju finansirati iz budžeta FBiH?
Odgovor:
Ovo jeste tema koja izaziva polarizaciju, i prečesto manipulisanje.
Na prvi pogled bi se reklo da je finansiranje stranaka iz budžeta još jedan način izvlačenja novca poreskih obveznika u džepove političara.
Međutim, ako pogledamo stvari iz drugog ugla vidjećemo da je to jedini način da se održi nezavisnost stranaka i spriječi uticaj zainteresovanih strana na učesnike u političkom životu. Finansiranje iz budžeta omogućava demokratsku participaciju svih u političkom procesu, pa i građanki i građana sa manjim primanjima.
To znači da članovi stranke mogu biti ravnopravni u donošenju političkih odluka i ako dolaze iz grupa sa mnjim primanjima, te ne moraju plaćati visoke članarine da bi se omogućio rad stranke i demokratski proces. Konkurencija se ostvaruje u polju ideja i personalnih mogućnosti. Manja je mogućnost kupovine položaja. Možemo zamisliti situaciju u kojoj velike članarine za rad stranke onemogućavaju članstvo ili odlučivanje članovima koji imaju manje prihode. Članovi stranke bi mogli biti samo iz privilegovanih skupina koje mogu platiti svoju participaciju.
Na isti način možemo posmatrati uticaj velikih i bogatih donatora na politiku. Taj je uticaj i ovako preveliki, a ako bi se ukinulo finansiranje stranaka, postao bi još veći, tako da bi kompletna politička struktura potpala pod uticaj velikog kapitala. Donosili bi se samo oni zakoni koji su u interesu bogatih pojedinaca i korporacija. Političari bi postali u potpunosti zavisni od privatnog kapitala.
Članarine bi mogle biti izvor finansiranja samo u slučaju da je privreda zemlje toliko jaka da obezbijedi visoke plate iz kojima bi bilo lako plaćati visoke stranačke članarine, ili u situaciji da nas ima više miliona, pa bi i mala članarina umnožena brojem članova, bila dovoljna za finansiranje stranke. Sa druge strane, ako se napravi takav lanac, u kojem su članovi stranaka jedini koji imaju dovoljno da plaćaju visoke članarine, opet bi uticaj bogatih na zakone i upravljanje državom bio preveliki.
Takođe, ukidanje finansiranja iz budžeta dovelo bi do toga da bi mogle opstati samo veće stranke koje imaju uticaj na velike sisteme iz kojih i sada izvlače pare. To bi značilo smrt i gašenje manjih stranaka koje i sada imaju problema sa finansiranjem, a to bi definitivno dovelo do manjka demokratičnosti i učešća u političkom životu.
Finansiranje stranaka iz budžeta sprečava unutarstranačku korupciju, obavezuje na transparentnost finansija političkih stranaka, omogućava učešće u politici velikom broju zainteresovanih, velikih i malih stranaka, bogatih i siromašnih građanki i građana i važan je mehanizam u očuvanju demokratskih procesa u manjim državama poput naše.