Smatrate li da sportisti koji su ostvarili vrhunske sportske uspjehe zaslužuju doživotnu mjesečnu naknadu?
Pitanje postavljeno puta: 0Slažete li se s utvrđenim koeficijentima za pojedine ostvarene rezultate?
Pitanje postavljeno puta: 0Podržavate li uvođenje predviđenog načina utvrđivanja iznosa doživotne mjesečne naknade?
Pitanje postavljeno puta: 0Da li se slažete da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama i na taj način otkloniti diskriminaciju osoba sa invaliditetom? Ovo je definitivno Zakon kojeg bi trebalo donijeti. S tim da je u Nacrtu zakona napravljena jedna greška. U samom “Nacrtu zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u FBiH”, tačnije u članu 10. stav 3. zakona vrši diskriminacija osoba s invaliditetom i krši se njihovo pravo na jednakost koje im garantuje „Povelja Evropske unije o temeljnim pravima“ u članu 21. stav 1., gdje se navodi sljedeće „Zabranjuje se svaka diskriminacija na bilo kojoj osnovi kao što je spol, rasa, boja kože, etničko ili socijalno podrijetlo, genetske osobine, jezik, religija ili uvjerenje, političko ili bilo kakvo drugo mišljenje, pripadnost nacionalnoj manjini, imovina, rođenje, invaliditet, dob ili spolna orijentacija.“Dakle u članu 10. nacrta Zakona u kojem se definišu Koeficijenti za obračun doživotne mjesečne naknade, a u stavu 3. ovog Člana jasno je napravljena razlika u koeficijentu za Olimpijske igre i Paraolimpijske igre. Koeficijenti su utvrđeni bazirajući se na staroj kategorizaciji sportista koja je također svojim odredbama diskriminisala osobe sa invaliditetom, međutim nekoliko dana nakon dostavljanja nacrta Zakona Vladi FBiH, Vlada je na sjednici održanoj 03.02.2022. godine izmijenila „Uredbu o određivanju kriterija za dodjeljivanje nagrade sportistima, sportskim radnicima i sportskim udruženjima iz FBiH za ostvarene vrhunske sportske rezultate na međunarodnim takmičenjima“, a koja u sebi sadrži novu kategorizaciju sportista u kojoj su na inicijativu Paraolimpijskog komiteta BiH izjednačene nagrade za ostvarene sportske rezultate na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama. Na ovaj način je otklonjena diskriminacija osoba sa invaliditetom u navedenoj Uredbi.Nadamo se da će u konačnici Nacrt Zakona i sam Zakon biti izjednačen sa novom Uredbom i na taj način ispravljena diskriminacija koja se sigurni smo nije namjerno napravila u nacrtu Zakona.Sve pohvale predlagačima što se konačno pokrenulo ovo pitanje, koje je već godinama unazad uređeno u susjednim nam državama.
Pitanje postavljeno puta: 168
Adnan Efendić (2018),
29.05.2022. 14:17:53
Poštovani, kolegica Hinovic i kolega Kaknjo iz Kluba SDA uputili su u parlamentarnu proceduru Nacrt Zakona o doživotnoj naknadi zasluznim sportistima u Federaciji BiH. Kako ste i sami konstatirali ovo je jedno od pitanja koje se treba zakonski urediti i cije ću usvajanje licno podržati. Protiv sam svakog oblika diskriminacije, naročito osoba sa invaliditetom. Kada se donosi neki propis kojim se uredjuju neko pitanje, mora se napraviti sveobuhvatna multikriterijalna analiza s ciljem da se ne ugrozi ili povrijedi nečije pravo. Cijenim da su kolege predlagači kada su pripremali navedeni nacrt Zakona o tome vodili računa. Obzirom da je predmetni Zakon dostavljen u nacrtu, da će nakon usvajanja istog, biti provedena javna rasprava, nakon koje će se uz izvještaj o provedenoj javnoj raspravi ponovo razmatrati u Parlamentu Federacije BiH, cijenim da će biti dovoljno vremena i prostora da se eventualne greške poprave, a sam tekst Zakona doradi i bude po mjeri svih zainteresiranih.
Lp, Adnan E.
Husein Rošić (2018),
27.05.2022. 07:27:11
Poštovani, apsolutno se slažem s Vama i mišljenja sam da treba ispraviti ovu odredbu Zakona.
Senad Mašetić (2018),
27.05.2022. 20:59:01
S obzirom da se radi o nacrtu zakona hoću da vjerujem da su predlagači nesvjesno i nenamjerno napravili propust koji ćemo svakako ispraviti.Koeficijenti moraju biti isti i tu nema dileme.
Adisa Kokić-Hinović (2018),
30.05.2022. 23:11:05
Postovani/-a,
Hvala Vam na postavljenom pitanju i dostavi misljenja.
Mi kao predlagaci nismo ni za jedan vid diskriminacije, te cemo razmotriti sve pristigle prijedloge, primjedbe, sugestije i tokom izrade Prijedloga Zakona otkloniti svaku sumnju ili nedoumicu u intrepretaciji odredbi Zakona.
Cilj nam je kreirati zakonsko rjesenje, koje ce koristiti nasim vrhunskim sportistima i dati podstrek mladim sportistima da ne odustanu od sporta i takmicenja.
S postovanjem!
Nijaz Helez (2018),
27.05.2022. 13:11:30
Moj stav je jasan:zalažem se,a tako ću i glasati,da koeficijenti za osvojene medalje sa Parolimpijskih igara i Olimpijskih igara budu isti. Svojim glasom ću učiniti da se otkloni diskriminacija prema osobama sa invaliditetom. Lijep pozdrav
Elvir Karajbić (2018),
29.05.2022. 14:03:24
Svaki oblik diskriminacije treba odkloniti. Katogorizaciju tezultata takođe treba jasno definisati. Lp
Irfan Čengić (2018),
27.05.2022. 13:37:46
Slažem se u potpunosti sa svim što ste napisali, u toku rasprave o nacrtu zakona ću iznijeti Vaše primjedbe.
Jasmina Zubić (2018),
05.06.2022. 19:46:12
Poštovani,
Naravno da se slažem da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama i otkloniti diskriminaciju osoba sa invaliditetom i sutra na nastavku sjednice, na kojoj će se razmatrati Nacrt Zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u Federaciji BiH, ću ukazati na diskriminaciju u članu 10. stav 3 i vjerujem da će primjedba biti prihvaćena od strane predlagača Nacrta Zakona i ugrađena u Prijedlog teksta Zakona. Hvala Vama što ste ukazali na ovu grešku i dali doprinos za donošenja Zakona koji neće diskriminirati osobe sa invaliditetom.
Lana Prlić (2018),
30.05.2022. 18:57:25
Poštovani, hvala na postavljenom pitanju. Apsolutno je potrebno otkloniti bilo kakav vid diskriminacije, kroz javnu raspravu nakon usvajanja Nacrta Zakona otvorit će se prostor za širu i veću raspravu kako bi ispravili nepravilnosti i eliminisali bilo kakve diskriminacije, te kako bi dobili što bolje zakonsko rješenje.
Samer Rešidat (2018),
27.05.2022. 07:53:26
Postovani, apsolutno se slazem sa Vama i mojom diskusijom cu podrzati Vase primjedbe.
lp
Alma Kratina (2018),
27.05.2022. 10:20:33
Poštovani
Svakako da podržavam stav izjednačavanja koeficijenata za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama i na taj način dati podršku otklanjanju diskriminacijeOSI
S poštovanjem!
Alma Kratina
Dževad Adžem (2018),
31.05.2022. 20:29:25
U potpunosti se slažem da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igramačime bi se otklonila diskriminacija osoba sa invaliditetom.
LP
Adin Huremović (2018),
27.05.2022. 10:37:29
Poštovani,
u potpunosti se slažem da je potrebno izjednačiti koeficijente. Neprimjereno je da je potrebno da prođe ovoliko vremena da se ispravi anomalija i diskriminatorski odnos prema sportistima koji ostvaruju vrhunske rezultate. Lp
Miomirka Mila Melank (2018),
02.06.2022. 08:45:19
Zalažem se za potpuno izjednačavanje prava, odnosno za omogućavanje što je više moguće jednake startne osnove za osobe sa invaliditetom. Društvo je onoliko jako koliko su jake njegove diskriminisane grupe. U tom smislu potrebno ukinuti svaku, pa i ovu vrstu diskriminacije osoba s invaliditetom i svakako će se Klub Naše stranke, kao i ja, zalagati za to da se u finalnoj verziji Prijedloga zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u FBiH promijeni stav 3 člana 10 ovog Nacrta.
Zabrana diskriminacije integralni je dio Ustava BiH, a u skladu s tim se zalažem za osviještavanje i dokidanje svih vrsta diskriminacije, pa i ove.
Aner Žuljević (2018),
27.05.2022. 07:14:28
Postovani,
Nisam imao jos priliku da vidim zakon, ali sve sto ste napisali u potpunosti podrzavam.
Kako je zakon u nacrtu, imati cemo priliku da ga zajednicki popravimo u javnoj raspravi.
Srdacan pozdrav
Alisa Hajdarović (2018),
07.06.2022. 21:27:00
Poštovani,
zahvaljujem na pitanju. Naravno da se slažem da je potrebno izjednačiti koeficijente za osvojenu medalju na Paraolimpijskim igrama sa osvojenom medaljom na Olimpijskim igrama, kako bi se otklonila diskriminacija osoba sa invaliditetom.
Otklanjanje diskriminacije prema osobama sa invaliditetom potrebno je u svim segmentima društva, pa tako i u ovom. Nadam se da će do Prijedloga zakona biti usvojene primjedbe koje će otkloniti ovaj vid diskriminacije.
Srdačan pozdrav,
Alisa Hajdarović
Hadis Jusić (2018),
07.06.2022. 13:03:32
Zahvaljujem na pitanju i naravno da treba ukloniti diskriminaciju bilo kakve vrste u svakom segmentu društva pa tako i u ovom zakonu.
Vibor Handžić (2018),
17.06.2022. 12:25:33
Poštovani,
Slažem se da zakonsku diskriminaciju osoba sa invaliditetom treba otkloniti gdje god da ona postoji, pa tako i u ovom propisu i ne vidim niakkav razlog zašto to do konačnog teksta zakona ne bi bilo urađeno.
Srdačan pozdrav,
Vibor Handžić
Sandra Imširović (2018),
30.05.2022. 06:59:06
Postovani,
Apsolutno se slazem sa vasom konstatacijom kada je u pitanju izjednacavanje koeficijenta.Zasluge, zalaganja i priznavanja sportista moraju biti prepoznati i priznati. Protiv sam bilo kakve diskriminacije a narocito kada su u pitanju osobe sa invaliditetom.S obzirom da je zakon u nacrtu nadam se da ce se otkloniti sve nepravilnosti i da ce zakon biti uradjen najbolje kako je moguce.Moja podrska kao delegata u Domu naroda ovom zakonu je neupitna.
Srdacan pozdrav
Sandra Imsirovic
Adis Arapović (2018),
03.06.2022. 07:00:28
U potpunosti sam opredjeljen za otklanjanje bilo koje diskriminacije, a posebno prema osobama s invaliditetom. S obzirom na međunarodnu praksu, pa i rješenja u zemljama naše regije, nemam nikakvu dilemu da se ovaj Zakon treba podržati ali na način da otkloni potencijalnu diskrimminaciju i da podstiče izvrsnost. Stojim na raspolaganju za bilo koji oblik pomoći i podrške da se ovo pitanje uredi na zadovoljstvo vrhunskih sportista.
Poštovani, pitanje se odnosi na član 6 stav (1) tačka (a) i (c) Nacrta Zakona. Naime, Nacrtom Zakona je propisano da radi ostvarivanja prava na doživotnu naknadu sportista treba da ispunjava između ostalog i (a) da ima navršenih 40 godina starosti, (c) da je kategorisan kao zaslužni sportista BiH, a što je direktno vezano za član 2 stav (1) tačka (b) ovog Nacrta Zakona. Članom 3. stav (1) tačka (a) Pravilnika o kategorizaciji sportista na nivou BiH sportisti su kategorisani prema određenim kategorijama, odnosno vrstom osvojene medalje na takmičenjima. Također, članom 6 istog Pravilnika kategorisani sportisti ostvaruju pravo na naknadu ukoliko su dobili rješenje o kategorizaciji i to:a) Zaslužni sportisti iz člana 3. stav (1) tačka a) ovog pravilnika ostvaruju pravo na jednokratnu novčanu nagradu na godišnjem nivou nakon što ispune uvjete za odlazak u penziju u skladu sa odredbama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, odnosno da bi dobili traženu potvrdu o kategorizaciji sportista treba da ima navršenih 65 godina starosti, što je u direktnoj koliziji sa članom 6 stav (1) tačka (a) Nacrta Zakona u kojem se kaže da vrhunski sportista ima pravo na doživotnu sportsku naknadu ukoliko ima navršenih 40 godina starosti. Molim da to razmotrite, te da se na vrijeme otklone nepravilnosti. Hvala.
Pitanje postavljeno puta: 160
Husein Rošić (2018),
30.05.2022. 08:51:32
Hvala na sugestiji, koja je zasigurno argumentovana. Ovo će zasigurno biti i jedna od mojih primjedbi. Želim Vam ugodan dan.
Senad Mašetić (2018),
30.05.2022. 09:02:44
Dobnu granicu od 65 god.starosti svakako treba brisati iz nacrta zakona iz više razloga i to apsolutno podržavam.
Adisa Kokić-Hinović (2018),
30.05.2022. 23:01:41
Postovani/-a,
Hvala Vam ucescu u diskusiji i pitanju,
Od velike nam je pomoci i vaznosti, jer nam ukazujete na odredjene nedoumice, eventualne propuste i potrebu za dopunom.Uzet cemo u obzir sve primjedbe, sugestije, prijedloge pristigle sada i tokom odrzavanja javne rasprave, te kreirati najbolje rjesenje.
S postovanjem!
Elvir Karajbić (2018),
30.05.2022. 08:51:43
Diskriminaciju treba odkloniti i kategorizaciju uraditi!
Irfan Čengić (2018),
30.05.2022. 09:45:28
Hvala na sugestijama, tokom javne rasprave upozorim predlagače zakona na ovaj segment
Jasmina Zubić (2018),
05.06.2022. 19:31:37
Poštovani,
Na nastavku 33. sjednice koja ce se održati u ponedjeljak 6. 6. 2022. godine, razmatrat će se i Nacrt Zakona o doživotnoj mjesečnoj naknadi zaslužnim sportistima u Federaciji BiH i dobro je da ste postavili ovo pitanje, koje ću ja sutra u raspravi i iznijeti. Iako mislim da se ovim Zakonom propisuje doživotna mjesčna naknada za zaslužne sportiste i uslovi za ostvarivanje iste, a Pravinik koji spominjete utvrdio je uslove za pravo na jednokratnu novčanu nagradu na godišnjem nivou. Dobro bi bilo da u toku javne rasprave na adresu predlagača i Vi dostavite svoje dileme i prijedloge kako bi ih predlagači mogli razmotriti i evetualno uvažiti , a sve u cilju donošenja kvalitetnijeg teksta Zakona.
Lana Prlić (2018),
30.05.2022. 18:46:23
Poštovani, hvala Vam na postavljenom pitanju. Poslije usvojenog Nacrta biti će i javna rasprava po ovom Zakonu tako da će biti prostora za djelovanje sugestijama gdje se mogu korigirati nepravilnosti na vrijeme, hvala na ukazanoj nepravilnosti, vjerujem da ćemo kroz javnu raspravu to okloniti.
Dževad Adžem (2018),
31.05.2022. 20:25:30
Poptovani,
Adin Huremović (2018),
14.06.2022. 14:40:17
Bez obzira na mogućnost da se u nekom od slijedećih Nacrta Zakona pojave i prijedlozi nekih drugih kategorija koje će smatrati da su zaslužni i da trebaju primati doživotnu penziju, čak i kao relativno mlade osobe podržao bih član 6 stav (1) tačka (a) i (c) Nacrta Zakona po kojima pravo na doživotnu naknadu ostvaruje sportista koji ima navršenih 40 godina života , da je kategorisan kao zaslužni sportista.
Sportisti su naši ambasadori koji u najljepšem svijetlu predstavljaju našu zemlju, na sportskim terenima bore se sa sportistima koji treniraju u puno boljim uvjetima pa ipak postižu rezultate koji su komparativni sa rezultatima konkurenata. Sportisti su primjer da se radom i trudom, zalaganjem i odricanjem možemo približiti konkurenciji na svjetskom nivou. Ne postoji novac kojim se može platiti osjećaj kada se na međunarodnim takmičenjima zavijori naša zastava.
Amer Obradović (2018),
06.06.2022. 08:45:32
Podržavam nacrt ovog zakona. Već tri godine tražim usvajanje ovog propisa i drago mi je da je konačno na dnevnom redu.
Miomirka Mila Melank (2018),
22.10.2022. 09:05:16
Poštovani, hvala Vam na sugestijama koje ste ovdje iznijeli. Razmotrićemo koliziju koju navodite u vašem pitanju i naći rješenje koje će biti u interesu sportista.
Aner Žuljević (2018),
03.08.2022. 16:27:05
Procitao sam Vasu primjedbu i kad bude prilika istu prezentovati.
Alisa Hajdarović (2018),
07.06.2022. 21:22:27
Poštovani,
zahvaljujem na pitanju i na sugestiji da se otklone eventualne nepravilnosti. Prilikom diskusije na Nacrt zakona, prenijet ću Vaše dileme.
Srdačan pozdrav,
Alisa Hajdarović
Vibor Handžić (2018),
17.06.2022. 12:32:55
Poštovani,
Nacrt Zakona je tek nedavno stigao na adrese zastupnika Doma naroda i pretpostavka je da će se naći na narednoj sjednici, koja još uvijek nije zakazana. S obzirom da zakon ide u javnu raspravu, postoji dovoljno vremena i prostora da se sve nepravilnosti sugerišu i otklone do konačnog teksta.
Srdačan pozdrav,
Vibor Handžić
Sandra Imširović (2018),
13.06.2022. 07:18:27
Postovani,
Vec sam vam dala odgovor na ovo pitanje.
Srdacan pozdrav
Sandra Imsirovic
Poštovani, pitanje se odnosi na član 6 stav (1) tačka (a) i (c) Nacrta Zakona. Naime, Nacrtom Zakona je propisano da radi ostvarivanja prava na doživotnu naknadu sportista treba da ispunjava između ostalog i (a) da ima navršenih 40 godina starosti, (c) da je kategorisan kao zaslužni sportista BiH, a što je direktno vezano za član 2 stav (1) tačka (b) ovog Nacrta Zakona. Članom 3. stav (1) tačka (a) Pravilnika o kategorizaciji sportista na nivou BiH sportisti su kategorisani prema određenim kategorijama, odnosno vrstom osvojene medalje na takmičenjima. Također, članom 6 istog Pravilnika kategorisani sportisti ostvaruju pravo na naknadu ukoliko su dobili rješenje o kategorizaciji i to:a) Zaslužni sportisti iz člana 3. stav (1) tačka a) ovog pravilnika ostvaruju pravo na jednokratnu novčanu nagradu na godišnjem nivou nakon što ispune uvjete za odlazak u penziju u skladu sa odredbama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, odnosno da bi dobili traženu potvrdu o kategorizaciji sportista treba da ima navršenih 65 godina starosti, što je u direktnoj koliziji sa članom 6 stav (1) tačka (a) Nacrta Zakona u kojem se kaže da vrhunski sportista ima pravo na doživotnu sportsku naknadu ukoliko ima navršenih 40 godina starosti. Molim da to razmotrite, te da se na vrijeme otklone nepravilnosti. Hvala.
Pitanje postavljeno puta: 151
Husein Rošić (2018),
30.05.2022. 09:00:08
Poštovani, ova sugestija će biti predložena na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Suad Kaknjo (2018),
01.06.2022. 18:39:39
postovani,
u nacrtu predmetnog zakona nema ni u jednom clanu definisana potreba ispunjenja starosti vece od 40 godina za ostvarivanje iste pa je i nama predlagacima potpuno nejasno otkud vam veza za starosnu dob od 65 godina...vjerovatno je u pitanju nesporazum.
Senad Mašetić (2018),
25.08.2022. 19:57:51
Onaj ko je kategorisan kao vrhunski sportista treba
da prima doživotnu sportsku naknadu sa navršenih 40.godina.
Adisa Kokić-Hinović (2018),
30.05.2022. 22:52:16
Postovani/-a,
Hvala Vam na ucescu u diskusiji i pitanju. Od velike nam je pomoci i vaznosti, jer nam ukazujete na odredjene nedoumice, eventualne propuste i potrebu za dopunom.
Uzet cemo u obzir sve primjedbe, sugestije, prijedloge pristigle sada i tokom odrzavanja javne rasprave, te kreirati najbolje rjesenje.
S postovanjem!
Elvir Karajbić (2018),
24.08.2022. 09:07:04
Treba napraviti procjenu efekata Zakona i Pravilnika i na jedinstven način regulisati tu materiju.
Lana Prlić (2018),
02.08.2022. 12:38:29
Hvala na sugestijama, mislim da su već neke od kolega na pretresu Nacrta upravo se i referirale na problem na koji ste i vi ukazali, a pozvala bi vas da i ove sugestije uputite i prema samim predlagačima zakona, obzirom da je Nacrt dovoljno je vremena da se otklone nepravilnosti.
Samer Rešidat (2018),
30.05.2022. 09:25:52
Postovani, hvala Vam sto ste poslali primjedbu. Obzirom da je ovo nacrt imacemo prilike da ucestvujemo u njegovoj izradi.
Srdacan pozdrav
Aner Žuljević (2018),
03.08.2022. 16:29:18
Hvala na primjedbama, i ucinit cu sve da se iste procesiraju kroz raspravu.
Alisa Hajdarović (2018),
07.06.2022. 21:21:43
Poštovani,
zahvaljujem na pitanju i na sugestiji da se otklone eventualne nepravilnosti. Prilikom diskusije na Nacrt zakona, prenijet ću Vaše dileme.
Srdačan pozdrav,
Alisa Hajdarović
Vibor Handžić (2018),
17.06.2022. 12:21:18
Poštovani,
Nacrt ovog zakona smo tek nedavno dobili kao delegati u Domu Naroda i on će pretpostavljam biti dio dnevnog reda naredne sjednice Doma naroda koja još nije zakazana. S obzirom da je u formi Nacrta i da će svakako biti predmet javne rasprave, ima dovoljno prostora i vremena da se sve nepravilnosti u zakonu otklone.
Veliko hvala na sugestijama.
Srdačan pozdrav,
Vibor Handžić
Sandra Imširović (2018),
13.06.2022. 07:16:32
Postovani,
Prijedlog Zakona prvo ide na usvajanje u Zastupnicki dom Parlamenta Federacije, a tek zatim u Dom naroda ukoliko bude usvojen. Stoga predlazem da stupite u kontakt sa nekim od poslanika kako biste pokusali otkloniti nepravilnosti. A svakako kada zakon dodje na dnevni red u Dom naroda stojim na raspolaganju kako bi bio usvojen ui najboljoj verziji.
Srdacan pozdrav
Sandra Imsirovic