Da li smatrate da freelancerima treba otpisati dugovanja nastala po osnovu Zakona o porezu na dohodak u periodu od 1. januara 2015. do 31. decembra 2018. godine?
Pitanje postavljeno puta: 167
Nijaz Helez (2018),
25.02.2019. 14:37:19
Treba im otpisati dug. Greška Poreske uprave. Lijep pozdrav
Lana Prlić (2018),
25.02.2019. 18:01:26
Da, smatram da freelancerima treba otpisati dugovanja nastala po osnovu Zakona o porezu na dohodak u periodu od 1.1.2015. do 31.12.2018.godine.
Ivan Boban (2018),
26.02.2019. 16:28:03
Zakon o otpisu poreznih dugovanja, a kojim su obuhvaćeni i freelanceri, će imati moju podršku. Smatram da nije mudro posezati za retroaktivnim oporezivanjem freelancera koji su mahom mlađi ljudi koje moramo zaštiti od dodatnih poreznih nameta. Ono što definitivno treba uraditi, je da zakonskim rješenjima ovu oblast treba urediti kako u budućnosti ovakvih problema ne bi bilo.
Samer Rešidat (2018),
24.06.2019. 10:31:20
Postovani,
izvinjavam se na kasnjenu sa odgovorom i vec smo podrzali prijedlog kolege Irfana Cengica Sa odredjenim dopunama koje smo usaglasili sa predstavnicima udruzenja.
Alma Kratina (2018),
25.02.2019. 15:15:21
Smatram da treba freelancerima otpisati dugovanja nastala u periodu od 2015 do 2018. po osnovu Zakona o porezu na dohodak u svjetlu svega dobroga i podsticajnog što otvara neke nove prostore razvoja pojedinaca ali i društva u cjelini no potrebno je u nekim segmentima popraviti kroz predviđeni postupak finalnog usvajanja Zakona tekst Prijedloga Zakona o otpisu poreznih dugovanja fizičkih lica-rezidenata upućen u Parlamentarnu proceduru.
S poštovanjem!
Alma Kratina
Adnan Efendić (2018),
24.08.2022. 22:55:25
Postovani, na navedeno pitanje sam vec dao odgovor
lp, Adnan E.
Adisa Kokić-Hinović (2018),
25.08.2022. 21:59:24
Postovani/-a,
Hvala Vam na postavljenom pitanju.
Vec sam govorila o ovome, prilikom razmatranja ove tacke dnevnog reda.
Misljenja sam da freelanceri trebaju biti prepoznati u sistemu, te da se pristupi izmjeni i dopuni seta zakona, kojim bi se najbolje regulisao njihov status, djelatnost i prava.
S postovanjem,
Adisa Kokic - Hinovic
Salko Zildžić (2018),
12.03.2019. 20:46:03
Poštovani,
Smatram da otpis poreznih dugovanja nije prihvatljiv na način kako to definiše sada već usvojeni nacrt zakona ali sam ga podržao i u diskusiji objasnio šta bi za mene lično bilo prihvatljivo. U konkretnom slučaju nema nevinih, postoji evidentno kašnjenje u prepoznavanju nesamostalnih djelatnosti, kakvi su tkz "freelensing poslovi", od strane resornog ministarstva u dijelu podzakonskih akata(Pravilnik) kao i zanemarivanje činjenice da su svi rezidenti FBiH od 2009. godine u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak obaveznici plaćanja poreza na dohodak ukoliko isti ostvaruju. Kada se sve uzme u obzir lično sam stava da je prevashodno potrebno urediti i jasno klasificirati razne uplate na račune građana BiH iz inostranstva kao i sa elektronskih platnih servisa(paypal, i sl.) te istima omogućiti urednu prijavu i plaćanje poreza uz uvažavanje različitosti u strukturi prihoda po osnovu uplata na račune građana iz inozemstva(za uređenje ovih pitanja nužna je uključenost svih vas). Što se tiće poreza u zadnje tri godine nisam za otpis kako to nalaže nacrt jer mislim da nije pravedno rješenje kako prema svim freelenserima koje obuhvata, tako ni prema onima koji su već platili porez. Sredina u odnosu na pravilnik ministarstva i trenutni nacrt je da odredimo neku visinu neoporezivog godišnjeg prihoda u posljednje tri godine (npr 10-15000 KM godišnje) te time zaštitimo one freelensere koji su zarađivali mjesečni dohodak od kojeg su mogli samo preživljavati i koji su obračunom poreza za tri godine u odnosu na njihov mjesečni prihod najteže pogođeni nesređenošču ovih pitanja. S druge strane oni koji su zarađivali mnogo veće iznose od navedenih morali su biti svjesni da će porez morati platiti. Lično ću se zalagati za neko od sličnih srednjih rješenja u konačnom prijedlogu zakona jer smatram ovaj pristup pravednijim od onog što je trenutno na sceni. Ovako bismo izbjegli otpis poreznih dugovanja a donekle i ojačali poziciju da se u Pravilnik ili Zakon o porezu na dohodak uvede neki vid neoporeznog djela jer sam stava da prihode freelensera trebamo tretirati kao neki vid investicija u domovinu.
Amer Obradović (2018),
27.02.2019. 13:34:20
Poštovani,
Kao što sam naveo da ću podržati Prijedlog zakona o otpisu poreznih dugovanja fizičkih lica-rezidenata FBiH koja su ostvarila prihode iz inostoranstva, kojeg je predložio kolega Irfan Čengić, tako da smatram da freelancerima treba otpisati dugovanaj nastala po oznovu Zakona o porezu na dohodak u periodu od 1. januara 2015. do 31. decembra 2018. godine.
S poštovanjem,
Amer Obradović
Irfan Čengić (2018),
26.02.2019. 14:34:05
Da, zbog toga i jesam predlagač ovog zakona.
Ovom zakonu se može pronaći stotine mana i razloga zašto ne treba biti usvojen. Ali ključno je pitanje želimo li pomoći mladima koji izvoze svoju pamet i ostaju u BiH a koji su se našli u problemima zbog greške države.
Jasmina Zubić (2018),
27.02.2019. 19:57:38
Da, smatram da freelancerima treba otpisati dugovanja nastala po osnovu Zakona o porezu na dohodak za pomenuti period, jer bi se , u suprotnom, radilo o retraktivnosti što je u suprotnosti s Ustavom BIH.
Hajrudin Žilić (2018),
15.07.2021. 14:24:44
Obzirom da iz objektivnih razloga, nisam bio u mogucnosti blagovremeno odgovoriti na Vase pitanje, ipak zelim iznjeti svoj stav koji sam imao u momentu aktuelizacije teme, a i sada, naravno.
Naime, opšte je poznato da su freelanceri, nakon ekspanzije freelancing oblika rada (koji je u biti samostalna djelatnost sa svim pravima i obavezama koji proisticu), sve do 2018.godine bukvalno na šalterima Porezne uprave i kod šalterskih službenika "udarali" na zid neznanja u smislu kako tretirati taj dohodak, te da iz objektivnih razloga nisu ni mogli izvršavati svoju obavezu u dijelu zakonom propisanih uplata, ZASTUPAO SAM I ZASTUPAM MISLJENJE DA NE MOŽE BITI RETROAKTIVNIH UPLATA POREZA I DOPRINOSA, ODNOSNO DA OVOJ KATEGORIJI TREBA OTPISATI DUGOVANJA DO MOMENTA DONOŠENJA PREDMETNOG ZAKONA KOJI DEFINIŠE TU OBLAST.
Dževad Adžem (2018),
01.03.2019. 22:46:04
Obzirom da je ovo pitanje veoma kompleksno i da je po istom bilo diskusija na komisijama i odborima bio sam stava da ovaj zakon umjesto u prijedlogu Predstavnički dom Parlamenta FBiH razmatra u formi nacrta, da isti prođe propisanu parlamentarnu proceduru te da se kroz rasprave svih zainteresovanih strana, predstavnika vlade i porezne uprave usaglašen dostavi u formi prijedloga u parlamentarnu proceduru.
Sabina Ćudić (2018),
09.09.2019. 10:07:12
Postovani, nazalost tek sada sam se upoznala sa pitanjima postavljenim ovim putem. Kao sto znate u medjuvremenu je iznadjeno rjesenje u vidu nacrta zakona o oprostu duga, ali se bojim da to nije dugorocno rjesenje. Ukoliko ste zainteresovani da ucestvujete u radu na prijedlozima koji se ticu podsticaja kreativnoj industriji slobodno se javite na [email protected]
Srdacno,
Sabina Cudic
Miomirka Mila Melank (2018),
29.02.2020. 13:18:27
Kada se uzmu u obzir sve okolnosti, vjerujem da se ova dugovanja mogu otpisati u najvećem dijelu, ali i da bi trebalo izračunati o kojim sredstvima je riječ.
Pitanje želim da postavim prije svega mlađim članovima parlamenta, koji su većinu glasova dobili od pripadnika mlađe populacije glasača. Da li planirate podržati predloženi zakon i tako pomoći mladim ljudima koji su Vam dali glas i povjerenje?Ovaj zakon uglavnom se odnosi na mlađe osobe, koje su se zbog nemogućnosti da nađu posao u struci okrenule internet zaradi i freelance poslovima. To su osobe koje ne žele da napuste domovinu, koje hrane i izdržavaju članove svoje porodice, roditelje penzionere, braću i sestre... Velika većina zarađuje minimalne iznose ili iznose koji su u visini prosječne plate, tako svaki dodatni izdatak koji im se nametne, pogotovo retroaktivni, biće prepreka preko koje neće moći preći. Ja lično ću morati uzeti kredit "na crno" (od kamatara) da bih izmirio porezne obaveze jer s obzirom da se freelance ne može registrovati kao djelatnost ne mogu podići kredit u banci... Ovako će MORATI postupiti većina freelancera, što će nas dovesti u bezizlaznu situaciju.Freelanceri žele plaćati poreze državi i želimo da se ova oblast bolje uredi. Prvi korak ka tome je da se donese zakon o otpisu dugova. U navedenom periodu većina freelancera nije bila upoznata na koji način da izvrše svoje porezne obaveze, a čak i danas je to dosta nejasno jer svaka porezna ispostava različito tumači zakon i daje različita, ponekad nelogična uputstva.
Pitanje postavljeno puta: 31
Adnan Efendić (2018),
24.08.2022. 22:53:55
Postovani, konacne stavove o nacinu izjasnjavanja donosim nakon obavljenje rasprave na sjednicama radnih tijela Predstavnickog doma, Kluba poslanika, sjednice i rasprave na Predstavnickom domu.
U principu podržavam sve Zakone kojim se uređuje neka oblast i koji se donose u interesu građana Federacije BiH
lp, Adnan E
Adisa Kokić-Hinović (2018),
28.02.2019. 18:28:56
Postovani/-a,
Hvala na pitanju.
Smatram da dostavljeni Nacrt Zakona o otpisu poreznih dugovanja fizickih lica- rezidenata FBiH koja su ostvarila prihode iz inostranstva posjeduje mnogo nedoumica, te da isti se moze i mora dopuniti i prilagoditi, ali je dobar osnov za donosenje kvalitetnog zakonskog rjesenja, zbog cega sam podrzala nacrt ovog zakona.
S postovanjem!
Salko Zildžić (2018),
12.03.2019. 20:42:21
Poštovani,
Sa argumentima da ova oblast nije dobro uređena se upotpunosti slažem i na takav način sam i diskutirao na sjednici povodom rasprave o nacrtu zakona. Isto tako smatram da otpis poreznih dugovanja, po mom mišljenju, nije prihvatljiv na način kako to definiše sada već usvojeni nacrt zakona ali sam ga podržao i u diskusiji objasnio šta bi za mene lično bilo prihvatljivo. U konkretnom slučaju nema nevinih, postoji evidentno kašnjenje u prepoznavanju nesamostalnih djelatnosti, kakvi su tkz "freelensing poslovi", od strane resornog ministarstva u dijelu podzakonskih akata(Pravilnik) kao i zanemarivanje činjenice da su svi rezidenti FBiH od 2009. godine u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak obaveznici plaćanja poreza na dohodak ukoliko isti ostvaruju. Kada se sve uzme u obzir lično sam stava da je prevashodno potrebno urediti i jasno klasificirati razne uplate na račune građana BiH iz inostranstva kao i sa elektronskih platnih servisa(paypal, i sl.) te istima omogućiti urednu prijavu i plaćanje poreza uz uvažavanje različitosti u strukturi prihoda po osnovu uplata na račune građana iz inozemstva(za uređenje ovih pitanja nužna je uključenost svih vas). Što se tiće poreza u zadnje tri godine nisam za otpis kako to nalaže nacrt jer mislim da nije pravedno rješenje kako prema svim freelenserima koje obuhvata, tako ni prema onima koji su već platili porez. Sredina u odnosu na pravilnik ministarstva i trenutni nacrt je da odredimo neku visinu neoporezivog godišnjeg prihoda u posljednje tri godine (npr 10-15000 KM godišnje) te time zaštitimo one freelensere koji su zarađivali mjesečni dohodak od kojeg su mogli samo preživljavati i koji su obračunom poreza za tri godine u odnosu na njihov mjesečni prihod najteže pogođeni nesređenošču ovih pitanja. S druge strane oni koji su zarađivali mnogo veće iznose od navedenih morali su biti svjesni da će porez morati platiti. Lično ću se zalagati za neko od sličnih srednjih rješenja u konačnom prijedlogu zakona jer smatram ovaj pristup pravednijim od onog što je trenutno na sceni. Ovako bismo izbjegli otpis poreznih dugovanja a donekle i ojačali poziciju da se u Pravilnik ili Zakon o porezu na dohodak uvede neki vid neoporeznog djela jer sam stava da prihode freelensera trebamo tretirati i kao neki vid investicija u domovinu.
Ivan Boban (2018),
26.02.2019. 16:31:52
Podržati ću Zakon o otpisu poreznih dugovanja, a kojim su obuhvaćeni i freelanceri. Slažem se da većina ljudi koji rade na ovakav način, su mlađi ljudi i koje ne treba dodatno porezno opterećivati, pogotovo kada je u pitanju retroaktivno oporezivanje. Također sam razgovarao s nekim ljudima koji već godinama rade kao freelanceri i koji zbilja ne izbjegavaju plaćanje poreza, dapače, ali naprosto nisu znali na koji način izmiriti svoje porezne obveze. Kako god, smatram da treba zakonski urediti ovu oblast ali sam protiv retroaktivnog oporezivanja, a koje je planirano i do 4 godine unatrag.
Samer Rešidat (2018),
24.06.2019. 10:28:17
Postvani
Klub DF je podrzao prijedlog zakona i aktivno se ukljuci i rijesavanje ovog problema. Ujedno se izvinjavam na kasnjenju sa odgovorom.
Sabina Ćudić (2018),
09.09.2019. 10:12:01
Postovani, tek sada sam se upoznala sa pitanjima pristiglim na ovaj nacin pa Vam se izvinjavam sto Vam odgovor stize ovako kasno. Kao sto znate u medjuvremenu je iznadjeno privremeno zakonsko rjesenje u vidu nacrta. Bojim se da to nije dugorocno rjesenje. Ukoliko ste zainteresovani za rad na rjesenjima koja bi nudila podsticaje kreativnoj industriji, slobodno se javite na [email protected]
Srdacno,
Sabina Cudic
Dženana Hodžić (2018),
26.02.2019. 22:20:06
Postovani,
Razumijem problem s kojim ste se susreli Vi i Vase kolege. Smatram da iskorak mladih ljudi za saminicijativno zaposljavanje treba ohrabriti i podrzati.
Podrzat cu predlozeni Zakon.
Svakako, obaveze prema drzavi se moraju izmiriti , uz tacno utvrdjen i uskladjen sistem , jednak za sve, a u ovom slucaju su potrazivanjem su obuhvacene samo neke od transakcija, preko odredjenih transfera novca.
Ne mislim da treba retroaktivno potrazivati ovu vrstu naplate, jer se radi o relativno novoj kategoriji naplate i evidentno da nije postojao adekvatan i uskladjen sistem naplate poreza, prema jasno utvrdjenim principima i uputstvima.
Zelim vam srecu i uspjeh u buducem radu.
S postovanjem,
Dzenana Hodzic
Amer Obradović (2018),
27.02.2019. 13:29:57
Poštovani,
Zahvaljujem na pitanju. Upoznat sam sa predloženim zakonom, te sam u prošli četvratak razgovarao as predstavnicima udruženja Freelance u BiH. Federalna Porezna uprava je, nažalost, primijenila propise da se retrokativno uplate porezi za prethodnih nekoliko godina, što je apsolutno neprihvatljivo i nije u skladu sa pravnim standardima modernih demokratskih država. Posebno zabrinjava činjenica da ovakav pristup mlade ljude, koje je to najviše pogodilo, tjera na definitivnu odluku da odu iz zemlje. Mnogi i odlaze, posebno mladi IT stručnjaci.
Zbog navedenog, podržat ću prijedlog Zakona o otpisu poreznih dugovanja fizičkih lica-rezidenata FBiH koja su ostvarila prihode iz inostranstva.
S poštovanjem,
Amer Obradović
Poštovani, možete li obrazložiti razlog otpisivanja duga od slikedećih djelatnosti koje predlažete obihvatiti ovim zakonom: - nesamostalne djelatnosti (radni odnos u inostranstvu), imovine i imovinskih prava (prihod ostvaren od iznajmljivanja nepokretne imovine u inostranstvu, iznajmljivanja opreme, transportnih vozila i druge pokretne imovine),poklona u novcu.; Kakve srodnosti imaju pomenute djelatnosti sa Freelance djelatnostima, jer to nisu? Zašto mislite da trebamo otpisati dug onima koji vrše najam vozila i nekretnina bilo u BiH ili inostranstvu? Hvala
Pitanje postavljeno puta: 1
Irfan Čengić (2018),
26.02.2019. 19:31:35
Poštovani,
prije svega ovo nije otpis poreznih dugovanja samo "freelancerima" i tačno je da skupine koje ste nabrojali u vašem pitanju nisu "Freelanceri". Jedan od ključnih razloga za predlaganje ovog Zakona je nepostojanje obrazaca na kojem su građani mogli prijaviti poreznu obavezu za prihode iz inostranstva zbog čega je predložen otpis dugovanja za sva fizička lica koja su ostvarila prihod iz inostranstva u periodu zaključno sa 31.12.2018.godine na osnovu:
Obavljanja određenih usluga kao samostalne djelatnosti (povremene samostalne djelatnosti: stručnjaka - usluga iz oblasti informacionih tehnologija, ostvarenih udaljenim radom za poslodavca u inostranstvu (freelanceri) i dr., naučnika, umjetnika, novinara, trgovačkih putnika, akvizitera, sportskih sudija i delegata i druge djelatnosti koje se obavljaju uz neku osnovnu samostalnu ili nesamostalnu djelatnost nesamostalne djelatnosti (radni odnos u inostranstvu),imovine i imovinskih prava (prihod ostvaren od iznajmljivanja nepokretne imovine u inostranstvu, iznajmljivanja opreme, transportnih vozila i druge pokretne imovine),poklona u novcu. Pored svega navedenog veliki problem predstavlja i to što Porezna uprava radi softverskih rješenja koja koristi nema bazu poreskih obveznika koji su ostvarili prihode iz inostranstva već samo bazu od par stotina obveznika koji su ostvarili prihode veće od 10.000KM.
Sta je sa freelancerima koji su uredno izmiraivali svoje zakonski propisane obaveze i placali porez? Znaci ja sam idiot sto sam zakon postovao?
Pitanje postavljeno puta: 2
Elvir Karajbić (2018),
11.03.2019. 13:25:43
Svi freelenceri trebaju biti isto tretirani i niko od njih ne treba biti oštećen.
Irfan Čengić (2018),
11.03.2019. 19:58:57
Poštovani niste idiot jer ste poštovali zakone, već savjestan i odgovoran građanin koji je jedan od rijetkih koji je uspio pronaći nacin kako da plati taj porez jer Porezna uprava nije imala obrasce i vraćala je ljude koji su željeli da uplate taj porez
Ako vec hocete da otpisete dugove freelancerima koji su radili ilegalno, zasto ne bi i nama, koji smo za tu namjenu osnovali obrt, uradili puni povrat uplacenih sredstava za porez na dohodak u periodu 2015-2018. To bi bilo fer.
Pitanje postavljeno puta: 3
Elvir Karajbić (2018),
11.03.2019. 13:27:15
Zakonom se ne smije praviti diskriminacija i treba donijeti zakon od koga će svi freelenser imati korist.
Irfan Čengić (2018),
11.03.2019. 20:10:18
Koliko sam upoznat obrt ne može vršiti izvoz roba i usluga tako da mi nije jasno kako ste tačno legalno vršiili prodaju roba i usluga kao obrtnik.
Lana Prlić (2018),
12.03.2019. 14:12:04
Poštovani, prema važećim zakonima obrtnici ne mogu izvoziti robe i usluge u inozemstvo.
Da li nam možete reći kakva će procedura da bude sa freelancerima koji su svoj dug platili , po pozivu koji su dobili iz porezne uprave za period od 2015 do 2018 ?
Pitanje postavljeno puta: 2
Irfan Čengić (2018),
18.03.2019. 14:25:53
Zakon je u formi Nacrta i trenutno je u javnoj raspravi. O procedurama će se više znati kada bude uavojen tekst prijedloga Zakona
Poštovani, S obzirom da se od prvog dana priče o Freelancerima stvara atmosfera u kojoj mnogi misle da ova populacija želi samo izbjeći plaćanje poreza, želim vam ukratko opisati lično iskustvo.Legalista sam jer me je porodica tako odgojila. Do 2016. godine sam punih 8 godina radio kao istraživački novinar u Centru za istraživačko novinarstvo u Sarajevu, najviše na pričama o organizovanom kriminalu, korupciji i pranju novca. Osim toga, moja mama je penziju zaradila kao službenik Porezne uprave FBiH, pa sam znao da postoje obaveze prema državi kada zarađujem novac. Pokušao sam da slijedim porezne zakone, što mi je na kraju ostavilo gorak okus u ustima.Dakle, skoro cijelu 2016. godinu radio za jednu firmu iz Njemačke. S obzirom da sam znao da novac primam direktno sa računa njemačke firme na privatni bankovni račun i da je uplata naslovljena kao plata, otišao sam u Poreznu upravu i pitao kakve su moje obaveze prema državi. Rečeno mi je da moram plaćati 10% na ukupan iznos koji primim. Istovremeno sam se prijavio u PIO i Zavod za zdravstveno u Ze-do kantonu i počeo sebi da uplaćujem penziono i zdravstveno osiguranje - ne privatno, nego državno. U PU su mi dali sve upute kako i gdje da uplaćujem porez na dohodak, ali su mi naglasili da nemam pravo na bilo kakav odbitak, bez obzira na moje troškove, na uplate za PIO, zdravstveno osiguranje itd. Tako sam plaćao tih 10% na cijele iznose koji dobijem, plus sam plaćao nekih 300 KM državi za PIO i zdravstveno. Ostale troškove rada od kuće neću ni da navodim.Pred kraj godine sam se zaposlio u u bosanskohercegovačkoj firmi početkom 2017. godine sam podnio poresku prijavu za prethodnu godinu. Prema važećim zakonima, pošto već 11 godina otplaćujem stambeni kredit kojim rješavam prvo stambeno pitanje, imao sam pravo na povrat poreza.E sad dolazi najbolji dio. U Poreskoj mi je rečeno da novac koji sam uplaćivao kao porez na dohodak ne može ući u obračun za povrat poreza. Razlog - Poreska nema iskustva sa samostalnim uplatama poreza na dohodak i moj novac je zapravo neraspoređen (!?). Pravila PU kao ni postojeći obrasci porezne kartice za prijavu "ne poznaju" ovakve uplate poreza. Tako sam ostao oštećen za povrat poreza od nekih 800-900 KM, koliko bih dobio da su mi uplate "prepoznali". Svu dokumentaciju iz ovog slučaja čuvam i danas, čisto da se prisjećam kako nam je sistem primitvan, nepromišljen, prekomplikovan i zbog čega me je na kraju moja država napravila magarcem.Zato vas molim da donesete novi, potpun, promišljen i primjenjiv zakon koji će nas mlade i sposobne zadržati u BiH i koji će nam dati ista ili barem približno ista prava koja uživaju svi ostali radnici, a da ovu odluku o retroaktivnoj naplati Ministarstva finansija FBiH poništite i donesete Zakon o otpisu poreznih dugova do 1.1.2019 godine jer to rijetko ko može platiti. Iako su plasirane informacije o zarađenim milionima iz inostranstva, istina je da većina freelancera radi za mjesečni bruto prihod do 500-600 Eura, nema penizono niti zdravstveno osiguranje osim ako da sam od tog iznosa ne plaća. To su vam ti "freelance - milioneri" koji zarađuju preko 10.000 KM godišnje od kojih sada hoćete nasilno da naplatite porez za prethodne godine, iako sistem nije imao ni jasan zakon, ni jasna pravila niti uspostavljene bilo kakve procedure za normalnu naplatu poreza od freelancera.Srdačan pozdrav,Mahir Šahinović
Pitanje postavljeno puta: 92
Adnan Efendić (2018),
24.08.2022. 22:43:26
Postovani Mahire, zahvaljujem na postavljenom pitanju. O navedenom cu zatražiti informacije od PU Federacije BiH i resornog ministarstva.
Lp, Adnan E
Husein Rošić (2018),
11.07.2021. 06:22:41
Postovani, oprostite sto Vam do sada nisam odgovorio. Licni sam upoznat sa ovom problematikom jos iz vremena kad sam bio Premijer USK-a. Kako tada, tako i danas sam stava da ovo pitanje treba rijesiti. Misljenja sam da vecina ljudi uopce ne razumije ovu problematiku. Na sjednici Parlamenta FBiH sam podrzao inicijativu donosenja propisa kojim bi se regulisalo ovo pitanje. Za svako rjesenje po ovom pitanju Vam stojim na raspolaganju. Lijep pozz
Salmir Kaplan (2018),
11.03.2019. 21:02:56
Po pitanju freelancera stav stranke iz koje dolazim kao i moj licni stav vise je nego jasan - retroaktivno oporezivanje NE; uredjenje ove djelatnosti zakonom DA. Uredjenje podrazumijeva donosenje zakona i jasne zakonske odredbe oko toga kakve ce obaveze freelanceri imati prema drzavi I primjenjivanje istih nakon sto stupe na snagu! O tome kako treba glasiti ovaj zakon ja sad ne mgou govoriti, to trebaju reci ljudi koji su strucniji od mene za ovu oblast.
lijep pozdrav,
Salmir Kaplan
Senad Mašetić (2018),
25.08.2022. 20:05:03
Moj stav po ovom pitanju je potpuno jasan.
Za otpis dugova,a ovu oblast urediti posebnim zakonom.
Adisa Kokić-Hinović (2018),
18.03.2019. 09:54:25
Postovani Mahire,
Hvala Vam na pitanju i korisnim informacijama,
U potpunosti se slazem s Vama da nam treba "potpun, promisljen i primjenljiv zakon", koji ce zadrzati mlade i otkloniti diskriminaciju, zloupotrebu i nejasnoce s kojima ste se i sami susreli u Vasem iskustvu.
Srdacan pozdrav!
Salko Zildžić (2018),
12.03.2019. 19:53:21
Nijaz Helez (2018),
11.03.2019. 12:56:23
Mahire,u potpunosti podržavam tebe i sve freelencere koji se bore da se vaš status definiše pravednim zakonskim rješenjem,u kojem će te biti zadovoljni i vi i država. Ja podržavam zakon u kojem će biti otpisani svi dugovi do januara 2019,a novim zakonom da budu obuhvaćeni svi freelanceri,i ne samo oni,i da sva davanja državi budu definisana ovim zakononom,a isto tako da i vi možete vršiti uplate i za zdravstveno osiguranje i da na osnovu tih uplata imate pogodnosti kao i drugi građani. U svakom slučaju moja podrška je neupitna. Lp
Jasmina Zubić (2018),
12.03.2019. 07:02:00
Poštovani,
Potpuno ste u upravu po pitanju Freelancera. Zbog nejasno defininisanih propisa nije korektno retroaktivno naplatiti porez po ovom osnovu. Potrebno je usvojiti Zakon koji je u proceduri ii osloboditi poreske obaveze obveznike po ovom osnovu za period 1. 1. 2015.-31.12.2018. godine, a donijeti zakon koji će jasno definisati obaveze i utvrditi proceduru prijave i uplate poreza od 1. 1. 2019. godine.
Lana Prlić (2018),
16.03.2019. 10:37:30
Poštovani Mahir,
Hvala na postavljenom pitanju. U toku je javna rasprava o Zakonu.
Vaše sugestije ćemo uzeti u obzir prilikom izrade prijedlog Zakona.
Lijep pozdrav.
Ivan Boban (2018),
28.03.2019. 14:21:20
Poštovani,
prije svega, hvala Vam na detaljnom opisu svega onog što se zbilja događa u praksi, kada je u pitanju postupak reguliranja poreznih obveza.
Osobno sam svjedočio da je procedura vrlo kompleksna ali i u mnogo segmenata nedefinirana.
U toku je javna rasprava o Zakonu, gdje ćemo svakako uzeti u obzir sve sugestije ali i dosadašnja iskustva ljudi koji nam se javljaju.
Srdačan pozdrav.
Samer Rešidat (2018),
24.06.2019. 10:30:01
Postovani Mahire, kasnim sa odgovorima iz tehnickih problema ali zakon smo podrzali.
Hajrudin Žilić (2018),
15.07.2021. 14:34:38
Poštovani,
Iako, zbog protoka vremena od momenta postavljanja pitanja, odgovor možda nije aktuelan, ali i sada kao i u vrijeme kada je ova tematika problematizirana u PD PF BiH, Freelancing i freelanceri su imali moju punu podršku.
Upravo zbog nesnalaženja države (Porezne uprave) nakon ekspanzije obog obika rada cijenio sam i cijenim da freelanceri ne mogu snositi odgovornost zbog izostanka odredjenih uplata. Iz tog razloga, a vec sam taj svoj stav i ranije iznosio, smatram da dugovanja nastala, po tom osnovu, za period do januara 2018.godine treba otpisati.
Dževad Adžem (2018),
14.03.2019. 22:33:08
Poštovani,
Proćitao sam Vaše objašnjenje, radnje i aktivnosti koje ste kao odgovoran građanin BiH poduzeli ali je iz Vašeg pitanja jasno da niste pronašli načina da ispoštujete određene zakonske obaveze. Iskreno iako ste ovo obrazloženje naslovili kao pitanje, nije mi sasvim jasno šta je konkretno pitanje na koje bih trebao da Vam odgovorim. Poslanici DF-a su podržali Nacrt Zakona o otpisu dugovanja fizičkih lica-rezidenata FBiH koji je u parlamentarnu proceduru došao od strane kolege Irfana Čengića.
LP
Sabina Ćudić (2018),
09.09.2019. 10:02:24
Postovani, nazalost tek sada sam se upoznala sa postavljenim pitanjima ovim putem. Kao sto znate u medjuvrenu je iznadjeno privremeno rjesenje u vidu nacrta ali bojim se ne i dugorocno. Ukoliko ste zainteresovani da radimo na nacrtu zakona kojim bi se regulisali i podsticaji kreativnoj industriji kojoj pripadate onda budite slobodni da mi pisete direktno na: [email protected] kako bi ugovorili vidjanje. Srdacno, Sabina Cudic
Amer Obradović (2018),
13.03.2019. 10:31:12
Poštovani Mahire,
Hvala Vam na upitu - Vašoj priči i želji da date doprinos ka rješavanju pitanja oporezovanja / otpisu poreznih dugovanja fizičkih lica - rezidenata FBiH koja su ostvarila prihode iz inostranstva. Ja sam glasao ZA nacrt zakona i jasno mi je o čemu pišete. Također, slažem se da bi retroaktivnu naplatu Ministarstva finansija trebalo poništiti jer administrativni propusti se ne smiju prelamati preko leđa građana. U potpunosti stojim udruženjima koje zastupaju freelancere i Vama lično, te sam vjerujem postoji prostor da napravim dobar zakon koji će tretirati ovu oblast.
Srdačan pozdrav, Amer Obradović
Miomirka Mila Melank (2018),
29.02.2020. 13:12:45
Sve navedeno je upravo tako i činjenica je da postoji neraspoređeni dio poreskih uplata. Upravo zbog toga je u proceduri Prijedlog zakona o doprinosima i porezu na dohodak.
E sad se lome koplja oko više problema u ovom Prijedlogu.
Što se tiče tzv. freelancera (kod nas možemo reći slobodnjaka), ja smatram da bi obavezno trebalo propisati neoporezivi dio prema oblastima u kojima se radi (jer svaka oblast ima različite troškove) prema kratkoročnim ugovorima ili ugovorima o djelu, odnosno autorskim, a takođe prilikom uplata poreza i doprinosa za honorare iz inostranstva. Prema sporazumima sa EU, nužno je ovu zakonsku regulativu uskladiti sa evropskom do kraja 2021.
S obzirom na to da su u prethodnom periodu bili nepotpuno definisani kriterijumi, te da se dio uplata za PIO raspoređivao na zajednički neraspoređeni prihod, smatram da retroaktivna naplata dugovanja nije svrsishodna i može prouzrokovati vrlo negativne posledice na tržištu rada osoba koje nisu stalno zaposlene.
Da, sistem evidencije poreza i doprinosa je daleko od zadovoljavajućeg, što sam i na vlastitoj koži osjetila. Bez obzira na multilateralne ugovore koje naša zemlja ima sa susjednim, meni se u obračunu ne broje godine koje sam radila u inostranstvu, a sve dok nisam počela ovim da se bavim, nisam znala da mogu postojati paralelne evidencije sa neusklađenim podcima, bez obzira na isti jedinstveni matični broj.
Novi Zakon, koji je za sad povučen sa dnevnog reda, bi trebalo da riješi sve ove probleme, te da uspostavi jasan sistem evidencije za svaku osobu, za svaku vrstu rada, te da bude sasvim jasno koja sredstva i u kojim iznosima će biti raspoređena za sve uplate poreza i doprinosa koje se odnose na sve vrste rada. Pri tome je nužno voditi računa o socijalni kategorijama i takođe, kako je to bilo planirano za rad u stalnom odnosu, odrediti minimalni neoporezivi dio i za povremeni rad, i to procentualno.
Takođe bi trebalo da na svaki honorar bude obračunato i jasno raspoređeno penziono i invalidsko osiguranje, tako da bi osoba mogla da računa na penzione prihode bez obzira na to da li je staž stečen u stalnom ili povremenom radu.
Vjerujem da je sve ovo moguće riješiti u 21. vijeku, iako bi taj sistem bio relativno kompleksan, a iz Vlade tvrde da ne raspolažu adekvatnim sistemom za obračun i da ne raspolažu s dovoljno kadrova.
Poštovani,da li je neko procijenio negativne efekte koji će nastati retroaktivnom naplatom poreza freelancerima. Ukupna sredstva koja će na ovaj način biti prikupljena reda su veličine troškova školovanja jednog ili dva inžinjera elektrotehnike, a ovakav stav dovesti će do odlaska mnogo više školovanih i sposobnih mladih ljudi koji su možda u dilemi da li karijeru nastaviti ovdje ili negdje daleko. Ovo može biti kap koja će preliti čašu, a sve radi stotinjak hiljada KM. Gdje je tu strateška vizija?
Pitanje postavljeno puta: 1
Elvir Karajbić (2018),
11.03.2019. 13:29:45
Zakonom treba dati podršku freelenser ima, a ni u kom slučaju ne smije se omalovažiti rad istih.
Radim kao freelancer od 2014. godine. Pred izbore 2018 godine dobio sam obavještenje da platim porez na dohodak i zdravstveno osiguranje za period 2015-2017. Može li mi neko reči kako može neko može od mene tražiti da platim zdravstveno osiguranje retroaktivno za period od 2015. godine, ako sam recimo 2016. u bolnici operisan i moram sam snositi sve troškove jer nisam imao zdravstveno osiguranje? Hoće li mi istim principom svi moji troškovi za liječenje biti refundirani od države ako retroaktivno platim zdravstveno osiguranje jer onda da ispada da mi moraju retroaktivno isplatiti troškove liječenja jer sam unazad platio osiguranje za to isto liječenje? Može li mi neko to objasniti?
Pitanje postavljeno puta: 2
Elvir Karajbić (2018),
24.08.2022. 09:08:59
Na ovom primjeru se jasno vidi nesavršenosti našeg zdravstvenog sistema. Bilo kakvo duplo plaćanje treba izbjeći i zakonski urediti.
Irfan Čengić (2018),
07.05.2019. 10:46:11
Poštovani,
Plaćanje poreza za zdravstvo po osnovu ugovora o djelu, prihoda iz inostranstva i slicno po obavezi iz Zakona o porezu na dohodak ne omogucava vam pravo da budete osigurani na zdravstveno osiguranje.
Pravo na zdravstveno osiguranje mozete ostvariti kao zaposlena osoba na Ugovor o radu sa uplacenim doprinosima, placanjem dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja, ukoliko ste nezaposleni i nalazite se na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.
Postovani, a sta je sa onima koji su u tom periodu uspjeli platit porez? Hoce li nama biti povrat poreza?
Pitanje postavljeno puta: 2
Elvir Karajbić (2018),
07.08.2019. 18:36:14
Isti tretman mora biti za sve građane FBiH, država kao regulator mora biti fer i pravična prema svojim građanima i niko ne smije biti doveden u neravnopravan položaj. O tome mova brinuti i zakonodavac i PU.
Irfan Čengić (2018),
06.08.2019. 08:41:05
Nažalost, zakon je blokiran u Domu naroda i veoma su male šanse da će biti uopšte usvojen
Poštovani Irfane,Znam da je u proceduri prijedlog Zakona o otpisu poreznih dugovanja fizičkih lica-rezidenata FBiH, zanima me da li znate u kojoj je fazi, s obzirom da je hitna procedura.Lp Alma
Pitanje postavljeno puta: 1
Irfan Čengić (2018),
15.10.2019. 13:42:29
Poštovana, proceduru su prebacili iz hitne u redovnu. Predstavnicki dom je usvojio nacrt ali zakon je blokiran jer Dom naroda još uvijek nije razmatrao nacrt
Postovani,Sta ce ovaj zakon znaciti za one koje je Poreska uprava "prevarila" i koji su izmirili svoje obaveze po pitanju glavnice, a ostaviti kamate na "hold"?Da li ce Zakon definisati retroaktivni povrat ili??
Pitanje postavljeno puta: 2
Elvir Karajbić (2018),
15.11.2019. 10:07:28
Zakon još nije usvojen, jer mora proći oba doma, a pravičnost, isti pristup za sve je osnovni princip oporezivanja.
Irfan Čengić (2018),
14.11.2019. 16:12:23
Zakon još uvijek nije razmatran na Domu naroda, zbog čega je jako teško reći kako bi prijedlog zakona mogao izgledati. Retroaktivni povrat novca nije moguć.
Poštovani,Interesuje me trenutno stanje vezano za nacrt zakona o otpisu dugovanja freelancerima?
Pitanje postavljeno puta: 2
Elvir Karajbić (2018),
13.02.2020. 19:18:52
Potrebno je da isti prođe Dom Naroda u istom tekstu kao u ZD P FBiH.
Irfan Čengić (2018),
13.02.2020. 19:35:35
Dom naroda PFBiH nikaa nije taj zakon stavio na Dnevni red. Na ovo pitanje Vam mogu odgovoriti delegati u DN.