Da li se slažete sa zabranom pušenja na javnim mjestima?
Pitanje postavljeno puta: 34
Aner Žuljević (2014),
29.03.2017. 09:16:21
Slazem se da predloženi zakon, u cilju zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva, regulira odnosno zabranjuje upotrebu svih duhanskih proizvoda za pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, na javnim skupovima, radnim mjestima i u javnom prijevozu, čak i u privatnim autima ako su u njima maloljetne osobe, ali isto tako smatram da zbog realnosti ambijenta u kojem zivimo i broja aktivnih pusaca zakonodavac treba da propiše prostore u kojima uživatelji duhana mogu upražnjavati njihovu naviku.
Bez obzira na nivo restriktivnosti zakona, smatram da postojeci kapacitet nasih kontrolnih institucija nece biti u mogucnosti adekvatno provoditi ovaj zakon u smislu definisanih sankcija. Jasno je kako niti jedan zakon sam po sebi nije rijesenje, nego je izuzetno važno kroz obrazovni sistem i aktivne promotivne kampanje uticati na svijest pusaca o stetnosti istog.
Ismet Osmanović (2014),
29.03.2017. 17:20:36
Da. Slažem se. Kao bivši konzument cigareta (22 godine pušačkog "staža")
znam o čemu je riječ. Jesam za zabranu pušenja na javnim mjestima. Pušači mogu
I moraju koristiti isključivo svoj privatni prostor ili otvorene površine gdje
nikog ne ugrožavaju osim sami sebe na što imaju pravo. Pozdrav.
Šemsudin Kavazović (2014),
25.05.2017. 06:49:11
Naravno da se slazem, iako i sam konzumiram duhanske proizvode. Smatram da treba naci model u kojem bi se odvojili prostor za pusace i nepusace, ali svakako da podrzavam ovu zabranu, prvenstveno zbog steznosti duhanskog dima za nepusace
Elvir Karajbić (2014),
29.03.2017. 08:49:40
Slazem se sa zabranom pusenja na javnim mjestima samu u ugostiteljskim objektima propisati tehnicke uslove za posebnu prostoriju za pusace.
Mira Grgić (2014),
03.04.2017. 19:15:41
Ovaj "evropski" zakon svakako će biti usvojen. Međutim, smatram da ima dosta nedostataka i da će biti popravljen do samog usvajanja.
Da li smatrate da su kazne propisane za ugostiteljske objekte koji se ne pridržavaju propisa o zabrani pušenja adekvatne?
Pitanje postavljeno puta: 32
Dževad Adžem (2014),
01.04.2017. 18:09:29
U principu moj stav se ogleda u sledećem. Ukoliko je zakonom propisana neka od mjera ograničenja za neku radnju ili postupak koja za posljedicu ima kaznene odredbe, moj stav je jasan, zakon se mora poštovati ili kroz propisanu proceduru izmijeniti.
Aner Žuljević (2014),
29.03.2017. 09:25:02
Za prekršitelje odredbi o zabani pušenja u zatvorenom prostoru zakon predviđa novčane kazne od 100 KM fizičkim osobama, dok su pravnim osobama kazne nijansirane u rasponu od 2.000 do 5.000 KM tako da se radi o sankcijama koje nisu male kada je u pitanju pravni subjekt.
Zakon predvidja i mjere upozorenja onih koji puse u zabranjenom prostoru prije nego sto se obavjesti nadlezni organ.
Medjutim i dalje mislim da treba razmisliti o opciji izbora prostora za pusace i nepusace od strane samih poslovnih subjekata, dok god je prodaja duhanskih proizvoda legalna djelatnost. Nisam siguran da ce se ovako restriktivnim pristupom postici sve ono sto je planirano, uzimajuci u obzir losa iskustva u smislu provodjenja drugih zakona.
Mozda bi se veci efekat u smislu interesa zakonodavca postigao ukoliko bi se promovisao samostalni izbor korisnika zatvorenog javnog prostora vezano za omogucavanje ili zabranu pusenja, a samim tim bi i korisnici usluga imali vrlo jasan izbor kod selekcije javnog prostora za svoj boravak.
Ismet Osmanović (2014),
29.03.2017. 17:22:45
Ugkavnom su odgovarajuće. Možfa u prijedlogu pooštrimo neke. Pozz.
Šemsudin Kavazović (2014),
25.05.2017. 06:52:22
Mislim da su u razumnoj sferi. Ukoliko se neki objekat ne pridrzava pravila, svakako da treba biti sankcionisan, i mislim da je ova visina kazni sasvim dovoljna.
Jasmina Zubić (2014),
29.03.2017. 12:59:35
Mislim da jesu ako se bude poštovao i primjenjivao zakon, te budu sankcionisali oni koji se ne pridržavaju propisa.
Mira Grgić (2014),
03.04.2017. 19:05:11
Nema primjene bilo kojeg zakona ako nema adekvatnih kazni za njegovo neprimjenjivanje. Međutim, bio bi vjerovatno dobro da se zakonom regulišu i mjesta, kako u ugostiteljskim objektima, tako i na drugim javnim mjestima, na kojima ćšće biti dozvojeno pušenje.
Zasto zakon o kontroli pusenja ne predvidja mogucnost da ugostiteljski objekti imaju odvojene prostore za pusace, ili recimo zatvorene baste u kojima bi bilo moguce pusenje?
Pitanje postavljeno puta: 101
Dževad Adžem (2014),
06.04.2017. 18:16:57
Zakon o kontroli pušenja je u formi nacrta usvojen u parlamentarnoj proceduri što znači da slijede Javne rasprave kada je ovaj zakon u pitanju. Kada pred parlamentarce dođe u fromi prijedloga, smatram da se Vaše primjedbe trebaju uvažiti a to znači eventualno poslaničko amandmansko djelovanje na odredbe ovog zakona.
Anes Osmanović (2014),
18.08.2017. 20:54:35
Zakon je u nacrtu, cjenim da treba sagledati sve pozitivne i negativne efekte ovakvih zakona. Mi smo sredina gdje ta oblast nije bila regulirana pa možemo reći vijekovima, jako teško će biti implementirati zakon ako se usvoji u ovom obliku. Lično sam ne pušač ali mi ne smeta kad neko puđi u mojoj blizini. Mislim da odvojeni prostori za pušače neće donjeti ništa na zdravstvenom planu a vlasnicima lokala samo novi trošak.
Rasim Kantarević (2014),
29.03.2017. 13:44:54
Smatram da je ovakav Nacrt Zakona, manjkav i da treba pretrpjeti određene izmjene i omogućiti da u zatvorenim javnim prostorima između ostalog kao što su i ugostiteljski objekti , predvidi mogućnost odvojenih prostora za pušače. Nisam pušač, ali to istovremeno ne znači da i drugim ljudima to treba zabraniti, posebno kad se zna da pušenje nije samo navika već i djelimična ovisnost. Prostore za pušenje nebi trebalo dozvoliti u prostorima gdje se obavlja zdravstvena djelatnost i djelatnosti odgoja i obrazovanja.
Aner Žuljević (2014),
29.03.2017. 09:05:01
Postovani,
Zakon je u prvom citanju tj. nacrtu i predlagac je isti pripremio na nacin kako on smatra da ova oblast treba biti uredjena. Nadam se da cemo u toku rasprave imati mogucnost da cujemo i druga iskustva kada je u pitanju ova oblast. Svakako je obaveza da se ovaj zakon posalje i u javnu raspravu sto ce biti sigurno dodatni doprinos da dobijemo sto je moguce kvalitetniji tekst u kojem se niko nece osjecati previse diskriminisan,a da ipak svi zajedno doprinesemo da se kroz ovaj zakon oblast uredi u interesu promocije zdravlja u punom kapacitetu.
Svjestan sam naravno da se radi o zakonu u kojem nije moguce postici apsolutni kompromis ili pomiriti sve ove stvari koje se promovisu kao diskriminacija. Naravno svako ima pogled iz svog ugla interesa kada je u pitanju ovaj zakon. Drzava ima jedan pristup, pusaci drugi, a nepusaci treci.
Ima dovoljno vremena da se tekst analizira, pregledaju iskustva iz regiona, analiziraju sve moguce posljedice i na takav nacin zakon pripremi sto je najbolje moguce. Nismo mi prva zemlja koja ovo uredjuje, pa tako imamo prostora da naucimo na tudjim greskama i pozitivnim praksama.
Salmir Kaplan (2014),
29.03.2017. 09:38:14
Na raspravi o tom Zakonu na Odboru za informisanje, pred drzavnim sluzbenicima iz Ministarstva zdravstva FBiH koji rade na Zakonu, zastupao sam tezu da je Zakon prerigidno postavljen i da se treba u ovoj fazi pripreme Prijedloga Zakona uvaziti i neke zahtjeve pusaca.
Ismet Osmanović (2014),
29.03.2017. 09:33:40
Odvojeni prostori za pušenje u ugostiteljskim objektima smanjuju efikasnost u ostvarivanju cilja Zakona. Pušači, dokazano je, ne poštuju prostor nepušača jer to njima ne igra nikakvu ulogu dok nepušači imaju interes da izbjegavaju prostor pušača ali često to nisu u mogućnosti. Odvojeni prostori bi, u većini slučajeva, bili provizorni, na koji način bi se osiguravali (dogradnjom, pregradama, zavjesama...) a to povlači pitanje ispunjavanja standarda što bi, opet, trebalo posebno provjeravati i davati "saglasnost" za svaki objekat što je apsurd. Inspekcijski nadzor bi bio nemoguć ili barem otežan a povedba Zakona bi bila upitna. To su razlozi sto su i neke druge zemlje odustale od rješenja kroz "prostore za pušače". (To ne treba miješati sa međunarodnim aerodromima i tranzitnim zonama na kojima takvi prostori postoje iz razoga što ne možete izaći vani ali niti u jednom ugostiteljskom objektu pušenje nije dozvoljeno.
Za efikasnu primjenu Zakona potrebna je i najefikasnija ovakva mjera. Pozdrav.
Almir Zulić (2014),
07.09.2017. 20:01:25
U ugostiteljskim objektima bi trebalo da postoje odvojene prostorije za pušače.U svakom slučaju ni postojeći zakon se nepoštuje pa vjerovatno neće ni novi.Trebalo bi vidjeti kakav je zakon u većim zemljama EU te slično primjeniti i kod nas.Novi zakon nas stavlja u neravnopravan položaj sa manjim BIH entitetom kao i sa zemljama iz bližeg okruženja te otvara mogućnosti za razne špekulacije..
Jasmin Kadić (2014),
05.04.2018. 13:23:55
Zakon je još uvijek u proceduri i ako budem imao prilike tražit ću da se takva mogućnost predvidi.
Mišljenja sam da ne postoje realni razlozi sa se takva mogućnost odbaci, a svima je jasno da bi u tom slučaju ugostitelji pretrpjeli ozbiljne finasijske posljedice
Amra Haračić (2014),
06.04.2017. 22:14:36
Postovani,
pretpostavljam zato sto se dato rjesenje do sada u praksi nije pokazalo kao efikasno,te se pribjeglo rjesenjima koja su se pokazala kao efikasna u zemljama evrope u kojima su ovakvi zakoni na snazi vec duzi niz godina.
Zakon je trenutnonu javnoj raspravi,te jos nista nije konacno.
Alma Kratina (2014),
05.04.2017. 10:29:39
Pitanje potrebe donošenja Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana ,duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje smatram neophodnim a takav stav zastupa i Odbor za zdravstvo Zastupničkog doma koji je razmatrao tekst Nacrta Zakona.
Pitanje koje se nameće između ostalih jeste i pitanje jasno definisanih prostora gdje bi bilo moguće pušenje ,odnosno moguće urgencije na tekst Nacrta Zakona tokom procedure usvajanja. Tekst u suštini ne odstupa i ne zastupa strože kriterije u odnosu na donešena Zakonska riješenja iz ove oblasti u susjednim zemljama.Obzirom da se radi o Nacrtu Zakona svakako će biti prilike da se kroz Javne rasprave i diskusije formulišu mogući Amandamani na Prijedlog Zakona.
Dženan Đonlagić (2014),
05.04.2017. 13:13:51
Bilo bi dobro da ima opcija odvojenog prostora sto je i praksa mnogih zemalja danas u EU
Midhat Karović (2014),
29.03.2017. 07:08:57
To je pitanje koje sam i ja postavio predlagaču.Naime odgovor je da se pušenje generalno zabranjuje na ajavnim mjestima, jer Evropa ide u tom smjeru.Isto sam postavio pitanje u tom kontekstu zašto se zabranjuje licu da otvori restoran za pušače ili za nepušače ako kako, ko želi.Odgovor je da to zakon ne predvidja.
Davor Vuletić (2014),
31.03.2017. 10:15:28
To je veoma dobro pitanje koje zainteresirani trebaju uputiti nadležnom inistarstvo koje je predložilo zakon. U izlaganju predstavnika ministarstva pred parlamentom rečeno je da se radi o usuglašavanju sa zadnjim direktivama EU i presudama Suda EU. Ukoliko to nije tačno, zainteresirani građani bi trebali te činjenice prezentirati u toku javne rasprave koja traje a kako bi se pitanje razjasnilo do usvajanjaprijedloga zakona na nekoj od sljedećih sjednica parlamenta.
Saša Mitrović (2014),
14.04.2017. 06:48:07
Poštovanje,dosta je rasprave bilo baš po tom pitanju predlagač nije ponudio rješenje po tom pitanju ali tokom rasprave treba ponuditi rješenje.Lp
Suzana Franjka-Galić (2014),
16.08.2017. 09:21:26
Poštovani
Isto pitanje sam postavila na sjednici PFBiH, kada je ovaj zakon bio na dnevnom redu i u mojoj diskusiji sam navela da se ugrožava pravo pušača nedostatkom odvojenog prostora za pušače.
Mujo Hasić (2014),
09.08.2017. 12:47:01
Pošto sam ja nepušač možda neću biti dovoljno objektivan.Kako treba zaštititi nepušače isto tako treba pokušati i uživaocima cigareta omogućiti zadovoljavanje svojih potreba ali ne na štetu drugih.Ako mi želimo da uređujemo našu BiH po Evropskim standardima onda ne trebamo izmišljati toplu vodu.Na zapadu imaju prostor za pušače a to je ispred ugostiteljskih objekata.
Nermin Nikšić (2014),
30.03.2017. 11:31:42
Poštovani,
Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje je u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH usvojen u formi nacrta. Klub SDP BiH je podržao Nacrt zakona kao dobru osnovu za regulaciju upotrebe duhanskih proizvoda, međutim, ovo zakonsko rješenje uistinu ne nudi nikakvu alternativu za one koji konzumiraju duhan, duhanske proizvode, pa čak i električne cigarete. Cijenimo da je iznimno bitno uvođenje mjera i reda, kada je u pitanju prodaja, konzumacija ili promoviranje proizvoda ove vrste.
Međutim, gotovo potpunu zabranu ne smatramo kvalitetnim i realnim rješenjem, a upravo se to nacrtom nudi. Ta zabrana ne isključuje čak ni sredstva kojima se aktivni pušači uglavnom služe, kako bi se odvikli pušenja duhanskih proizvoda, što je poseban problem. Dakle, definitivno ovakav zakon ne nudi mogućnost da se ni u javnim, niti u ugostiteljskim objektima omogući pušenje u posebnim prostorijama za pušače.
Ako uzmemo za primjer zemlje koje su već članice Evropske unije i uporedimo ovaj Zakon sa zakonima u tim zemljama, jasno se može utvrditi da su predvidjeli alternative za pušače, a najčešće tzv. posebne prostorije za pušače (R Hrvatska). Ukoliko zakon u formi prijedloga, od strane predlagača ne poprimi realnu formu, Klub SDP BiH će putem amandmana nastojati da popravi rješenje, a sugestije na nacrt će se uložiti i prilikom razmatranja Zakona u Domu naroda PFBiH. S druge strane, postoje mišljenja da je ovaj prijedlog tek prividan pokušaj da se ispuni jedan od uslova na putu ka EU, tako da se ne može utvrditi kada će se u formi prijedloga uopšte i pojaviti u proceduri.
S poštovanjem,
Nermin Nikšić
Elvir Karajbić (2014),
29.03.2017. 07:45:43
U svojoj diskusiji o Nacrtu pomenutog zakona upravo sam zahtjevao da se ugostiteljskim objektima da mogucnost da naprave posebnu prostoriju za pušače što se može vidjeti iz stenograma. Nadam se da ce do prijedloga predlagač tu primjedbu prihvatiti.
Jasmina Zubić (2014),
29.03.2017. 07:30:01
Nacrt zakona ne predviđa mogućnost da ugostiteljski objekti imaju odvojene prostore za pušače ali su na sjednici Zastupničkog doma date primjedbe i ukoliko ne budu prihvaćene od strane predlagaća i ugrađene u Prijedlog zakona, djelovat ćemo amandmanima.
Mira Ljubijankić (2014),
29.03.2017. 10:21:36
Poštovani,isto pitanje sam postavila u toku rasprave o Nacrtu,nije mi imao ko odgovoriti,te sam naglasila da uzmu u obzir kad budu radili Prijedlog da sam dala zamjerku na propuštenu mogucnost da restorani (navela primjere iz Beča,Stokholma...) imaju prostorije za pušače!I tražila u parlamentu da se obezbjedi prostor za pušenje!Nacrt je rigorozan,mogu pušiti samo u ludnici i zatvoru,ostalo nigdje,sem na cesti!Nema "prečeg" posla nego onemogućiti ljudima da imaju svoje zadovoljstvo(saglasna sam da treba zaštititi nepušače)uz kafu ili piće!Hvala im što "čuvaju " moje zdravlje,neka se ne brinu i neka ljude čuvaju od sebe!!!Pozdrav Mira Lj.
Mira Grgić (2014),
29.03.2017. 07:26:56
Predloženi zakon je izuzetno rigrozan. Nadam se da će se kroz javnu raspravu pojaviti ovo pitanje, te da će u Prijedlogu zakona ovo pitanje biti regulisano.
Azra Hadžiahmetović (2014),
30.03.2017. 07:49:36
Postovani/a,
Vase pitanje je, po prirodi, vise namjenjeno predlagacu zakona. Ali, pokusacu da odgovorim.
Pretpostavljam da je namjera predlagaca bila da prva verzija zakona bude sto rigoroznija u smislu ogranicenja mogucnosti pusenja. Slicnim putem isle su i druge zemlje a koje su naknadno uvodile mogucnosti odvajanja zasebnih prostora za pusace.
Ukoliko se predlagac rukovodio namjerom da utice na drasticno smanjenje pusenja strozijim odredbama zakona na pocetku, mogu razumjeti namjeru i ovaj prijedlog. No, i pored toga, ne mogu opravdati odsustvo razumjevanja za potrebu drugacijih rjesenja u BiH u odnosu na druge zemlje i postepenost u postizanju cilja, sto u konacnici moze dovesti do manipulacija u primjeni i/ili neprimjenjivanje odredbi predlozenog zakona.
Ramiz Meša (2014),
18.12.2017. 09:19:10
Sigurno da su oni koji puše na neki način diskriminirani zabranom pušenja u zatvorenim prostorima, međutim ako bi se predvidjela ta mogućnost zakon ne bi dao efekte koji se od njega očekuju. Sa druge strane koliko bi to tehnički bilo moguće izvesti, s obzirom na uslove u našim ugostiteljskim objektima da se odvoje takvi prostori.
s poštovanjem,
Jasna Duraković - Hadžiomerović (2014),
30.03.2017. 13:59:04
Poštovani,
pokušat ću odgovoriti, iako smatram da bi ste ovo pitanje trebali uputiti predlagaču ovog zakona a to je ministarstvo zdravstva FBiH. Naime, u praksi se pokazalo da odvojene prostorije nisu isplative i nisu efikasne. Naočitiji primjer za to su susjedna Hrvatska i Austrija. Ove dvije zemlje su implementirale ovaj zakon prije 5 ili više godina i pretrpjele ogromne štete i gubitke po ugostiteljstvo jer ovakva zakonska odredba odvojenih prostorija predviđa izuzetno skupe ventilacijske sisteme i dodatne prostorije koje često nisu moguće zbog malog protora u kojemu se nalazi neki kafić ili restoran. Dakle, to kao prvo nije isplativo, i upravo radi toga su mnogi ugostitelji morali zatvoriti svoje objekte koji su sa novom ventilacijom postali preskupi za održavanje. Drugo je neefikasnost jer su i uvođenjem odvojenih prostorija uočene pukotine u zidu koje omogućuju duhanskom dimu da prolazi i dalje u prostorije u kojima se ne puši, pa su inspekcije a i gosti prijavljivali ovakva neadekvatna rješenja i kazne su bile prevelike za nepropisno ponašanje. Dakle, u tom kontekstu potpuna zabrana konzumacije duhana u zatvorenim javnim prostorijama je jedino rješenje.
Bilsena Šahman (2014),
19.07.2017. 12:54:01
Zakon je potrebno prilagoditi , mora postojati prostorija za pušače .
Gospodo parlamentarci postavio bi nekoliko pitanja i volio bi da dobijem odgovor.Kao prvo jeli vam poznato da preko 50% stanovnistva su pusaci? Drugo da vam je agenda bila zabrana pusenja na izborima sta mislite dali bi bili izabrani?Trece zabrana pusenja na svim javnim mijestima je diskriminacija i diktatura.Price da ovaj zakon nije protiv pusaca su absurdne. Protiv koga su ako se zabrana odnosi na pusace? Da nije za nepusace? Gospodo mi se nismo borili davali zivote i djelove tijela da imamo diktaturu nego da imamo izbor i demokratiju. Slazem se da nepusaci imaju svoj prostor i da im se omoguci to. Objekti prostorije itd... Gdje mogu da budu bez duhanskog dima. Ali takodje i pusaci treba da imaju tu istu mogucnost, kada sijedu u kafanu da mogu uz kafu ili pivo da zapale i cigaretu a ne da izlaze vani kao psi.
Pitanje postavljeno puta: 2
Dževad Adžem (2014),
05.04.2017. 17:24:07
O štetnosti konzumiranja duhanskih proizvoda ne treba posebno elaborirati ali isto tako sasvim je jasno da se svi individualno opredjeljujemo hoćemo li biti u toj grupi koja se opredijelila da konzumiraha duhanske prerađevine. Zakon, onakav kako je predstavljen ima ogromne restrikcije kada je u pitanju konzumiranje duhanskih proizvoda ali isto tako taj Zakon će u narednom periodu biti predmetom Javnih rasprava prije nego u formi prijedloga dođe u parlamentarnu proceduru. Za očekivati je da će nakon Javne rasprave ovaj Zakon doživjeti promjene kojim bi i za konzumente duhanskih proizvoda bili stvoreni preduslovi.
Posto imam iskustvo u primjeni ovog zakona u nekoliko drzava SADa, iskreno predlazem amandman po kojem bi bila predvidjena kazna za prekrsioce u ugostiteljskom objektu (fizicka lica) jer ce jedino tako imati rezultate. Recimo od 100-500KM. U slucaju da se zakon bude primjenjivao samo na ugostitelje (vlasnika sam jednog) time namecete objektu ologu policajca. Nadalje, regularna policija ili u civilu moze sprovoditi isti. Posebno me zabrinjava selektivno "primjenjivanje" kao sto je to obicaj kod nas
Pitanje postavljeno puta: 1
Dževad Adžem (2014),
19.01.2018. 22:40:40
Najvažnije je da zakon dođe u parlamentarnu proceduru. Javna rasprava i amandmansko djelovanje na prijedlog zakona može ga popraviti a sa Vama se slažem u sledećem. Da bi se zakon proveo on u ovom slučaju mora imati represivne odnosno kaznene odredbe i za prekršioca zakona.
Prije svega želim da konstatujem da parlamentarci često, ne provjeravajući činjenice često nasjednu na obmane raznih NVO organizacija da je donošenje nekog Zakona uslov za pristupanje Bih EU. Jedna od najvećih obmana se desila prilikom donošenja Zakona o dobrobiti životinja gdje su razne NVO uz pomoć pojednih stranih diplomata vidjeći priliku za dobar biznis izlobrirali ovaj zakon tvrdeći da ćemo ga ionako morati donijeti zbog usklađivanja sa EU zakonodavstvom. Na kraju prilikom pokušaja dopuna i izmjena ovog Zakona koji je u proceduru pustila prof Nermina Zaimović - Uzunović, utvrđeno da je sve to bila laž i obmana. Ovaj zakon ne postoji na EU nivou nego je dio nacionalnog zakonodavstva, a čak u državama diplomata koji su zavrtali ruke našim parlamentarcima (o čemu je svojevremeno govorio i Predsjednik komisije koja je bila zadužena da pripremi zakon - Slavko Jovičić)) Zakon u takvoj fomri ne postoji. U Velikoj Britaniji koja je bila najžešči pobornik donošenja još uviijek postoji npr . odredba da se psi lutalice koji se ne usvoje u određenom vremenskom roku eutanaziraju. Zašto prvo nisu promijenili Zakon u svojoj državi. Očigledno je da smo mi i Rumunija bili "pokusni kunići" gdje je prvo terbalo ispitati efikasnost ovih odredbi. Sve ovo je rezultiralo ogromnim problemima, velikim brojem napada pasa na građane, od koji su se neki završili smrtnim slučajevima (Doboj i Travnik) i trajnim posljedicama po zdravlje građana a posebno djece (slučaj djevojčice iz sarajeva koja je nakon napada pala u šećernu komu i postala doživotni dijabetičar.Ovo pišem jer se i u slučaju Zakona o zabrani pušenja ponavlja ista situacija. Neko udruženje PROI ( udruženje liječenih narkomana) širi laži i obmane o ovom Zakonu, tvrdeći da je usvojen u svim državama EU i da njegovim donošenjem neće doći do pada prihoda u ugostiteljstvu. U Češkoj takav zakon nije usvojen (ili jeste nedavno), U Grčkoj se javno krši na svim mjestima,a vlada Sebastijana Kurca je kao jednu od prvih odluka posvetila maksimalnom ublažavanju Zakona.Prilikom donošenja ovog Zakona treba se ugledati na države koje su sve ovo već prošle. Bio sam u Hrvatskoj 2009. godine kada je donesen ovakav Zakon u istovjetnom obliku. Rezultati su bili katastrofalni. U Puli gdje sam tada biosvi su sjedili u pregrađenim baštama, dok u unutrašnjosti objekata nije bilo nikoga. Promet je drastično opao, vlasnici su počeli otpuštati konobare, što je dovelo čak i do njihovog štrajka. Naravno Zakon se morao promijeniti, a npr. Grad Zagreb je davao izuzetno povoljne kredite da vlasnici ugostiteljskih objekata nabave odgovarajuće ventilacione sisteme predviđene novim Zakonom. Dakle nemam pitanje nego apelujem da sami dobro proučite Zakonodavstva država članica EU,a da ne nasjedate na "ublehe" raznih NVO, debelo financiranih iz raznih centara koje često čak i rpisustvuju sjednicama parlamenta a uopće nisu upisane u registar odnosno ne djeluju prema Zakonu o NVO.Moj prijedlog je ..do 50 kvadrata po izboru vlasnika, preko 50 odjeljeni prostori za pušače i nepušače. Što se ostalih dijelova Zakona tiče: zabrana oglašavanja duhanskih proizvoda, zabrana pušenja u školama, bolnicama, javnom prevozu itd. - to u potpunosti podržavam (mada ja da sada stvarno nisam vidio da neko od putnika puši u tramvaju. Puno uspjeha u daljnjem radu!Srdačan pozdrav!
Pitanje postavljeno puta: 1
Dževad Adžem (2014),
08.02.2018. 13:28:39
Poštovani,
Većinu onog što i sam mislim ste već napisali. S narativom o kontinuiranom napredku ka EU mi smo zaista postali opitnim poligonom za mnoge oblasti kada je u pitanju zakonodavstvo. Slažem se i smatram da zemlje "centra" nikada ne bi posvetili više pažnje kućnim ljubimcima nego svojim građanima. U razvijenim zemljama, demokratski sistem se uspostavljao stotinama godina. BiH ni u kom slučaju nije spremna u stanju u kome se danas nalazi implementirati tzv evropske zakone jer su za implementaciju raznih zakona potrebna znatna materijalna sredstva.Kada dostignemo razvoj koji smo imali na kraju 1991 godine a ogledao se u trgovinskom suficitu sa zemljama sadašnje EU, kada riješimo oblast obrazovanja, zdravstva i uredimo tršište rada, sve će biti puno lakše.
Kada je u pitanju Zakon o zabrani pušenja na javnim mjestima,objektima i institucijama podržavam Vaš prijedlog.
Pozdrav...